Delodajalci in sindikati ostajajo glede začasnih in občasnih del, ki bi jih po novem predlogu ministrstva za delo uvedli za upokojence, na nasprotnih stališčih.
Delodajalci želijo ta dela tudi za brezposelne, medtem ko sindikati na to ne pristajajo.
Pogajalci so današnji termin pogajanj o noveli zakona o urejanju trga dela namenili usklajevanju predloga, da uvede začasna in občasna dela. Medtem ko je bilo sprva predlagano, da se ta dela uvedejo za upokojence in starejše brezposelne, bi po novem predlogu ministrstva ta dela opravljali le upokojenci, in sicer le na nesistematiziranih delovnih mestih.
"Tudi po tem krogu glede tega ni dogovora"
"Tudi po tem krogu glede tega ni dogovora. Odpirajo se tudi stara vprašanja in tudi to poglavje bomo morali presekati, ko bo čas za obravnavo v parlamentu," je po pogajanjih povedal minister za delo, družino in socialne zadeve Andrej Vizjak.
Pravi sicer, da je do obravnave na matičnem odboru DZ, ki bo 15. januarja, še nekaj časa in možnosti za dogovor.
Delodajalci predlogu nasprotujejo
Delodajalci vladnemu predlogu nasprotujejo. "Če bo predlog ostal enak, je za delodajalce popolnoma neuporaben in nam je vseeno, ali ta rešitev bo ali ne, saj se v praksi ne bo mogla uporabljati" je dejal generalni sekretar Združenja delodajalcev Slovenije Jože Smole.
Želijo, da se vključi tudi brezposelne. Kot pravi Smole, je veliko del, ki jih upokojenci ne morejo kakovostno opravljati, ravno pri začasnih in občasnih delih pa da je največ takšnih, za katere potrebujejo mlajše delavce.
V Pergamu nasprotujejo institutu začasnih in občasnih del
V Konfederciji sindikatov Slovenije Pergam institutu začasnih in občasnih del nasprotujejo, je povedal predstavnik Pergama Jakob Počivavšek. Cilj zakona naj bi bil odprava segmentacije na trgu dela, ta institut pa uvaja novo prekerno obliko dela, opozarja.
Zadnji predlog ministrstva tudi rahlja omejitve, povečuje število ur, v katerih je ta dela dovoljeno opravljati, poleg tega je izrecno določeno, da lahko ima to delo elemente delovnega razmerja, tako da so v Pergamu prepričani, da bo ta institut posegal v sklepanje pogodb o zaposlitvi in negativno vplival na ceno dela.
Predlog novele zakona spreminja tudi področje nadomestil za čas brezposelnosti
Predlog novele zakona o urejanju trga dela spreminja tudi področje nadomestil za čas brezposelnosti - med drugim je predlagano znižanje nadomestila za prve tri mesece brezposelnosti - a o tem pogajalci danes niso govorili.
Glede nesoglasij partnerjev pri reformi Vizjak pravi, da je razumljivo, da so pogajanja o noveli zakona o urejanju trga dela in zakonu o delovnih razmerjih trda, saj gre za pomembna sistemska zakona.
"V fazi pogajanj vedno kaže, da ni dogovora, ... "
Bodo pa po ministrovih besedah morali na koncu vsi skupaj potegniti črto pod predloge in pogledati, kaj za katerega socialnega partnerja prinašajo ali odnašajo, in oblikovati stališče do predloga kot celote. Sedaj obravnavajo reformo po členih in okrog vsakega dela je po njegovih besedah trda polemika. "V fazi pogajanj vedno kaže, da ni dogovora, tudi tu ga ni, in vprašanje je, ali bo," pravi Vizjak.
Na vprašanje, ali je možen referendum o reformi, je minister odgovoril pritrdilno. Meni, da bi bilo to slabo: "Prepričani smo, da moramo nekaj narediti na področju preprečevanja segmentacije in večje fleksibilnosti. Če bodo pa tisti, ki bodo to blokirali, ugotovili, da je status quo boljši kot ta predlog, si naj pripišejo tudi posledice."
Smole o celotni reformi pravi, da s predlogi niso zadovoljni
Smole o celotni reformi pravi, da s predlogi niso zadovoljni in da reforme, če ne bo prišlo do dodatnih, bolj korenitih sprememb, ne bodo podprli. Upa, da bo prišlo do ustreznejših rešitev, pri čemer pa meni, da se do 15. januarja tega ne da storiti in da je treba razmisliti o dodatnem času za dogovor.
O možnosti referenduma v primeru, da bi šla reforma naprej neusklajena, Počivavšek pravi, da je treba videti, kakšen zakon bo sprejet. "Pogajanja še potekajo in ne razmišljamo o kakšnih posebnih aktivnostih," je dejal.
Pogajanja o reformi trga dela se bodo nadaljevala v ponedeljek z zakonom o delovnih razmerjih.