Petek, 17. 7. 2015, 17.25
8 let, 2 meseca
Kratki orisi burne zgodovine banke Hypo Alpe Adria

Prednica banke Hypo Alpe Adria je bila ustanovljena še davnega leta 1896 s sedežem v takrat avstro-ogrskem Celovcu. Več kot prvo polovico svojega obstoja je bila Kärtnten Landes und Hypothekenbank razmeroma majhna banka zgolj krajevnega pomena, z imenom Hypo Alpe Adria pa se prvič pojavlja leta 1992, ko eden od pomembnih lastnikov postaja Grazer Versicherung.
Rasli so tudi doma in so iz predvsem koroške banke postali peta največja avstrijska banka, ki je imela svoje podružnice tudi v treh Avstriji sosednjih državah: Italiji, Liechtensteinu in Nemčiji, pozneje pa tudi v Bolgariji, Ukrajini in Veliki Britaniji, čeprav so nekatere od teh že razmeroma hitro zaprli ali prodali.
Ko je krmilo banke prevzel Kulterer, je imela nekaj več kot 200 zaposlenih in manj kot dve milijardi evrov kapitala, ob koncu leta 2009, ko so bili prisotni v 13 državah, pa osem tisoč zaposlenih in 43 milijard premoženja, a po strokovnih ocenah tudi več kot osem milijard evrov slabih posojil, za katera je bilo že takrat jasno, da jih najverjetneje ne bodo nikoli dobili poplačane.
Veliko bolj pa so odmevale afere na prostoru nekdanje Jugoslavije, saj so v teh aferah sledovi vodili tudi do vplivnih politikov in drugih znanih ljudi tega časa (Vladimir Zagorac, Bruno Orešar, Ivo Sanader, Ivić Pašalić, Mate Granić in drugi, na avstrijski strani pa Jörg Haider).
Tudi sicer je banka poslovala po domače: revizijski podatki iz Hrvaške nakazujejo, da so pred slabim desetletjem več kot polovico tamkajšnjih posojil odobrili brez običajnih ocen tveganj. Na Hrvaškem so zelo sporni tudi njihovi turistično-nepremičninski posli kakor tudi prevzem osiješke Slavonske banke leta 1998, s katerim so utrdili svoje mesto pete največje banke na Hrvaškem.
Toda ponovno grajenje čiste podobe ne bo preprosto. Na Hrvaškem jih na primer boli predvsem to, da so jih Hypo Banka ter vojni zaslužkarji in vsi drugi, ki so se okrog nje in z njo vrteli, pokradli takrat, ko so zaradi vojne in povojne revščine že tako bili ranljivi.