Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
10. 8. 2011,
9.14

Osveženo pred

8 let, 4 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 10. 8. 2011, 9.14

8 let, 4 mesece

Po Wall Streetu in Aziji na zeleno vejo plezajo tudi evropske borze

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Potem ko so na zeleno vejo splezali ameriški Wall Street in azijske borze, je z rastjo dan začelo tudi več osrednjih borz na stari celini. Napoved Feda o nizki obrestni meri podražila tudi nafto.

Na vlagatelje je pozitivno vplivalo zlasti sporočilo ameriške centralne banke Federal Reserve (Fed), da bo ključno obrestno mero na rekordno nizki ravni nekaj nad ničlo pustila še dve leti. Evro beleži padec Na sporedu bodo imeli zlasti grožnjo, da bi dolžniška kriza območja evra lahko trajala še precej časa, saj države z evrom še niso implementirale julijskega dogovora z vrha evroskupine. Gre za več ukrepov, ki jih morajo potrditi nacionalni parlamenti, ta postopek pa bi se lahko zavlekel do konca letošnjega leta. Evro beleži padec. Za skupno evropsko valuto je treba trenutno na borzi v Frankfurtu odšteti 1,4362 dolarja, kar je 0,21 odstotka manj kot ob koncu trgovanja v torek. Indeks najpomembnejših podjetij Eurostoxx 50 je trenutno pri okoli 2284 točkah, kar je 0,41 odstotka manj kot ob koncu trgovanja v torek. Indeks DAX na borzi v Frankfurtu je na ravni 5973 točk oz. 0,96 odstotka nad torkovo zaključno vrednostjo. Londonski FTSE 100 je doslej pridobil 0,23 odstotka in je pri približno 5176 točkah. Med veliko trojico padec beleži le pariški CAC 40, ki je zdrsnil za 0,36 odstotka na okoli 3146 točk. Dunajski ATX se je zvišal za 3,04 odstotka, züriški SMI pa za 0,19 odstotka. Milanski FTSE Italia All-Share se je znižal, in sicer za 1,09 odstotka.

Azijske borze po odločitvi Feda navzgor V zelenem so končale tudi azijske borze. Indeks Nikkei je v Tokiu pridobil 1,05 odstotka, šanghajski osrednji indeks pa 0,91 odstotka. Hongkonški indeks Hang Seng je šel navzgor za 2,34 odstotka, seulski Kospi pa je sklenil z 0,27-odstotno rastjo. Pozitivno je končal tudi sidneyjski All Ordinaries, ki se je okrepil za 2,70 odstotka. Industrijski indeks Dow Jones je torkovo trgovanje sklenil pri 11.239,84 točke, kar je 429,62 točke oz. 3,97 odstotka več kot v ponedeljek. Tehnološki indeks Nasdaq pa je medtem pridobil 124,83 točke oz. 5,29 odstotka in trgovanje končal pri 2482,52 točke.

Rekordna vrednost zlata Za 31,1-gramsko unčo zlata, ki velja za najbolj varno naložbo in je zato v času pretresov zelo priljubljeno, je bilo treba ob zaprtju v Hongkongu odšteti med 1761,50 in 1762,50 dolarjev, kar je še več kot ob koncu trgovanja v ZDA, ko je unča stala 1744 dolarjev. Rekordno vrednost je sicer zlato doseglo v torek, ko je cena za unčo dosegla celo 1780 dolarjev.

Francoska vlada bo pripravila nove varčevalne ukrepe Francoski predsednik Nicolas Sarkozy je medtem napovedal nove ukrepe za znižanje francoskega javnofinančnega primanjkljaja. Kakšni bodo ti ukrepi, bo vlada odločila 24. avgusta, so sporočili po kriznem zasedanju francoske vlade, zaradi katerega je Sarkozy prekinil dopust.

Sarkozy je ponovno poudaril zavezo že napovedanim ukrepom za stabilizacijo francoskih javnih financ. Ti ukrepi "bodo uresničeni ne glede na razvoj gospodarske situacije", napoveduje Sarkozyjev kabinet.

Bo Francija naslednja, ki bo izgubila oceno AAA? Zadnje dni so se pojavile špekulacije, da bi lahko bila Francija naslednja večja država, ki bo bo izgubila bonitetno oceno AAA, potem ko je ZDA ta ukrep s strani bonitetne agencije Standard & Poor's doletel minuli teden.

Francija naj bi letos zabeležila 5,7-odstotni javnofinančni primanjkljaj. Vlada je obljubila, da ga bo prihodnje leto znižala na 4,6 odstotka bruto domačega proizvoda (BDP), leta 2013 pa naj bi ga spravila pod tri odstotke BDP. Mednarodni denarni sklad (IMF) je sicer prejšnji mesec ocenil, da Francija brez dodatnih ukrepov načrtov zaradi opotekanja francoskega gospodarstva ne bo uspela izpolniti.

Napoved Feda podražila tudi nafto Napoved ameriške centralne banke je po borzah dvignila tudi nafto. Še dodatno je cene črnega zlata podprlo poročilo o znižanju zalog v ZDA. Za 159-litrski sod zahodnoteksaške lahke nafte z dobavo v septembru je bilo treba opoldne po singapurskem času odšteti 81,94 dolarja, kar je 2,64 dolarja več kot ob koncu torkovega trgovanja. V torek se je ta nafta pocenila za 2,01 dolarja na 79,30 dolarja. Za 1,81 dolarja na 104,38 dolarja pa so se v Londonu podražile septembrske terminske pogodbe za nafto vrste brent.

Nepričakovan upad zalog črnega zlata Poročilo o zalogah nafte v ZDA je ob tem razkrilo nepričakovan upad zalog črnega zlata. Te so se minuli teden znižale za 5,2 milijona 159-litrskih sodov, je v torek razkril ameriški inštitut za nafto. Zaloge bencina so se znižale za milijon sodov, zaloge destilatov pa za 600.000 sodov.

Cene nafte so se od maja znižale za okoli 30 odstotkov in so se povrnile na januarske ravni, preden so jih navzgor poslale nasilne politične vstaje na Bližnjem vzhodu in v severni Afriki. Zaradi počasnega okrevanja svetovnega gospodarstva številni analitiki pričakujejo nadaljnje padce cen nafte na raven med 70 in 75 dolarja za sod.

Ne spreglejte