Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
8. 8. 2011,
17.31

Osveženo pred

8 let, 4 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 8. 8. 2011, 17.31

8 let, 4 mesece

Konstruktor v prisilni poravnavi predlaga polovično poplačilo

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Mariborsko okrožno sodišče je začelo postopek prisilne poravnave gradbene družbe Konstruktor VGR.

Za prisilnega upravitelja je sodišče imenovalo Matjaža Polenčiča. Kot je razvidno iz sklepa o začetku postopka prisilne poravnave, ki ga je sodišče objavilo na spletnih straneh Agencije RS za javnopravne evidence in storitve (Ajpes), mora družba v 15 dneh založiti okoli 18.500 evrov predujma za stroške postopka prisilne poravnave, sicer bo sodišče začelo stečaj. Upniki morajo terjatve prijaviti do 8. septembra Določen je tudi sedemčlanski upniški odbor, sodišče pa je upnike pozvalo, naj do 8. septembra prijavijo svoje terjatve. V upniškem odboru so Gorenjska banka, družbe Feroprom, Stavbar IGM, Dravske elektrarne Maribor (DEM), Almont, Kokop in AJM. Konstruktor ponuja polovično poplačilo v štirih letih Načrt finančnega prestrukturiranja, ki je objavljen na Ajpesu, predvideva, da bi navadni upniki - po knjigovodskem stanju konec marca letos so navadne terjatve po izločitvi pobotov znašale 72,4 milijona evrov - v štirih letih dobili poplačano polovico svojih terjatev, in sicer vsako leto po četrtino preostanka terjatev.

Skoraj milijon evrov prednostnih terjatev zaposlenih Med navadnimi upniki je največji Gorenjska banka s skoraj desetimi milijoni evrov terjatev, po okoli poldrugi milijon evrov imajo Feroprom, NLB in Stavbar IGM, nekaj nad milijon evrov pa DEM in Konstruktor Gratrans. Prednostne terjatve zaposlenih znašajo okoli 938.000 evrov, in sicer je za 457.000 evrov terjatev iz naslova plač in prispevkov, 481.000 evrov pa bi namenili za odpravnine 100 zaposlenim, ki bi jih v primeru uspešno izpeljane prisilne poravnave odpustili. Med ločitvenimi upniki je največja NKBM, izločitvena upnika pa sta Hypo Leasing in KBM Leasing.

Vodstvo za težave krivi "nerazumno nižanje cen storitev" v gradbeništvu Vodstvo družbe, ki se je medtem zamenjalo že dvakrat, trenutno pa podjetje vodi Samo Majcenovič, je v načrtu finančnega prestrukturiranja zapisalo, da so vzroki za nastanek insolventnosti družbe predvsem v nezmožnosti prilagajanja stroškov na razmere v slovenskem gradbeništvu. Po njihovih besedah gredo ti v smeri nerazumnega nižanja cen storitev kot prevladujočega argumenta pri pridobivanju poslov.

Med vzroki za težave v Konstruktorju navajajo še padec produktivnosti in ustavitev gradbišč zaradi slabše likvidnosti ter financiranje nepremičninskih projektov odvisnih družb in neizvajanje oz. velika zamuda pri izvajanju načrtov odprodaje sredstev, ki so razpoložljiva za prodajo. To je pomembno obrnilo denarni tok družbe, ki bi bil razpoložljiv za poplačilo obveznosti iz rednega poslovanja.

Po mnenju delavcev bi bil boljši stečaj Sicer pa zaposleni v omenjenem mariborskem gradbincu zaradi neizplačanih plačil že skoraj mesec dni stavkajo. Po mnenju delavcev bi bil boljši stečaj podjetja, saj bi tako po njihovem prej dobili prva izplačila.

Ne spreglejte