Sreda, 10. 3. 2010, 10.33
8 let, 8 mesecev
Iran in razmišljanje o njegovi prihodnosti
Vzrok panike je tokrat seveda Iran in njegov jedrski program. Razprave o možnosti in uspešnosti preventivnega napada potekajo zaenkrat še v okviru rubrike »misliti nemisljivo«, vendar pa je zanimivo, da bi, kot kažejo raziskave javnega mnenja, večina Američanov tak napad podprla. Iz vladnih krogov ni bilo doslej še nobenih glasov, ki bi takšno »utopično« razmišljanje kakor koli podpirali. Pač pa je znano, da poteka v diplomatskem zakulisju živahno nabiranje podpore za nov krog sankcij v Varnostnem svetu.
V neposredni okolici iranskemu jedrskemu programu najbolj nasprotujejo Združeni arabski emirati in Savdska Arabija, ki so se zato tesno povezali z Obamovo administracijo pri prepričevanju Kitajske. Le-ta izvozi iz Irana dnevno okoli 540 000 sodčkov nafte. Emirati in Savdijci so zato zagotovili, da so pripravljeni nadomestiti izpad. Poleg tega so se v prepričevanje vključili tudi Izraelci, ki so nakazali, da bi lahko ob neuspehu sankcij zadevo rešili po vojaški poti, kar vsekakor ne bi dobro vplivalo na Kitajske naložbe v tej državi.
Največji neuspeh je Clintonova doživela v Braziliji. Da Silva je odločno zavrnil kakršne koli sankcije in predlagal nadaljnje pogovore. Brazilija se očitno pripravlja na prevzem pomembnejše vloge v mednarodni skupnosti, zato mora svetu nekako dokazati svojo avtonomnost in kredibilnost. Poleg tega ima Brazilija v svoji ustavi člen, ki ji prepoveduje uporabo jedrske energije za vojaške namene. Da Silva je Ahmadinedžada tudi opomnil, da si holokavsta Izraelci pač niso izmislili in da nekatere njegove izjave niso najbolj na mestu. Pa saj Ahmadinedžad to sam zelo dobro ve. Konec koncev ni tako neumen, kot se dela.
Danes je nemogoče reči, kakšna bo resolucija v končni obliki. Neznank je preprosto preveč. Ve se samo to, da bo usmerjena v prvi vrsti proti Iranski revolucionarni gardi in njeni razširjeni mreži najrazličnejših podjetij. Od teh je najbolj moteča državna mornarica s 115-imi ladjami, za katero sumijo, da prevaža tovor za jedrski program. Potem je tu še gradbeno podjetje Khatam al-Aubiya, ki postavlja strateško infrastrukturo.
Največja bojazen in pomisleki nastopajo ob možnosti, da sankcije zgrešijo prave cilje in prizadenejo civilno prebivalstvo. To bi utegnilo v zadnji instanci pripeljati celo do konsolidacije z Ahmadinedžadovo vlado. To trenutno morda ni najbolj verjetno, je pa možno. V tem trenutku so prav vse opcije še odprte.