Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
8. 8. 2014,
10.14

Osveženo pred

8 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 8. 8. 2014, 10.14

8 let, 2 meseca

Lahko z oddajanjem stanovanja na morju zaslužimo?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Kupiti stanovanje na Obali in ga oddajati se zaradi nizkih najemnin in davka ne izplača. Kaj pa, če ste že lastnik stanovanja na morju?

Nepremičnine na slovenski obali so od leta 2008, ko je povprečna cena kvadratnega metra dvosobnega stanovanja presegala 3 tisoč evrov, padla za več kot četrtino. Po podatkih Gursa se namreč cena dvosobnega stanovanja (velikosti 50 kvadratnih metrov) na Obali giba okoli 2300 evrov za kvadratni meter oziroma okoli 120 tisoč evrov.

Mira Mally iz Malis nepremičninske agencije pravi, da kljub občutnemu znižanju cen kupcev ni veliko. "Pozna se nižja kupna moč, razlog za manj prometa pa je tudi dejstvo, da ljudje na bankah težje dobijo posojila," pravi Mallyjeva.

Kupiti stanovanje in ga oddajati? Prav zaradi nižjih cen je smiseln razmislek, ali bi se v tem trenutku izplačalo kupiti stanovanje v obmorskih krajih in ga tržiti oziroma oddajati v najem. Mira Mally pravi: "Nekateri nepremičnino sicer kupijo z namenom, da bi z njo zaslužili, a ti so v manjšini. Številni so se po uvedbi novega davka na oddajanje nepremičnin v najem odločili, da bivalno enoto raje prodajo, saj so izračunali, da se jim oddajanje ne izplača. Danes stanovanje na Obali ljudje večinoma kupujejo z namenom, da ga imajo za počitnikovanje." Mallyjeva pravi, da se višina najemnine za 50 kvadratnih metrov veliko stanovanje giba največ do 500 evrov mesečno.

Špekulacija s sivo ekonomijo Anton Kožar iz Inštituta za nepremičnine pravi, da je izračun, ali se nakup nepremičnine za namen oddajanja izplača, preprost. "Najemnine so nizke in nespodobne, da bi nepremičnino kupovali z naložbenega vidika. Razlog za to je predvsem v preveliki oziroma nerazumno veliki obdavčitvi prihodka od najemnin, ki znaša 22 odstotkov. Takšnega donosa z oddajanjem ne morete doseči, sploh če vemo, da lahko z državnimi obveznicami ustvarite štiriodstoten donos. Je pa res, da če nepremičnino oddajamo na črno in se temu visokemu davku izognete, lahko imate računico, še posebej če v to kalkulacijo vnesete postavko, da bo nepremičnina, ki jo oddajate, na dolgi rok pridobivala na vrednosti," pojasnjuje Anton Kožar.

Najemnik za zimski čas? Podobnega mnenja je lastnik 70 kvadratov velikega stanovanja v Luciji, ki ne želi biti imenovan. "Nepremičnina na Obali je luksuz, z njo se ne da služiti. Moja družina jo je kupila z namenom, da tam preživljamo vikende in poletni čas." Dodaja: "Ker v zimskem času ne hodimo na Obalo, smo se pred leti odločili, da jo za to obdobje oddajamo. A takoj naletiš na težavo. Stanovanje samo za sedem mesecev na leto je težko oddati, poleg tega je težko dobiti rednega plačnika in na koncu oddajanja je treba spet vložiti določena sredstva, saj številni najemniki s tujimi stanovanji delajo popolnoma drugače, kot če bi bila nepremičnina njihova. Prav zaradi tega vsako leto poskušamo stanovanje oddati paru, in to za le za 200 evrov mesečno, in sicer da stanovanje takrat ni prazno in da nimamo dodatnih mesečnih stroškov, ki jih stanovanje v bloku prinaša."

Nepremičnina na Obali je luksuz Ob tem omenjeni lastnik poudarja, da so ob nakupu stanovanja zanemarili stroške investicijskega vzdrževanja in nenazadnje tudi stroške vsakotedenskega prevoza na Obalo kot tudi amortizacijo avtomobila.

S tem se strinja tudi Marko Ploj, osebni finančni svetovalec, ki pravi: "Nakup vsake nepremičnine je za Slovence praviloma emocionalni nakup. To velja tudi za vikende. Bolj kot to, ali je nakup stanovanja racionalna poteza, gledajo na nepremičnino predvsem kot svojo lastnino. Na donosnost oziroma, koliko jih to dejansko stane, sploh ne razmišljajo. In to po nekaj letih številni spoznajo."

Ne spreglejte