Petek, 2. 12. 2011, 9.53
9 let, 1 mesec
Kdo šteje breze in kdo izključuje SDS?

Bil je 29. november. Soočenje med SDS in Listo Zorana Jankovića je padlo na nekdanji dan republike. Predsednik SDS Janez Janša ni našel časa za soočenje na drugem najbolj obiskanem slovenskem spletnem portalu, zato je manjkal tudi predsednik Pozitivne Slovenije Zoran Janković. Torej smo morali igrati v drugi ligi.
Bil je spopad, a besedne vojne, značilne za soočenja Janše in Jankovića, ni bilo. Roman Jakič, nekdanji poslanec LDS, ki je prek Zaresa pristal v Jankovićevi ekipi, je navajen na spopade z SDS. Romana Tomc se je resneje politično aktivirala z vstopom v Janševo vlado leta 2007, na ministrstvu za delo je bila v zadnjem letu mandata državna sekretarka, pred tem je delala na Gospodarski zbornici Slovenije in na Združenju delodajalcev Slovenije.
Gospa Romana Tomc, gospod Roman Jakič, pozdravljena v soočenju Planeta Siol.net. Danes je 29. november, nekdanji dan republike. Kakšne spomine imate na ta dan?
Romana Tomc Zelo lepe, predvsem iz rane mladosti, pa tudi v poznejšem času. Ponavadi smo ga izkoristili tudi za družinske počitnice.
Ste bili v Zvezi komunistov? Ne.
Vi ste bili v Zvezi socialistične mladine Slovenije. To je bila organizacija, ki je bila v osemdesetih letih kritična do Titove zapuščine, dediščine. Zakaj poimenovati cesto v Ljubljani po Titu?
Roman Jakič Ker kljub vsemu igra neko zgodovinsko vlogo, je mejnik, je tudi simbol upora zoper fašizem in nacizem, zato je prav, da se njegovo ime pojavlja v tem prostoru. Nenazadnje je to, kar živimo zdaj, tudi posledica boja zoper fašizem in nacizem.
Glede na to, da je Tito igral tudi zelo pomembno zgodovinsko vlogo zunaj meja te države, mislim, da si zasluži takšno poimenovanje. Je pa predlog dal Peter Božič, ki je žrtev težkih komunističnih časov, a je kljub vsemu menil, da je na tej točki potrebna simbolika.
SDS se včasih kaže kot protikomunistična stranka. Se vam zdi to 20 let po padcu komunizma v Sloveniji prava pozicija?
Romana Tomc SDS je predvsem demokratična stranka, če me to sprašujete. Zavzemamo se za pogled naprej, gledamo v prihodnost in se s preteklostjo ne ukvarjamo preveč. Slovenija zdaj potrebuje vse sile, zato imamo pripravljen program in številne ukrepe, ki bodo popeljali Slovenijo iz krize in tudi naprej na pot razvoja.
Bi lahko tudi v koaliciji s Pozitivno Slovenijo potegnili iz krize?
Romana Tomc Vnaprej ne izključujemo nobenega sodelovanja. Še enkrat poudarjam, da bo po 4. decembru treba zbrati vse sile in ne izključevati nikogar. Potrebujemo vse, ki imamo enak pogled na razvoj Slovenije.
Zakaj v Pozitivni Sloveniji izključujete SDS?
Roman Jakič Zaradi slabe izkušnje iz preteklosti. Verjeli smo, da bo SDS po prihodu na oblast leta 2004 široka, strpna in tolerantna do drugače mislečih. Pokazalo se je, da ni bilo tako. Tudi zaradi izkušnje z Mestno občino Ljubljana menimo, da držijo figo v žepu in da SDS širino kaže samo v predvolilnem času.
Jaz in tudi predsednik stranke Zoran Janković pa ne vidiva možnosti sodelovanja tudi zato, ker SDS ali pa ljudje, ki so z njo povezani, v predvolilni kampanji druge diskreditirajo, namesto da bi se pogovarjali o prihodnosti. Štejejo breze na parcelah in to nam seveda ni všeč, zato je naše stališče zelo jasno – z vsemi da, s stranko SDS oziroma z Janezom Janšo pa ne.
Zakaj štejete breze na parcelah?
Romana Tomc To, kar slišim, je seveda zelo žalostno. Zgodovina pravi ravno nasprotno. Ko smo prevzeli vlado, smo k sodelovanju povabili vse stranke. V partnerstvu za razvoj smo poiskali zelo veliko konkretnih in dobrih rešitev.
Tako da me preseneča, da sogovornik tako misli. Mi seveda nismo imeli priložnosti za konkretno sodelovanje, ne štejemo brez, pripravljamo program in se ukvarjamo z napredkom Slovenije.
Roman Jakič Imeli smo izkušnjo v ljubljanskem mestnem svetu, kjer sedijo najbolj izpostavljeni in ključni ljudje SDS.
Romana Tomc Vodenje države ni vodenje mesta Ljubljane in na tej ravni nimamo nobenih izkušenj.
To je tudi eden od očitkov v javnosti oziroma gre za dvom, ali lahko Zoran Janković kot poglavar mesta postane tudi poglavar države.
Roman Jakič Ti dvomi in očitki so se pojavljali, ko je bil imenovan na čelo Mercatorja in so mislili, da mu ne bo uspelo. A je iz trgovin, ki so imele milijon kupcev, naredil verigo, okoli katere se je zbralo 100 milijonov ljudi. Potem so dvomili o njegovi izvolitvi oziroma o uspešnem vladanju v Ljubljani. A nisem še slišal, tudi od tistih, ki so politično drugače misleči, da ne bi kljub vsemu opazili, da se je v Ljubljani res veliko naredilo.
Če se je uspel tako uveljaviti, ne vidim razloga, zakaj mu ne bi dali priložnosti, da ponudi svoje znanje in izkušnje ter da se izkaže tudi kot dober predsednik vlade glede na to, da so vsi dozdajšnji akterji, razen Matjaža Hanžka, že imeli možnost uresničiti svoje programe.
Zakaj pravite ne Pozitivni Sloveniji in zakaj pravite ne Zoranu Jankoviću kot mandatarju?
Romana Tomc Eden od naših ključnih ciljev je omejitev zadolževanja in javne porabe. Slovenija ni v položaju, ko bi se lahko dodatno zadolževala. To pa ni koncept, po katerem deluje gospod Janković. Smo tudi proti dvigu DDV, ker pomeni podražitve.
Menimo, da lahko s spodbudami gospodarstvu v obliki znižanih davčnih stopenj naredimo prijaznejše podjetniško okolje, ki bo vodilo h gospodarski rasti. Ta je nujen pogoj za ustvarjanje novih delovnih mest. Iluzorno je pričakovati, da jih lahko ustvarja država.
Gre torej za dva koncepta. Zakaj je dvig DDV dobra rešitev in zakaj znižanje davkov ni dobra rešitev.
Roman Jakič Najprej bi odgovoril na očitek, da se Zoran Janković zadolžuje. Res je, Ljubljana je dvignila svojo zadolžitev na 135 milijonov evrov. To je posledica tega, da je Janševa vlada Ljubljani in še trem občinam znižala prihodek. Ljubljana je v skupnem znesku izgubila 240 milijonov evrov. Poleg tega je ta zadolžitev znotraj zakonskih okvirov.
Zadolževanje je bilo namenjeno razvoju mesta. To je bilo vidno tudi po začetku gospodarske krize, ko se je edino v Ljubljani še kaj delalo, potem pa so šla predvsem gradbena podjetja v stečaj.
Glede DDV. Seveda si nismo sami izmislili tega dviga. Naredili smo primerjalno analizo in takšne pobude za reševanje gospodarske krize so bile podane. Nekatere države so ga zvišale tudi za tri odstotne točke, mi govorimo o dvigu višje stopnje DDV za odstotno točko. A to ni edini gospodarski ukrep.
Menimo, da moramo začeti nov cikel gospodarskega razvoja s tretjo osjo, avtocesto od Koroške do Bele krajine, s tretjim pomolom, z drugim tirom in s savskimi elektrarnami, ki so nujno potrebne in se lahko same financirajo.
Torej se zavzemate za vlogo države pri velikih investicijah. V SDS govorite o znižanju davkov. Koliko izpada in priliva bo iz tega naslova?
Romana Tomc S konkretnimi številkami ne operiramo, ampak teorija in tudi praksa sta pokazali, da dvig davčne stopnje ponavadi ne pomeni več pobranega davka, medtem ko znižanje in razširitev osnove seveda pomeni večjo spodbudo in tudi več pobranega davka. Verjamemo v razbremenitev gospodarstva, zato predlagamo tako imenovano socialno kapico.
Glede povišanja DDV vztrajam, da podraži življenje, in če pogledamo primerjalne analize s tujimi državami, potem naš življenjski standard ni primerljiv z vsemi okoli nas.
A Orbanova Madžarska, v kateri je na oblasti konservativna stranka, je DDV zvišala za tri odstotne točke.
Romana Tomc To je njihova odločitev, najbrž je rezultat še nekaterih drugih parcialnih odločitev. Najbrž imajo za to svoje razloge.
Predvidevate pavšalno obdavčitev malih podjetnikov. Recimo, da sem mali podjetnik, kaj konkretno to pomeni? Koliko prihodkov moram imeti, da ta ukrep velja zame in koliko davka plačam?
Romana Tomc O konkretnih številkah na tem mestu ne govorim, ker je to stvar analize. Pogledati moramo, kakšen je promet samostojnih podjetnikov ...
Teh analiz še niste naredili?
... da bomo lahko določili, kje bo tista meja, pod katero boste pavšalno obdavčeni.
Lahko vsaj približno poveste, da ljudje, ki vas bodo volili, vedo, na kaj lahko računajo?
Romana Tomc Gre za namen. Gotovo bo šlo za primerno določeno mejo, pod katero se bodo samostojni podjetniki izognili vsem birokratskim zapletom z vodenjem knjigovodstva, ki jih tudi nekaj stane. Kje konkretno bodo te meje, pa je stvar natančnih analiz. Zdajšnja vlada je sprejela preveč zakonov in ukrepov brez temeljitih analiz.
Prišli boste na oblast in boste šele potem začeli analizirati? Ali ni ravno to naloga predvolilnih programov, da analizirate, postavite vsaj okvirne smernice, da ljudje vedo, kaj lahko pričakujejo.
Absolutno.
Časa ni veliko, smo v krizi.
Smernice so postavljene.
Kakšne pa so?
Odločili smo se za pavšalno obdavčitev, tega danes v Sloveniji nimamo.
Kaj lahko mali podjetniki pričakujejo od Pozitivne Slovenije? Konkretno.
Roman Jakič Poenostavitev administrativnih postopkov in gospodarske zakonodaje, ki bo stimulativna pri zaposlovanju predvsem mladih.
Zdaj bomo pa tudi od vas poslušali to leporečje? Povejte kaj konkretnega. To, kar ste povedali, lahko pove vsak, vse stranke lahko govorijo o stimulativnem davčnem okolju, poenostavitvi postopkov. To znam povedati tudi jaz ali naključni potnik na LPP. Konkretno, kaj predlagate?
Roman Jakič Konkretno, ko govorimo o poenostavitvi administrativnih postopkov, je nevzdržno, da se dovoljenja izdajo v času od enega do petih let. Konkreten primer je Mura. Tuj kapital ne bi čakal leto in pol na vsa dovoljenja.
Koliko bomo čakali, če bo vlado vodila Pozitivna Slovenija?
Upamo, da je to mogoče v treh do štirih mesecih.
Kakšne ukrepe na področju gospodarstva še predvidevate v SDS?
Romana Tomc Tisti, ki bodo izpolnili pogoje za upokojitev, bodo oproščeni plačila prispevkov, enako bo veljalo za prve zaposlitve. Pri odpravljanju birokratskih ovir za podjetnike predvidevamo oddajanje vseh poročil in dokumentov na enem mestu.
Eden od naših ključnih ukrepov je odpravljanje ovir za umeščanje v prostor, večja povezljivost med organi in da bomo čas od vloge do izdaje dovoljenja šteli v dnevih.
Roman Jakič Meni se je zdela nepodpora interventnemu zakonu nerazumljiva poteza SDS. S tem bi začeli proces zdravljenja slovenskega gospodarstva. SDS to iz egoističnih razlogov prelaga na čas, ko bo, če bo, nastopila njihova vlada. Predlaga pa znižanje plač funkcionarjev, kar je mazanje oči. Strinjamo se, da je treba deliti usodo z vsemi ljudmi, ampak to, da ni bil sprejet interventni zakon, je zelo slabo za Slovenijo.
Romana Tomc Interventni zakon ni namenjen reševanju gospodarstva, ampak omejuje javno porabo in pokojnine ter nima neposrednega vpliva na razvoj gospodarstva. Mi bi ta zakon podprli, če bi bil usklajen s socialnimi partnerji.
Naše vodilo je, da je treba vse pomembne odločitve in zakone usklajevati. Če bodo usklajeni s sindikati, delodajalci in tudi širše, medgeneracijsko, bodo "zdržali" in bodo popeljali Slovenijo iz krize.
Če ne bo soglasja, potem reforme ne bodo sprejete, podobno kot v času Pahorjeve vlade. Kaj boste storili v tem primeru?
Romana Tomc Računamo, da soglasje bo, treba se je pogovarjati. Pripravljeni smo se pogovarjati o vseh problemih, poslušati in tudi slišati drugo stran. Tega je bilo do zdaj premalo.
Roman Jakič Drži, bilo pa je tudi preveč politično motiviranega metanja polen pod noge. Pokojninska, zdravstvena reforma in reforma socialnih transferjev so bile na mizi, izkoristilo pa se jih je za politično kampanjo SDS. Če bi v SDS mislili resno, bi z vlado Boruta Pahorja in s socialnimi partnerji prišli do skupnega imenovalca. Namesto tega so izkoriščali referendumske pobude poslancev. Zaradi pridobivanja nekaj političnih točk smo izgubili gospodarsko prednost, ki smo jo kljub vsemu imeli.
Romana Tomc Spomnila bi, da SDS ni predlagala referenduma, ampak sindikati. Imeli smo številne dobre in konkretne rešitve in vseskozi konstruktivno sodelovali pri pokojninski reformi, res pa je, da nas vlada ni niti enkrat povabila k sodelovanju pri pripravi predloga zakona.
Gospod Jakič, vaš predvolilni slogan je "Bolje". Zakaj je bolje voliti za Pozitivno Slovenijo?
Roman Jakič Zato ker ta bolje izraža željo in zavezanost Liste Zorana Jankovića, da bo v prihodnje bolje. Da bo bolje Koroški in Beli Krajini, ker ju bo povezovala tretja os, da bomo bolje poslovali s svetom, ker bosta zgrajena tretji pomol in drugi tir. Da bo bolje zato, ker bomo ekološko sanirali državo, ker bomo 25 odstotkov energije poskušali dobiti iz obnovljivih virov, iz biomase, sonca in vetra. Na razpolago dajemo svoje znanje, da bi nam vsem šlo bolje.
Zakaj je SDS pametna rešitev, kot pravi vaš predvolilni slogan?
Romana Tomc Pametna rešitev je zaradi tega, ker stavimo na tri ključne besede, pravičnost, delovna mesta in razvoj. V tej državi moramo biti vsi enako in pravično obravnavani. Rešitev za Slovenijo so nova delovna mesta. Tako bomo imeli korist vsi, proračun, pokojninska in zdravstvena blagajna. Tudi s psihološkega vidika je popolnoma drugače imeti zaposlitev kot biti na zavodu za zaposlovanje. Pogoj za to sta razbremenitev gospodarstva in gospodarska rast.