Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
9. 8. 2011,
13.11

Osveženo pred

8 let, 4 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 9. 8. 2011, 13.11

8 let, 4 mesece

Napetost na finančnih trgih nekoliko popušča

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Napetost na svetovnih finančnih trgih zaradi znižanja kreditne ocene ZDA nekoliko popušča, borze pa so trgovanje končale z manjšimi padci kot v ponedeljek, nekatere tudi z rastjo.

Odločitev bonitetne hiše Standard & Poor's (S&P), ki je v petek prvič v zgodovini znižala kreditno oceno ZDA z najvišje AAA na AA+ je v ponedeljek močno zamajala finančne trge in se je na borzah negativno odražala tudi tokrat. Kljub temu pa so borze zabeležile manjše padce.

Kitajski premier pozval k odgovorni fiskalni politiki Na znižanje kreditne ocene ZDA se je odzval tudi kitajski premier Wen Jiabao, ki je najpomembnejše države na svetu pozval k oblikovanju konkretne in odgovorne fiskalne politike, ki bo pomagala povrniti zaupanje vlagateljev na svetovnih finančnih trgih. Kot je poudaril kitajski predsednik vlade, Peking od najpomembnejših držav pričakuje sprejem ukrepov, ki jim bodo omogočile zmanjšanje javnofinančnih primanjkljajev in dolgov. Dodal je, da cenijo vsak trud za ohranitev finančne stabilnosti in gospodarske rasti.

"ECB ne bo mogla vedno igrati vloge vodilnega borca" Predsednik Evropske centralne banke (ECB) Jean-Claude Trichet je znova izpostavil pomen odločitve banke, da začne kupovati italijanske in španske obveznice in tako umiri pritisk trgov na ti dve državi. Ob tem je poudaril, da ECB ne bo mogla vedno igrati vloge vodilnega borca.

Italija pospešuje varčevanje Italijanska vlada sicer namerava v odzivu na nezaupanje vlagateljev v njene javne finance pospešiti varčevanje. Proračunske prihodke in odhodke naj bi tako izravnali leta 2013, leto dni prej, kot so sprva načrtovali. To pomeni, da bo vlada Silvia Berlusconija morala do leta 2013 privarčevati 20 milijard evrov več od prvotnih načrtov. Po poročanju italijanskih medijev naj bi sredstva našli predvsem z varčevanjem pri socialni državi, natančneje pri pokojninah.

Španija zatrjuje, da pomoči ne potrebuje Optimistični so tudi v Španiji. Španska finančna ministrica Elena Salgado je danes znova zagotovila, da je država kljub negativnemu dogajanju na kapitalskih trgih zelo daleč od točke, ko bi potrebovala finančni reševalni sveženj.

Napovedani ukrepi in pomirjevalne besede na trg obveznic že drugi dan zapored vplivajo blagodejno. Donosi desetletnih italijanskih obveznic se trenutno gibljejo okoli pet odstotkov, medtem ko so že dosegali prek 6,3 odstotka, obrestne mere na španske obveznice pa so se danes znižale s 5,138 na 4,983 odstotka.

Večina osrednjih evropskih indeksov v zelenem Delnice na največji ameriški borzi so po hudem ponedeljkovem padcu v torek nekoliko zrasle. Delniški indeks Dow Jones je trgovanje sklenil pri 11.239,84 točke, kar je za 429,62 točke oz. 3,97 odstotka več kot v ponedeljek. Tehnološki indeks Nasdaq pa je pridobil 124,83 točke oz. 5,29 odstotka in se ustavil pri 2482,52 točke. V zelem je končala tudi večina osrednjih evropskih indeksov. Rast sta beležili osrednji londonski in pariški indeks, v zelenem sta končala tudi indeksa na Dunaju in Zürichu. Eden redkih vodilnih evropskih indeksov s padcem je bil frankfurtski indeks DAX, ki je izgubil 0,10 odstotka.

Navzdol tudi na Ljubljanski borzi Pesimizem, ki je po petkovem znižanju kreditne ocene ZDA zgrnil nad finančne trge je še vedno vladal tudi na Ljubljanski borzi, kjer je indeks najpomembnejših podjetij SBI TOP izgubil skoraj šest odstotkov.

S padci so sklenile tudi azijske borze. Indeks Nikkei je v Tokiu izgubil 1,68 odstotka, šanghajski osrednji indeks pa 0,03 odstotka. Hongkonški indeks Hang Seng je šel navzdol za 5,47 odstotka, seulski Kospi pa je sklenil s 3,64-odstotnim padcem. Pozitivno je končal le sidneyjski All Ordinaries, in sicer z 1,23-odstotno rastjo.

Azijska razvojna banka: Vlagatelji se bodo vrnili Na azijskih finančnih sicer trgih trenutno vlada panika, vendar se bodo vlagatelji zaradi stabilnega gospodarstva po umiritvi stanja vrnili nazaj v regijo, menijo v Azijski razvojni banki (ADB). Za razliko od ZDA in evropskih držav imajo nekatere azijske države namreč obvladljiv javni dolg in trgovinske presežke, so prepričani v banki.

Cene nafte so najnižje po skoraj letu dni Cene nafte, ki so se v azijskem trgovanju v ponedeljek močno znižale in so dosegle najnižje vrednosti v skoraj letu dni, so se v današnjem trgovanju ponovno dvignile. Padce cen nafte je omilila napoved Organizacije držav izvoznic nafte (Opec), ki je sicer znižala napoved o svetovnem povpraševanju po nafti, kljub temu pa za letošnje in prihodnje leto napovedujejo rast povpraševanja.

Cene zlata so poskočile Tako kot v ponedeljek pa so poskočile cene zlata, ker ta kovina velja za varno investicijo. Unča zlata je na trgu v prvič doslej presegla 1700 dolarjev. Med trgovanjem je dosegla vrednost 1782 dolarjev, sedaj pa se giblje okrog 1752 dolarja.

Ne spreglejte