Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Matic Tomšič

Torek,
20. 12. 2011,
7.25

Osveženo pred

7 let, 4 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 20. 12. 2011, 7.25

7 let, 4 mesece

Kako kupiti pirotehniko za domačo uporabo

Matic Tomšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Urbano izročilo veli, da se ob izteku leta novega najbolj veseli tisti nadležni sosed, čigar leteče "strelice" najbolj gromko razsvetlijo nebo.

Čeprav se marsikomu zdi, da je nakupovanje pirotehničnih izdelkov enako metanju denarja skozi okno, si nekateri zadnjega večera v letu ne predstavljajo brez raznobarvnih eksplozij in vonja smodnika. Načinov izkazovanja silvestrske radosti je precej, od spuščanja posameznih raket do prižiganja večstrelnih ognjemetnih baterij, nekateri odjemalci, predvsem mlajši, pa se raje zabavajo s frfotali, kot so talne vrtavke, helikopterji in fontane.

V naslednjih odstavkih seveda ne bo govora o izdelkih, katerih glavni učinek je pok, saj sta prodaja in uporaba teh (z izjemo piškavih pokalic 1. kategorije) v navzkrižju z veljavnim zakonom o uporabi pirotehnike. Zlorabi petard se torej raje ognite, saj denarne sankcije državnih organov niso najhujše, kar vas lahko doleti – poglejte si nazorne posnetke v fotogaleriji –, hkrati pa ponavljajoč se rezek hrup nažira živce ljudi, ki si želijo mirne koledarske tranzicije.

Po nakupih le k pooblaščenim prodajalcem Ponudbo pirotehničnih izdelkov je decembra res težko zgrešiti, saj jih boste že kar standardno našli v vsakem večjem trgovskem centru, butikih z lovsko, ribiško in gorniško opremo, prodajalnah gradbenega materiala in notranje opreme (Obi, Baumax, Bauhaus), zadnja leta pa jih v manjši meri ponujajo tudi v verigah supermarketov Hofer in Lidl. Največjo izbiro artiklov bržkone ponujajo specializirane prodajalne, ki jih zalaga bodisi vrhniški Hamex (Piromarket) bodisi hrvaško podjetje Orion Pirotehnika.

Nikar ne verjemite uličnemu preprodajalcu, ki vas bo poskušal prepričati v nakup dvakrat cenejšega blaga, ki baje "užge, da se selo trese". Izdelki s črnega trga namreč predstavljajo grožnjo vašemu zdravju in okoliškemu inventarju, saj so tovrstne rakete in baterije nemalokrat polnjene s snovmi dvomljivega porekla, kar lahko ob prižigu povzroči nepredvidljivo smer leta, predčasno detonacijo ali pa do te ne pride (kar je ob sočasnemu prazničnemu konzumiranju alkoholnih pijač celo najbolj nevarno, saj se vedno najde pogumnež, ki preveri, zakaj zadeva ne poči).

Bo dovolj en vžigalnik? Za potrošnike so najbolj zanimive rakete in ognjemetne baterije, ki poleg glasnega poka oziroma sosledja teh nebo osvetlijo z očesu prijetnimi barvnimi sferami, obenem pa je njihova uporaba, v kolikor se prižiganja loti odgovorna odrasla oseba, relativno varna.

Rakete so na voljo tako posamezno kot v manjših ali večjih kompletih. Cene za kos segajo od kovača za tiste z najbolj betežno eksplozijo do desetaka in več za velikanke, ki se lahko kosajo s profesionalnimi pirotehničnimi pripravki. Na tem mestu je treba omeniti dejstvo, da je nakup dražjih kosov brez predhodnega poznavanja njihovih lastnosti pravzaprav loterija, saj je učinek mnogih v primerjavi z izdelki za 3 ali 4 evre, ki so najbolj priljubljeni, mnogokrat razočaranje.

S polic praviloma hitro izginejo kompleti raket, ki so glede na količino in kakovost vsebine cenovno ugodni, projektili v njih pa dostikrat niso na voljo za posamezen nakup, kar jih zaradi ekskluzivnosti naredi še bolj privlačne.

Pred razprtjem denarnice vedno preverite, če so vse rakete v vašem izboru opremljene s plastičnimi pokrovčki, ki varujejo vžigalne vrvice. Pozorni bodite tudi na morebitno razrahljanost "bojnih glav" in na konsistentnost nosilne palice. Že majhna ukrivljenost lahko namreč spremeni stabilnost leta rakete in jo pošlje skozi okno v dnevno sobo.

Ognjemetne baterije Za vse tiste, ki se jim za izstrelke ne ljubi pripravljati lansirnih ramp in v zemljo zakopavati steklenic, so na voljo večcevne kocke in kvadri različnih velikosti, ki zahtevajo prižig le ene vžigalne vrvice. Učinki so različni – škatlice za nekaj evrov pregorijo po nekaj deset sekundah in izstreljujejo le raznobarvne zvezde, za dobra dva ducata evrov smo deležni spodobne, minutne 25-strelne predstave, sto in več evrov pa boste odšteli za brutalne priprave, katerih razbijaški šov zna trajati tudi krepko več kot dve minuti.

Pred uporabo baterije obvezno poskrbite, da stoji na ravnih in trdnih tleh, po možnosti jo obložite s čim težkim (Ničesar pa ne polagajte nanjo!). Gorje vam namreč, če se zadeva prevrne – v tem primeru je edina rešitev skok v zaklon, saj se norija ne bo ustavila, dokler ne bodo vsi tulci prazni.

Brez junaštev in dokazovanja, prosim! Pirotehnične izdelke do začetka apokalipse hranite v suhem, temnem prostoru. V kolikor pridejo v stik z vlago, naj bo njihova naslednja postaja koš za smeti. Najbrž je samoumevno, da v njihovi bližini ne strašite z odprtim ognjem. Previdnost namreč ni nikoli odveč, navsezadnje gre za igrače eksplozivne narave.

Nezaslišanostim, kakršni sta spuščanje raket iz roke in razstavljanje ognjemetnih baterij, se izognite v najširšem loku, saj so takšna dejanja ponavadi vir novic o poškodbah in opeklinah, zabavna pirotehnika pa se ob morebitnih nesrečah kar naenkrat ne zdi več tako zabavna. Vedno se prepričajte, da s svojim početjem ne ogrožate ne sebe in svojih bližnjih ne okolice. Zaradi trenutka nespameti namreč nihče ne želi biti za vedno zaznamovan kot "tisti idiot, ki je zažgal bajto".

Ne spreglejte