Petek, 3. 6. 2011, 15.36
8 let, 5 mesecev
Načrt upravljanja voda predvidoma sprejet še pred počitnicami

"Vse pripombe, ki so prispele v času javne obravnave, so bile usklajene," je poudaril okoljski minister Roko Žarnić, ki sicer pričakuje, da bo načrt sprejet še pred počitnicami.
"Naša nafta je voda"
Na novinarski konferenci v Ljubljani so danes predstavniki ministrstva predstavili uredbo načrta upravljanja voda za vodni območji Donave in Jadranskega morja. Gre za nacionalni dokument, ki določa mehanizme za vodenje politike pri upravljanju voda in ukrepe, s katerimi bo Slovenija dosegla dobro kakovost voda do leta 2015.
"Naša nafta je voda," je poudaril Žarnić. Osnutek načrta je po njegovih besedah pripravljen kakovostno, zaradi česar tudi medresorska obravnava naj ne bi trajala več kot 14 dni. "S tem pa pričakujem, da bomo načrt sprejeli še pred počitnicami," je poudaril. Dodal je še, da načrt upravljanja voda skupaj z zakonodajo o odpadkih predstavlja paket ukrepov, s katerimi se lahko izognemo tudi kar nekaj opozorilom s strani EU.
Slovenija računa na 355 milijonov evrov kohezijskih sredstev
Vrednost temeljnih ukrepov, predvidenih v načrtu do leta 2015, je 2,34 milijarde evrov, vrednost dopolnilnih ukrepov pa dosega še dodatnih 41 milijonov evrov. Pri tem Slovenija računa na 355 milijonov evrov kohezijskih in z njimi povezanih sredstev, preostala potrebna sredstva pa bo ministrstvo poskusilo zagotoviti tekom izvajanja.
Med temeljnimi ukrepi sicer na ministrstvu izpostavljajo ukrepe, ki se izvajajo v skladu z operativnim programom okoljske in prometne infrastrukture, kamor sodi izgradnja čistilnih naprav in kanalizacije ter vodooskrba, pa kmetijsko okoljski ukrepi in zahteve na področju industrijskega onesnaževanja. Dopolnilni ukrepi pa so na primer poostritev inšpekcijskega nadzora ter zasaditev in vzdrževanje obrežne vegetacije.
V javno obravnavo gre uredba o ravnanju z odpadki
Druga pomembna tema, s katero se intenzivno ukvarjajo na okoljskem ministrstvu, pa je sveženj zakonodaje, s katerim Slovenija ureja področje ravnanja z odpadki. Kot je pojasnila generalna direktorica direktorata za okolje Barbara Avčin-Tržan, gre v javno obravnavo uredba o ravnanju z odpadki, s katero Slovenija v svoj pravni red prenaša krovno evropsko direktivo o odpadkih.
"Pričakujemo precej široko javno obravnavo, saj se uredba ne dotika le komunalnih odpadkov, ampak gre za celoten spekter odpadkov; tukaj govorimo o gradbenih, industrijskih, vseh vrstah nevarnih in nenevarnih odpadkov," pojasnjuje Avčin-Tržanova. Do jeseni sicer na ministrstvu pričakujejo, da bo uredba sprejeta na vladi.
"Ministrstvo je šlo občinam in izvajalcem precej nasproti"
Drug del zakonodaje pa predstavljajo tri uredbe o ravnanju s komunalnimi odpadki. "Za nami je zelo obsežna, tudi naporna in plodna javna obravnava teh uredb," je pojasnila generalna direktorica. Te uredbe bodo danes poslane v medresorsko obravnavo in bodo do junija predvidoma sprejete na vladi.
Ministrstvo je šlo tu občinam in izvajalcem precej nasproti, ocenjujejo na ministrstvu, saj jim na primer določajo le cilje glede ločenega zbiranja odpadkov, ne pa tudi načina, kako morajo to področje urediti. Odlagalna uredba predvideva, da bo od leta 2015 naprej delovalo samo še osem regijskih odlagališč z obvezno predhodno obdelavo v centrih za obdelavo odpadkov. Tretja uredba pa občinam omogoča, da bodo same oblikovale cene komunalnih storitev v duhu dobrega gospodarja.
Ločeno zberemo 35 odstotkov odpadkov
Sicer pa prvi podatki za leto 2010 kažejo sedem- do osemodstotno povečanje količin ločeno zbranih odpadkov. V Sloveniji v povprečju ločeno zberemo 35 odstotkov odpadkov, kažejo podatki.
Tretje področje, o katerem so govorili na ministrstvu za okolje in prostor, pa je tako imenovani projekt LIDAR, projekt laserskega skeniranja in aerofotografiranja, katerega osnovni cilj je izdelava kart poplavne nevarnosti, zbrani podatki pa bodo služili tudi številnim drugim namenom. Rezultat milijon evrov vrednega projekta bodo namreč doslej najnatančnejši podatki o reliefu za celotno območje Slovenije.
Projekt zajema in obdelave podatkov bo predvidoma končan spomladi 2012 in bo do poletja istega na voljo vsem uporabnikom. Podatke bo izdajala Geodetska uprava RS (Gurs), so še pojasnili sogovorniki.