Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
8. 2. 2011,
7.45

Osveženo pred

8 let, 4 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 8. 2. 2011, 7.45

8 let, 4 mesece

Obama poziva k sodelovanju Bele hiše in podjetij

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Ameriški predsednik Barack Obama je v ponedeljek pozval ameriška podjetja, naj prispevajo svoj delež k spodbujanju gospodarske rasti.

Pri tem je menedžerjem dejal, naj "vstopijo v igro" in začnejo investirati del skoraj 2000 milijard dolarjev sredstev, ki se kopičijo v njihovih bilancah.

"Vlada in podjetja si delijo odgovornost"

Obama je v govoru v ameriški gospodarski zbornici pozval k sodelujočemu razmerju z zasebnim sektorjem in poudaril, da si vlada in podjetja delijo odgovornost. Ob tem je izpostavil, da se vlada trudi izboljšati državno infrastrukturo, več vlagati v podjetnike in spodbujati inovativnost.

Od podjetij pričakuje, da bodo začela vlagati svoje sredstva ter okrepila zaposlovanje in s tem spodbudila rast največjega gospodarstva na svetu, od česar naj bi imela korist celotna država oziroma njeni državljani in ne samo podjetja. Na ta način naj bi "ZDA postale najboljši kraj na svetu za poslovanje".

Išče Obama podporo poslovnežev pred volitvami?

Predsednik zbornice Thomas Donohue je Obami odgovoril z besedami, da je poslovna skupnost povsem predana sodelovanju s predsednikom in njegovo administracijo, da bi napredovali pri zasledovanju skupnih ciljev.

Po mnenju analitikov je Obama s tem nastopom začel iskati podporo poslovne skupnosti pred volitvami prihodnje leto. S poslovnim sektorjem tako poskuša zgladiti zamere, ki sta jih ustvarila uvedena ostrejša regulacija finančnega sektorja in zdravstvena reforma.

Američani želijo spodbuditi sodelovanje z Brazilijo

Od te zgladitve odnosov naj bi imeli korist obe strani. Ti sicer imata tudi veliko skupnih interesov, kot so denimo novi zunanjetrgovinski sporazumi in odprava nekaterih ovir, ki zmanjšujejo konkurenčnost ameriških podjetij.

V tej luči velja omeniti, da se ameriški finančni minister Timothy Geithner v teh dneh mudi v Braziliji s ciljem spodbuditi gospodarsko sodelovanje med državama. Kitajska je namreč ZDA izrinila z mesta največje trgovinske partnerice Brazilije. Prihodnji mesec naj bi to hitro rastočo južnoameriško državo obiskal tudi Obama.

Ne spreglejte