Sobota, 10. 3. 2012, 9.35
7 let, 10 mesecev
Slovenija se že sooča s sušo
Manj kot polovico običajnih padavin pa so zabeležili na Obali, v delu Krasa, delu Gorenjske in najmanj, pod 30 odstotkov v skrajnem severovzhodu Slovenije. Muhasto vreme v zimskem obdobju je tla tudi močno izčrpalo.
Dogajanje v zvezi s sušo spremljajo tudi kmetijski svetovalci, pojasnjujejo na Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije. Zbirati so že začeli tudi prve podatke. Po prvih ocenah je trenutno najbolj prizadeta Primorska, kjer so nedavno imeli težave tudi z burjo in zmrzaljo.
Na izjemno stanje so vplivale zlasti vremenske razmere v februarju, ki so ga poleg nizkih temperatur zraka zaznamovale še močna burja na Vipavskem in na Obali. Kmetijska tla so marsikje izjemno suha, trenutno so razmere najbolj kritične v delu jugozahodne Slovenije, sušne razmere pa prevladujejo tudi v severovzhodni Sloveniji.
V kmetijstvu se izraža kumulativna vodna bilanca kot razlika med padavinami in izhlapelo vodo v času zimskega mirovanja rastlin. Ta v Prekmurju ni dosegla niti 30 odstotkov običajnih vrednosti za to obdobje. Najslabše pa je stanje na Primorskem, kjer je bilanca v zimskem mirovanju v prvih dneh marca že negativna.
Tla so v prvih dneh marca zmrznjena le še v izpostavljenih legah, v nižinah so vlažna povsod tam, kjer jih je pokrivala snežna odeja. V površinskih slojih so se v prvih dneh marca segrela na dve do štiri stopinje Celzija, na Goriškem in Primorskem pa med sedem in osem stopinj Celzija.
Kot je pojasnila vodja izpostave Kmetijsko svetovalne službe Ajdovščina Marta Koruza, je suša najhujša na z burjo že poškodovanih površinah. Ocena poškodovanih površin presega 2000 hektarov, škoda pa je bila že po burji ocenjena na okoli tri milijone evrov. Samo na območju Slovenske Istre je prizadetih 17 kmetij s tržno pridelavo zelenjave, ki so ob več kot 500 ton zelenjave. V zgornji Vipavski dolini je bilo močno poškodovanih preko 200 hektarov polj, velike škode zaradi suše pa pričakuje tudi na travniških površinah.
To pomeni, da bo proizvodnja istrske zelenjave zamujala in namesto, da bi jo na trg poslali že zgodaj spomladi, ko je povpraševanje po njej največje in jo najlažje prodajo, bo dozorela prepozno, ko bo trg že poln pridelkov od drugod.
Kmetijske svetovalne službe na Primorskem na površinah z uničenimi ozimnimi žiti priporočajo setev jarih žit z minimalno obdelavo tal, da bi se izognili dodatnim stroškom. Na večini površin je možna direktna setev jarih žit če je zgornja plast vsaj malo navlažena. Uspešno pridelovanje jarih žit zagotavlja le pravočasna setev.