Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
8. 5. 2013,
10.54

Osveženo pred

7 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 8. 5. 2013, 10.54

7 let, 8 mesecev

Sindikati in delodajalci: Spremembe insolvenčne zakonodaje korak v pravo smer

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
ESS je zaključil obravnavo predlaganih sprememb insolvenčne zakonodaje. Sindikati in delodajalci ocenjujejo, da gre za korak v pravo smer, ki bo omogočil ohranitev zdravih jeder podjetij.

Kot je po obravnavi predloga novele zakona o finančnem poslovanju, postopkih zaradi insolventnosti in prisilnem prenehanju na seji Ekonomsko-socialnega sveta (ESS) ocenil predsednik Konfederacije sindikatov 90 Slovenije Peter Majcen, spremembe prihajajo nekaj let prepozno. "Zdaj, ko je že vse skupaj propadlo, je nekoliko pozno, ampak bolje pozno kot nikoli," je dejal.

Delojemalci se bojijo, da vloga bank upnic ostaja prevelika Predstavniki sindikalne strani so imeli sicer po njegovih besedah na to točko kar precej pripomb. Motilo jih je, da niso bili vključeni v pripravo predloga novele, bojijo pa se tudi, da bo vloga bank upnic v insolvenčnih postopkih ostala prevelika. Kljub temu upajo, da bodo spremembe omogočile, da zdrava jedra podjetij in proizvodnja - s tem pa delovna mesta - ne bodo več ugašala.

Ob tem je Majcen izrazil upanje, da bodo sindikati bolj vključeni v pripravo novega zakona o razdolževanju zadolženih podjetij, ki naj bi bil v osnutku pripravljen vsaj do konca tega meseca.

Podjetja bi lahko obstala, četudi bodo v veliki finančni krizi Delodajalci na drugi strani večjih pripomb niso imeli, je povedal predsednik Gospodarske zbornice Slovenije Samo Hribar Milič. Kot je spomnil, so bili namreč že v mandatu prejšnje vlade vključeni v postopek usklajevanja, z večino pripomb pa so uspeli.

Hribar Milič verjame, da predlagane rešitve izboljšujejo zaščito upnikov ter zaostrujejo odgovornost lastnikov in menedžmenta. Postopki bodo hitrejši in transparentnejši, podjetja pa naj bi lahko obstala, četudi bodo v veliki finančni krizi, je dejal. "To pomeni, da bomo prevalili breme tega na lastnike podjetja, blagovne znamke in delovna mesta pa naj bi ohranili," je zaključil.

Ne spreglejte