Davčna uprava RS (Durs) pregleduje nakazila slovenskih davčnih zavezancev, ki so preko bančnih računov nakazovali sredstva v 29 izbranih, davčno bolj ugodnih območij.
Kot so pojasnili na Dursu, je v 29 davčno bolj ugodnih držav oz. območij lani denar nakazalo 9496 slovenskih rezidentov, od tega 4492 fizičnih oseb in 5004 pravne osebe. Lani so v davčne oaze nakazali več sto milijonov evrov.
Podatki javno znani jeseni
Davčni inšpekcijski nadzori kot tudi nadaljnje analize zbranih podatkov še vedno potekajo, izvajajo se pregledi pridobljenih podatkov, zato o številkah na Dursu še ne želijo govoriti. Podatke naj bi javno predstavili jeseni.
Koliko časa naj bi pregled trajal, na Dursu težko ocenijo. Poudarjajo, da bodo, če bo to potrebno, v nadzorih sodelovali tudi z davčnimi službami drugih držav. Po analizi bodo po potrebi uvedli davčni inšpekcijski nadzor.
Med davčno bolj ugodna območja spadajo Kajmanski, Marshallovi in Deviški otoki, Liechtenstein, Ciper in drugi.
Globalne strategije optimiziranja poslovanja
Na Dursu izpostavljajo, da zavezanci za davek poskušajo optimizirati svoje poslovanje ter posebej v času globalizacije ter svetovne gospodarske krize razvijajo globalne strategije optimiziranja tudi za področje plačevanja davkov. Eden izmed načinov je usmerjenost poslovanja na področja z bolj ugodnimi pogoji. V tovrstnih poskusih optimiranja bi davčna uprava rada preverila, če je prišlo do kršitve zakonodaje.
Posebno pozornost bodo na Dursu usmerili na transakcije, za katere bodo ocenili, da gre za sum izogibanja davčnim obveznostim, s prikazovanjem fiktivnih poslov in drugih navideznih transakcij, katerih cilj je odlivanje kapitala v davčno bolj ugodna območja brez pravega ekonomskega oziroma poslovnega razloga (razen seveda zmanjšanja davčnih bremen).
"Vsa nakazila niso nezakonita"
"Ukvarjali se bomo s tistim delom, za katere bomo ocenili, da obstaja nek sum, da gre za fiktivne posle in za vse te fiktivne posle bomo prejeli vsak cent! Ne trdimo, da so vsa nakazila nezakonita. Samo sodelovanje z davčnimi oazami ni prepovedano, mora pa imeti zavezanec podlago za to v poslovni dokumentaciji, dokazilo, da je bil posel v resnici opravljen," izpostavljajo na Dursu.