Petek, 15. 6. 2012, 15.34
8 let, 2 meseca
Kraški pršut dvanajsti zaščiteni slovenski proizvod v EU

S to oznako se zaščitijo kmetijski proizvodi, ki so pridelani ali predelani na določenem geografskem območju in imajo posebno kakovost, sloves in druge značilnosti, ki izvirajo s tega območja.
Na ministrstvu za kmetijstvo in okolje ob tem pojasnjujejo, da je razloge za današnji obseg, sloves in razvoj izdelovanja pršutov na Krasu treba iskati v tradicionalni in individualni kmečki tehnologiji.
Prepoznavni element za kraški pršut je logotip v obliki stiliziranega pršuta z imenom znamke Kraški pršut. Zaščiteni in certificirani kraški pršut ima na koži vžgan tudi vroči žig z imenom Kraški pršut.
Sicer pa je z označbami kakovosti EU – zaščiteno označbo porekla, zaščiteno geografsko označbo ali kot zaščitena tradicionalna posebnost – zdaj skupaj zaščitenih dvanajst kmetijskih proizvodov iz Slovenije.
Poleg omenjenih proizvodov so to še sir tolminc, ekstra deviško oljčno olje Slovenske Istre, nanoški sir, kočevski gozdni med, belokranjska pogača, idrijski žlikrofi in prekmurska gibanica.
Oznaka zajamčena tradicionalna posebnost pomeni, da sta zaščitena receptura in tradicionalni način priprave, proizvodnja pa geografsko ni omejena.
Kmetijski proizvodi in živila so na ravni EU lahko zaščiteni tudi z označbo "višje kakovosti". Ta pomeni, da so po svojih specifičnih lastnostih boljši od istovrstnih kmetijskih pridelkov oziroma živil in odstopajo od njihove minimalne kakovosti, če je ta predpisana.