Četrtek, 27. 1. 2011, 10.42
8 let, 4 mesece
Prihodnost evra ena glavnih tem letošnjega foruma v Davosu

Udeleženci so v sredo razpravljali tudi o gospodarski in politični vlogi Kitajske, danes pa se bodo med drugim posvetili podnebnim spremembam.
Vprašanje evra je ena glavnih tem letošnjega foruma v Davosu. Udeleženci na različnih panelih razpravljajo o prihodnosti tega evropskega projekta, s čimer želijo nadoknaditi lanski manko, ko niso uspeli napovedati dolžniške krize, ki je kasneje izbruhnila v območju evra.
Soros je ob tem opozoril, da bi moral evro prispevati h konvergenci, vendar je namesto tega povzročil velike razlike med državami članicami evrskega območja. "Imeli boste Evropo dveh hitrosti, kar bo politično zelo moteče," je prepričan milijarder.
"Ne kanclerka Merklova ne jaz ne bova nikoli, nikoli obrnila hrbta evru. Nikoli ne bova zapustila evra," je dejal Sarkozy in dodal, da evro ni le ekonomsko vprašanje, ampak zadeva identiteto Evropejcev. Zato ne bodo dopustili zloma enotne evropske valute, temveč so odločeni zagotoviti krepak evro.
"Evro je takšnega pomena, da bomo za njim stali vedno, ko ga bo potrebno braniti. Posledice njegovega padca bi bile namreč tako katastrofalne, da se s takšno mislijo ne bi mogli nikoli ukvarjati," je povedal Sarkozy.
S tem je odbil številna ugibanja, ali je enotna evropska valuta v luči dolžniških težav več članic območja evra zmožna obstati.
Jean-Claude Trichet: Nadzor moramo izboljšati
Predsednik Evropske centralne banke (ECB) Jean-Claude Trichet je ločeno v Davosu znova poudaril, da enotna evropska valuta ni v krizi, četudi je res, da imajo nekatere države članice dolžniške težave. Hkrati pa je opozoril, da sta za zdravje območja evra ključnega pomena "dobro individualno obnašanje" in nadzor, ki ga "je treba izboljšati".
Član izvršnega odbora ECB Lorenzo Bini Smaghi pa je medtem v Bologni v Italiji dejal, da ECB pozorno spremlja inflacijo in bo kljub dolžniški krizi zvišala obrestne mere, če bo to potrebno.
Če se na koncu gospodarske krize, ki je zmanjšala potencialno rast, monetarna politika pravočasno ne prilagodi, tvega, da se z inflacijskimi pritiski ne sooči pravočasno, je pojasnil Bini Smaghi. "Če se ta zamuda uresniči, mora centralna banka potem močneje zvišati obrestne mere, s potencialnimi recesijskimi učinki," je dejal.
Gospodarska rast Kitajske
Udeleženci foruma v Davosu so se v sredo dotaknili še ene vroče teme - gospodarske rasti Kitajske in njene vse večje vloge na svetovnem prizorišču. Urednik največjega kitajskega poslovnega tednika Caijing Magazine Wang Boming je dejal, da lahko kitajsko gospodarstvo v prihodnjih letih beleži najmanj sedem- do osemodstotno rast.
Gospodarska preobrazba Kitajske, druge gospodarsko najmočnejše države na svetu, je po njegovi oceni praktično končana, zato bodo v prihodnjih letih pomembne predvsem socialne reforme. "Skrbi me nestabilnost. Kitajska ne sme biti nestabilna. To je slabo za svet," je dodal Wang.
Zasedanje v Davosu je v sredo odprl ruski predsednik Dmitrij Medvedjev, ki se je poleg političnih tem dotaknil tudi nekaj gospodarskih. Med drugim je predlagal, da bi Mednarodni denarni sklad (IMF) v posebne pravice črpanja (SDR), ki so košarica štirih valut - evra, japonskega jena, britanskega funta in ameriškega dolarja -, vključil tudi valute članic skupine hitro rastočih držav BRIK (Brazilija, Rusija, Indija in Kitajska).
Danes bodo poleg vprašanj o prihodnosti evra v ospredju tudi druge gospodarske teme. Francoski predsednik Nicolas Sarkozy bo imel govor o skupini najpomembnejših svetovnih gospodarstev (G20), ki ji letos predseduje Francija, kitajski minister za trgovino Chen Deming, prvi mož Svetovne trgovinske organizacije Pascal Lamy in predsednik Svetovne banke Robert Zoellick pa bodo govorili o valutni vojni in svetovni trgovini.
Panel o podnebnih spremembah
Poseben panel bo namenjen tudi podnebnim spremembam, ki se ga bosta med drugim udeležila mehiški predsednik Felipe Calderon in predsednik Južnoafriške republike Jacob Zuma. Južnoafriška republika bo namreč letos gostila vrhunsko konferenco pogodbenic Okvirne konvencije ZN o podnebnih spremembah (UNFCCC).
Med okoli 2500 udeleženci iz poslovnega in političnega sveta, civilne družbe in sveta zabave, ki naj bi se do konca tedna mudili v Davosu, je svoj prihod v Davos napovedalo tudi 35 šefov držav in vlad. Za varnost udeležencev naj bi skrbelo okoli 5000 vojakov in policistov.