Nemški finančni minister je prepričan, da je kriza že doživela svoj vrhunec in da se razmere v evroobmočju umirjajo.
Nemški finančni minister Wolfgang Schäuble je v intervjuju za nemški Bild zagotovil, da "je najhujši del krize za nami". Razlog za optimizem mu dajejo predvsem pretekli dogodki v Grčiji in Franciji. "Vlada v Atenah ve, da ne sme preveč obremeniti preostalih članic območja, zato naprej pritiska z reformami," je poudaril. Zadovoljen je tudi z dogodki v drugem največjem evropskem gospodarstvu. "Pariz se zaveda, da mora vsaka država ves čas izvajati reforme, zato da ostane konkurenčna."
Merklova bolj zadržana
Nemška kanclerka Angela Merkel je po drugi strani bolj zadržana. V novinarski izjavi, ki jo je dala po tem, ko je Evropska unija 10. decembra prejela Nobelovo nagrado za mir, je dejala, da ne more "z vso gotovostjo trditi, da je kriza končana", sama pa se je glede možnosti rešitve iz krize v prihodnjih mesecih poimenovala za "preudarno optimistko", piše britanski Telegraph.
Vlada po volitvah z dodatnimi rezi in varčevanjem?
Schäuble se je sicer dotaknil tudi zdravja nemškega gospodarstva. Sam pričakuje "dostojno rast" v prihodnjem letu, ki jo bo spodbudila predvsem trgovina z ZDA in Azijo. "Položaj je boljši, kot je bilo mogoče pričakovati," meni. Dejal je še, da bo nemška vlada še pred volitvami predstavila načrt za uravnotežen proračun, obenem pa je kategorično zavrnil namigovanja nemškega tednika Spiegel, da naj bi morebitna nova vlada pripravljala še dodatne varčevalne ukrepe.
Tednik je namreč namignil, da naj bi nemška vlada po parlamentarnih volitvah začela izvajati obširen program rezov socialnih sredstev in obenem dvignila davek na dodano vrednost. Te navedbe je sicer zanikalo tudi nemško finančno ministrstvo, ki je v izjavi za javnost sporočilo, da zgolj pripravljajo uravnotežen proračun za leto 2013.