Petek, 17. 12. 2010, 10.11
7 let, 9 mesecev
Radićeva za privatizacijo tudi v igralništvu
Kot je dejala na poslovnem zajtrku Ameriške gospodarske zbornice danes v Ljubljani, je mogoče panogo uspešno regulirati tudi na druge načine. V četrtek je nasprotovala sprejetju strategije igralništva. Radićeva je v četrtek na seji vlade nasprotovala sprejetju strategije igralništva, kot jo je pripravilo ministrstvo za finance. Po njenem mnenju namreč iz strategije ni razvidno, "kaj hočemo s to industrijo - ali jo želimo privatizirati ali obdržati v državni lasti, jo razširiti ali omejiti njen razvoj".
Zasebni igralni saloni so uspešnejši
Povedala je, da je ministru za finance Francetu Križaniču predlagala, da bi s strategijo počakali in še razpravljali o njenih cilji. Minister je po njenih besedah to možnost zavrnil, ker da bo o tem razpravljal tudi DZ.
Glede na rezultate v panogi je prepričana, da je treba tudi v igralništvu misliti na privatizacijo. Zasebni igralni saloni so po njenem mnenju uspešnejši kot tisti v državni lasti. "Ne vidim razloga, zakaj igralniška podjetja imeti v lasti. Lahko jih nadziramo s popolnoma drugimi ukrepi in aktivnostmi," je dejala. Dodala je, da razume, da je to specifična industrija, ki ji mora vlada posvetiti posebno pozornost.
Hkraten razvoj turizma
Strategija razvoja iger na srečo, ki jo je v četrtek sprejela vlada, med drugim predvideva hkraten razvoj turizma. Radićeva pravi, da je po vlaganju v turistično infrastrukturo, ki da je sedaj na visoki ravni, treba v prihodnje vlagati v trženje turizma in v Slovenijo pripeljati nove goste.
O konkurenčnosti, ki je bila tema poslovnega zajtrka, je Radićeva povedala, da se je treba osredotočiti na ustvarjalnost, inovativnost, podjetništvo in internacionalizacijo. Ministrstvo za gospodarstvo pripravlja novo industrijsko politiko, ki se bo po njenih besedah iz sedanjih horizontalnih ukrepov, namenjenih vsem panogah, osredotočila na določene sektorske politike. Pripravili so tudi nov program internacionalizacije gospodarstva za obdobje 2011-2015 in akcijski načrt ukrepov na tem področju za leto 2011.
Prenova davčnega sistema, prožen trg dela in kapica za socialne prispevke
Drugih ukrepov, kot je finančno spodbujanje podjetij, npr. za vlaganja v razvojne projekte ali za vzpostavitev razvojnih centrov, ministrstvo za gospodarstvo nima na voljo, pravi Radićeva in dodaja, da ti ukrepi ne bodo dovolj. Po njenih besedah bi bilo treba med drugim prenoviti davčni sistem ter zagotoviti bolj prožen trg dela in uvesti kapico na socialne prispevke.