Sreda, 22. 12. 2010, 9.28
7 let, 9 mesecev
Grški parlament o varčevalnem proračunu za 2011
Vladajoči socialisti premiera Georgeja Papandreuja imajo v 300-članskem parlamentu večino 156 poslancev, zato naj bi bil proračun po pričakovanjih sprejet, čeprav si niti poslanci vladajoče stranke Pasok niso enotni, ali je varčevalna strategija pravilna. "Imam občutek, da sem nogometaš, ki se ne sme dotakniti žoge," je menil neimenovani poslanec iz vrst socialistov, Papandreu pa je napovedal, da se bo v prihodnjih tednih sestal z vsemi poslanci svoje stranke Pasok in prisluhnil njihovim stališčem. Opozicijske stranke so po poročanju nemške tiskovne agencije dpa proračunu odrekle podporo.
Premier Papandreu kljub protestom, ki jih je bilo v minulih mesecih veliko, poudarja, da so ukrepi nujni. "Grčija je ena najbogatejših držav na svetu, vendar je bila tudi ena od tistih, ki so bile najslabše vodene. Svetovna finančna kriza je razkrila vse naše šibkosti", je dejal v danes objavljenem pogovoru za revijo Newsweek. Predsednik vlade je prepričan, da so ljudje v negotovosti. "Drastični ukrepi so še vedno sveži in ljudje čutijo bolečino," je dodal.
Ta južnoevropska država članica evrskega območja se je v zameno za pomoč zavezala, da bo oklestila javnofinančni primanjkljaj, vendar letos že nekoliko zaostaja za zastavljenimi cilji. Grčija se spopada tudi z velikim dolgom, ki bi se lahko do leta 2012 povzpel na 156 odstotkov BDP, medtem ko pakt o stabilnosti in rasti za zgornjo mejo določa 60 odstotkov BDP.