Bralka na leto za zavarovanja Zavarovalnici Triglav odšteje 4.500 evrov. Ko je dokazovala, da ji je vihar poškodoval parket, so ji poslali sporazum o prenehanju zavarovalne police.
Janina Košnik Weithauser iz Kranja je 6. avgusta na Zavarovalnico Triglav, kjer ima zavarovani dve stanovanji, avtomobile pa tudi življenjsko zavarovanje, prijavila, da ji je močan dež kljub zastekljenemu balkonu poplavil dnevno sobo in kuhinjo in dvignil parket.
Ni bila poplava, temveč vihar
Izplačilo zavarovalnine so na Triglavu po ogledu cenilca 12. avgusta zavrnili s pojasnilom, »da do poškodbe oblog in stanovanjskih premičnin ni prišlo zaradi poplave, kot to določajo splošni pogoji za paketno zavarovanje premoženja in premoženjskih interesov etažnih lastnikov,« na kar se je pritožila, saj je pridobila podatke Agencije Republike Slovenije za okolje (Arso), da je tistega dne v Kranju divjal vihar.
»Voda je kar drla izpod balkonskih vrat, z možem pa sva hitela podlagati brisače. Ne upam si pomisliti, kaj bi bilo, če naju ne bi bilo doma,« pravi ogorčena bralka. Po podatkih Arso je veter pihal s hitrostjo 18. metrov na sekundo, zato se je na odklonitev izplačila pravočasno pritožila in navedla, da ni šlo za poplavo, temveč za posledice, ki so nastale zaradi viharja, kar je zapisano v pogojih po zavarovalni polici. Na Triglavu so jo 30. avgusta ponovno zavrnili s pojasnilom, da je cenilec že 10. avgusta ocenil, da poškodbe niso nastale zaradi neposrednega divjanja viharja oziroma da niso nastale odprtine, ki bi jih povzročil vihar in skozi katere bi prišlo do zamakanja.
Prekinitev pogodbe
»Potem pa mi je zavarovalni zastopnik Stanislav Čebašek, ne da bi jaz poslala kakršnokoli zahtevo, na domači naslov z navadno pošto in brez kakršnegakoli uradnega dopisa oziroma pojasnila poslal v podpis Sporazum o prenehanju zavarovalne pogodbe. In to z datumom 2. avgust, torej pred škodnim primerom,« je upravičeno ogorčena nad odnosom zaposlenih na Triglavu do strank.
»Dokler plačuješ, je vse v redu, ko pa pričakuješ, da ti bodo povrnili za nastalo škodo, pa takole samovoljno prekinejo pogodbo,« pravi Košnik Weithauserjeva, ki na leto zavarovalnici Triglav za vsa zavarovanja odšteje 4.500 evrov. Zavarovanje je imela sklenjeno permanentno, torej so ga avtomatično podaljševali. Lansko pogodbo je, recimo, podpisala 17. septembra, čeprav je prišlo do prvega podpisa 2. avgusta. Po tej logiki bi morala imeti zavarovanje vsaj do tega datuma, poleg tega je zadnji obrok plačala 20. avgusta.
Na Triglavu pogodb ne razkrivajo
Za razjasnitev vseh teh dvomov, ali je takšen način obravnavanja strank primeren in ali so seznanjeni s samovoljnim ravnanjem agenta, smo se seveda obrnili na Zavarovalnico Triglav, kjer jim je v dveh dneh uspelo sestaviti ta odgovor: »V Zavarovalnici Triglav se držimo načela, da posameznih pogodbenih razmerij med zavarovalnico in stranko ne razkrivamo. Vezano na vaše poizvedovanje pa bi vam želeli sporočiti, da primer raziskujemo in bomo, če ugotovimo nepravilnosti, ustrezno ukrepali.«