Tokratna pogajanja o večletnem evropskem proračunu bodo težja kot tista pred sedmimi leti, možnosti za dogovor so 50:50, je ocenil premier Janez Janša.
Predlog, ki je na mizi, za Slovenijo in tudi za večino drugih članic unije ni dober, pa tudi vse, kar se obeta, so kvečjemu nadaljnji rezi, je še poudaril.
"Že osnovni predlog ni dober in tudi vse različice, ki jih dobivamo zdaj in so še najavljene, obetajo kvečjemu nadaljnje zniževanje," je dejal Janša ob prihodu na dvostransko srečanje s predsednikom Evropskega sveta Hermanom Van Rompuyem.
"Predlog ni dober za Slovenijo"
"Predlog ni dober za Slovenijo, ni dober pravzaprav za večino držav. V zadnjih dneh nisem slišal nobenega kolega, ki bi bil s predlogom zadovoljen. Čakajo nas težka pogajanja, najprej glede skupnega obsega posamičnih politik, potem pa tudi glede neto pozicij držav," je še povedal premier.
Premier Janša ni želel razkriti podrobnosti o zahtevah, od katerih Slovenija ne bo odstopala in ki naj bi jih predstavil Van Rompuyu. Niti ni želel govoriti o tem, kaj je za Slovenijo še zadnja sprejemljiva spodnja meja za kohezijska sredstva, ki so zanjo eden ključnih virov za večje investicije, češ da "težko govorimo o spodnjih mejah, če ne poznamo skupnega obsega".
Bo Slovenija v letih 2014-2020 dobila 40 odstotkov kohezijskih sredstev manj?
Po Van Rompuyevem predlogu, ki je trenutno na mizi, bi Slovenija v letih 2014-2020 dobila 40 odstotkov kohezijskih sredstev manj kot v letih 2007-2013, ko v okviru te politike dobi okoli 4,3 milijarde evrov. Dobila bi torej 2,6 milijarde evrov. To je zanjo nesprejemljivo, je v torek pojasnil državni sekretar na zunanjem ministrstvu Igor Senčar.
Premier Janša je sicer ob prihodu še poudaril, da bi moral prihodnji sedemletni finančni okvir unije slediti ciljem evropske razvojne strategije Evropa 2020, a očitno ni tako.
Slovenski premier ocenjuje, da so možnosti za dogovor o finančnem okviru 2014-2020 na tem zasedanju 50:50, ter upa, da se bodo dogovorili. "Ni pa to cilj, zaradi katerega bi popuščali pri vsem ostalem," je ponovil opozorilo, ki ga je izrekel že po vrhu "prijateljic kohezije" sredi novembra - da kohezijske države ne bodo zlahka popuščale.
Janša meni, da dogovor o proračunu brez Velike Britanije, ki najglasneje grozi z vetom, ni zelo verjetna možnost, čeprav je ena od opcij, ki so na mizi. "Prej bo prišlo do tega, da na tem zasedanju dogovora ne bo, kot da bo ta dosežen brez ene od držav članic," je ocenil.
Van Rompuy in Barroso imata dvostranska srečanja z voditelji
Van Rompuy ima skupaj s predsednikom Evropske komisije Josejem Manuelom Barrosom že od jutra dvostranska srečanja s posameznimi voditelji, ki mu predstavljajo svoje zahteve. Na podlagi teh bilateral bo potem pripravil prenovljen predlog, ki ga bo dal na mizo ob začetku zasedanja.
Bilaterala Janše in Van Rompuya je bila načrtovana ob 17. uri, vendar so zamude. Tako se tudi zasedanje voditeljev se ne bo začelo ob 20. uri, kot je bilo napovedano, temveč predvidoma uro in pol pozneje. Pred zasedanjem bo še ločeno srečanje voditeljev "prijateljic kohezije".