Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Srdjan Cvjetović

Četrtek,
24. 2. 2011,
12.37

Osveženo pred

8 let, 5 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 24. 2. 2011, 12.37

8 let, 5 mesecev

Slabitve in terjatve obrnile predznak

Srdjan Cvjetović

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
"Če ne bi bilo slabitev naših naložb in ne bi imeli terjatev do drugih slovenskih operaterjev, bi bili rezultati poslovanja in dobiček na načrtovani ravni," je dejal član uprave dr. Jožko Peterlin.

Nižanje vrednosti naložb v tujini – na Kosovu in v Makedoniji gre za 190 milijonov evrov na ravni skupine, v BiH in Albaniji še za 12 milijonov in še dobrih šest milijonov doma pri dobrem imenu hčerinske družbe Najdi – in terjatve, ki jih ima Skupina Telekom Slovenije do drugih slovenskih telekomunikacijskih operaterjev, samo T-2 je dolžan okoli 16 milijonov evrov, zaznamujejo nerevidirano poročilo o poslovanju družbe v drugi polovici lanskega leta. Namesto načrtovanega večdesetmilijonskega dobička je podjetje prikazalo izgubo 211,2 milijona evrov. Poslovni prihodki skupine v letu 2010 so sicer bili le za odstotek nižji kot lani in so dosegli 843,6 milijona evrov.

Napovedali tožbe

V Telekomu Slovenije so sprejeli vrsto ukrepov. Predsednik uprave Telekoma Slovenije Ivica Kranjčević zato z zmernim optimizmom gleda v naslednje obdobje in spet pričakuje zelene številke. "Nadzorni svet nam je zadal nalogo, da do konca leta ustvarimo 28 milijonov evrov dobička, do konca strateškega obdobja, ki se konča leta 2020, pa 100 milijonov." Poleg nižanja stroškov in optimizacije poslovanja bo uprava lastnikom med drugim predlagala, da letos ne bi izplačali dividend.

Med odgovori na novinarska vprašanja je napovedal tudi, da bodo zaradi nastalih razmer do konca marca vložili dve odškodninski tožbi. Proti komu in za kakšen znesek gre, še ni želel povedati. "Ko bosta tožbi dokončno in strokovno pripravljeni in vloženi, vas bomo o tem obvestili, za zdaj vemo, da imamo dovolj strokovne podlage," je dejal, a je vendarle razkril, da gre za nakupe nekaterih podjetij v tujini in Sloveniji.

Postopek pripojitev se nadaljuje

K boljšemu poslovanju, je prepričan Kranjčević, bo pripomogla tudi optimizacija poslovanja v skupini, ki sledi načrtom. Tako bodo družbo Mobitel s 1. julijem pripojili Telekomu Slovenije, že 1. aprila pa bodo podjetje Planet9, ki med drugim skrbi za portala SiOL in Planet, pripojili družbi Najdi, ta med drugim skrbi za portala najdi.si in bizi.si ter izdajo vseh vrst tiskanih in elektronskih telefonskih imenikov. Združeno podjetje bo nosilec razvoja digitalnih vsebin in digitalnega oglaševanja v Telekomu Slovenije, je spet poudaril Kranjčević.

Veliko pričakujejo tudi od združenega Telekoma Slovenije, ki bo imel okoli 1.750 zdajšnjih Telekomovih in dobrih tisoč Mobitelovih zaposlenih. "Gre verjetno za najbolj zahtevno združitev v Sloveniji ne le letos, temveč morda kar v desetletju. V prihodnjih petih letih od združitve Telekoma in Mobitela pričakujemo 150 milijonov evrov neposredno merljivih sinergijskih prihrankov, prišteti pa je treba še tiste, mehkega značaja, ki bodo novi družbi omogočali bolj uspešen nastop na trgu, s celovito ponudbo, ki se bo bolj kot pri prihrankih kazala pri zadržanju tržnega deleža in povečanju prihodkov," meni prvi mož Telekoma Slovenije. Zagotovil je še, da se med postopkom združitve število zaposlenih ne bo manjšalo, število individualnih pogodb pa se bo skrčilo z zdajšnjih 50 na 35. Pomembna naloga bo tudi pridobivanje večje podpore vseh zaposlenih pri združitvenih procesih.

Skupina Telekom Slovenije ima v domovini trenutno 42-odstotni tržni delež na področju širokopasovnega dostopa, prav tolikšnega na področju internetne telefonije, okoli 55-odstotnega na trgu mobilne telefonije in okoli 60-odstotnega na področju internetne televizije.

Ne spreglejte