Rebalans celotnega proračuna ni potreben, trdi minister Janez Šušteršič. V opoziciji medtem mini rebalansu nasprotujejo, ker da vlada za to ni imela pravne podlage.
DZ je sprejel t.i. mini rebalans letošnjega državnega proračuna, s katerim se znesek danih posojil države med letom povečuje za skoraj 350 milijonov evrov, predvsem na račun junijskega posojila Novi Ljubljanski banki (NLB). Država je posojilo v višini 320 milijonov evrov dala NLB junija letos, in sicer v obliki vplačila konvertibilnih instrumentov oziroma t.i. Co Co obveznic. Banki je bilo dano za obdobje do konca junija 2013 in ga je treba ustrezno prikazati v računu finančnih terjatev, je dopoldne pojasnil finančni minister Janez Šušteršič.
DZ je tako sprejel rebalans dveh podbilanc državnega proračuna, namreč računa finančnih terjatev in naložb ter računa financiranja proračuna. Z njunimi spremembami se znesek danih posojil v letu 2012 povečuje za 348,5 milijona evrov na 402,2 milijona evrov.
Poleg NLB, še Cimos in Grčija
Poleg posojila NLB omenjeno povečanje zneska posojil vsebuje še 20 milijonov evrov za morebitno dokapitalizacijo koprskega Cimosa, 478.000 evrov iz naslova pete tranše posojila Grčiji, dodatnih 2,8 milijona evrov za posojila javnim skladom za finančne instrumente spodbujanja podjetništva in dodatnih 25,2 milijona evrov zapadlih poroštev za posojila, ki jih je dajala SID banka v skladu z zakonom o jamstveni shemi.
Rebalans celotnega proračuna ni potreben, je zatrdil Šušteršič. Prihodki in izdatki državnega proračuna se namreč gibljejo v začrtanih okvirih, primanjkljaj pa bo ob koncu leta znašal 3,1 odstotka bruto domačega proizvoda (BDP). Omenjeno posojilo NLB bo primanjkljaj povečalo le v primeru, da bo prišlo do njegove konverzije v kapitalski delež države. Vendar se prej kot prihodnje leto to ne more zgoditi, je zagotovil.
"Minister kršil zakon"
DZ je rebalans obeh podbilanc proračuna sprejel s 46 glasovi za in 28 proti. V poslanskih skupinah koalicije so mu pritrjevali, saj da gre le za manjše tehnične spremembe, medtem ko so v opoziciji opozarjali, da vlada zanj nima ustrezne pravne podlage. Finančni minister je ob podpisu pogodbe o nakupu obveznic NLB kršil zakon, saj tedaj v državnem proračunu ni bilo zagotovljenih sredstev za nakup, je opozorila Alenka Bratušek (PS). "Rebalansa se ne dela takrat, ko je že vse mimo," je dejala. Tudi Janko Veber (SD) je menil, da bi morali sprejeti rebalans, še preden je prišlo do omenjenih dogodkov. "Minister za finance je bil prisiljen predlagati rebalans zaradi dogodkov, ki jih prej ni želel opaziti, zdaj pa je zakonsko prisiljen v to dejstvo," je dejal.
SLS: Zavračam, da je odgovornost za stanje v NLB izključno na sedanji koaliciji
Roman Žveglič (SLS) je spomnil, da smo že v začetku leta vsi vedeli, da imajo nekatere banke težave. "Te težave smo vsi skupaj podcenili," je dejal. Potem ko je sklenjeni dogovor z drugim največjim lastnikom, KBC, propadel tik pred zdajci, je bilo treba najti rešitev praktično v nekaj urah. "Danes lahko spet odpremo debato, ali je bila tedanja poteza pravilna ali ne, toda ostro zavračam trditve, da je odgovornost za stanje v NLB izključno na sedanji koaliciji," je poudaril.
V SLS so rebalans dveh podbilanc proračuna podprli, je dejal Žveglič. Podporo so napovedali tudi v ostalih koalicijskih strankah.