Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Gašper Lubej

Ponedeljek,
23. 1. 2012,
8.53

Osveženo pred

7 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 23. 1. 2012, 8.53

7 let, 8 mesecev

Karl Erjavec, tisti populist, ki je zmagal v koalicijskem pokru

Gašper Lubej

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Predsednik DeSUS bo imel tudi v drugi Janševi vladi udoben položaj. Brez njegovih šestih poslancev ni večine v DZ, zato bodo grožnje o izstopu iz koalicije sestavni del politike Karla Erjavca.

Se morda še kdo spomni, da je bil Karl Erjavec takoj po 4. decembru najmočnejši, nekaj časa celo edini člen koalicije v obrisih Zorana Jankovića? Si je kdo zapomnil, da so v DeSUS rušili enega od ključnih projektov Pahorjeve vlade, pokojninsko reformo, in da novembra 2010 niso glasovali za ključen projekt vsake koalicije, kot je rebalans proračuna, a so vseeno ostali v vladi? Je kdo preštel vse verbalne akrobacije Karla Erjavca, ki je zmožen imeti nasprotna stališča o nekem vprašanju že znotraj enega tedna?

Zimzelene grožnje o izstopu iz koalicij In ali morda kdo ve, kolikokrat je Erjavec grozil z izstopi iz Janševe in Pahorjeve vlade ter koliko strankarskih članskih izkaznic je zamenjal v zadnjih devetih letih? Odgovor na ta vprašanja je negativen in zato je Karl Erjavec s sedmimi odstotki volilne podpore še vedno ključni igralec slovenske politike.

Kdo godrnja, a na koncu popusti? To, da je Karl Erjavec govoril o enotnosti znotraj stranke pred odločitvijo o pogajanjih za vstop v desnosredinsko koalicijo, čeprav so celo člani izvršnega odbora javno izražali pomisleke o vstopu v Janševo vlado, ni presenetilo več nikogar. A to je predvsem problem stranke, katere vidni člani kljub negodovanju nad Erjavcem na koncu vedno popustijo njegovim stališčem. Če se to ne zgodi, pa prej ali slej končajo zunaj stranke ali poslanske skupine, kot se je zgodilo Francu Žnidaršiču in Viliju Rezmanu.

Dober nos, kaj povedati javnosti ... Karl Erjavec je imel vedno dober nos za tisto, kar je treba povedati javnosti. Znan je postal kot državni sekretar na pravosodnem ministrstvu v času Ivana Bizjaka med aferama Zbiljski gaj in Orion, ko je bil odločen pri opozarjanju na sporne posle notarjev. Leta 2000 je po razpadu komaj združene SLS+SKD in ustanovitvi NSi ostal v ljudski stranki, ki jo je tedanji premier Anton Rop leta 2004 odslovil iz koalicije. Karl Erjavec je ostal v vladi in se včlanil v LDS, ki pa ga ni potrdila za poslanskega kandidata.

… in v katero stranko vstopiti Sprejel ga je takratni predsednik DeSUS Anton Rous, ki ga je Erjavec kmalu zamenjal na čelu stranke. Erjavec je stranko, ki se je vedno zadovoljila z obrobnim položajem v vladnih koalicijah, spremenil v stranko, ki je bila ključni jeziček na tehtnici tako v Janševi kot v Pahorjevi vladi.

Odstavijo te kot ministra, a ostaneš v vladi Kljub aferi Patria je ostal edini obrambni minister, ki je končal štiriletni mandat. V Janševi vladi je z izstopom iz koalicije grozil zaradi sprememb pokojninskega zakona, vojnih zakonov in zamenjave Dorjana Marušiča na položaju državnega sekretarja na ministrstvu za zdravje. Borut Pahor je imel težave z Erjavcem že med pogajanji za vstop v levosredinsko koalicijo, ki jo je DeSUS dokončno zapustila lani spomladi, ko je začela podpora Pahorjevi vladi strmo padati, in ne denimo takrat, ko je moral zapustiti ministrstvo za okolje.

Kdo je sam sebe razglasil za populista? Erjavec ni protestiral, ko smo ga skupaj z Zmagom Jelinčičem, od katerega se je zagotovo kaj naučil, v predvolilnem soočenju Planeta Siol.net označili za populista. V nedavnem intervjuju za Dnevnikov Objektiv se je za populista označil kar sam. A Erjavec ni le populist, ampak tudi spreten pogajalec in retorik.

Jankovićev zaveznik z najkrajšim stažem Ko se je Zoran Janković takoj po zmagi na volitvah zapletel v spor z Borutom Pahorjem, je bil njegov edini zaveznik Karl Erjavec. Ko ni dobil zagotovil, da bo predsednik državnega zbora, je prestopil v nasprotni tabor in z Gregorjem Virantom pristal v domnevno sredinskem trojčku, ki so ga sestavljale levosredinska DeSUS, desnoliberalna DLGV in konservativna SLS.

Z današnje perspektive se zdi, da se je kljub napovedani podpori Zoranu Jankoviću na mandatarskih volitvah Erjavec že videl v desnosredinski koaliciji. Zelo verjetno je namreč, da je Janković dobil zgolj 42 poslanskih glasov in ne 44 zato, ker ga je na cedilu pustil DeSUS.

Pokeraš, ki bo vodil ministrstvo ali DZ Karl Erjavec v tem mandatu skoraj gotovo ne bo zgolj poslanec, čeprav je med volilno kampanjo govoril drugače. Nedavno je dejal, da bi bil najraje samo poslanec, a da se zaveda politične situacije, v kateri bi vlada „verjetno težko delovala, če v njej ne bi sodeloval predsednik stranke“. Morda res ne bo minister, bo pa skoraj gotovo v vodstvu državnega zbora.

Ni tudi težko napovedati, da bo tudi v Janševi vladi Erjavec igral vlogo populista, ki bo vedno znal presoditi, kako zase in za svojo stranko izvleči največ koristi. Karl Erjavec bo jeziček na tehtnici, ki bo tudi v koalicijskem pokru desnosredinske koalicije zmagovalec.

Ne spreglejte