Direktor proizvajalca avtomobilskih žarometov Hella Saturnus Christof Droste Sloveniji kot lokaciji za naložbe še vedno daje prednost pred Slovaško, a obenem poziva k previdnosti.
Droste je ob robu novinarske konference Slovensko-nemške gospodarske zbornice v Ljubljani navedel več razlogov za svojo oceno glede prednosti Slovenije pred Slovaško, s katero je komentiral odločitev nemških lastnikov črnomaljskega Secopa, da preselijo proizvodnjo kompresorjev na Slovaško.
Slovenija ima več izušenj
Prvi je ta, da ima Slovenija zaradi svoje zgodovine več izkušenj v poslovanju z zahodnimi državami, vendar pa se ta primerjalna prednost po njegovih besedah z vsakim letom zmanjšuje. Drugi razlog, ki ga navaja, so je kvalificirana in produktivna delovna sila, kjer je Slovenija še v prednosti, a jo ostale države iz srednje in vzhodne Evrope hitro dohitevajo. Tretji razlog je po njegovih pojasnilih pripadnost delovne sile podjetju, kjer je Slovenija še vedno v precejšnji prednosti pred Slovaško.
Osredotočili bi se morali na stalne inovacije
Zaradi vsega tega še vedno daje prednost Sloveniji, a opozarja, da izgublja prednosti, ki jih je imela. V Sloveniji bi morali biti zato po njegovem prepričanju osredotočeni na krepitev primerjalnih prednosti in na stalne inovacije na vseh področjih. Pozval je tudi k večji meri sodelovanja za skupno dobro.
Tudi letos rekordni prihodki
Če gre za tehnološko nezahtevno in standardizirano proizvodnjo, do odločitve za selitev lahko pride hitreje, a v primeru Helle Saturnus je pomembno imeti stalno kakovost in zvesto ter motivirano delovno silo, je še dejal. Napovedal, da družba tudi letošnje poslovno leto, ki se izteče maja, zaključuje z rekordnimi rezultati, prihodki pa naj bi z 250 milijoni evrov načrt presegli za 45 milijonov.
Posebej pereči so predolgi administrativni postopki
Vseeno pa opozarja na številne pomanjkljivosti slovenskega poslovnega okolja in ugotavlja, da država kljub stalnim opozorilom učinkovitih ukrepov za njihovo odpravo še ni sprejela. Kot posebej pereče je izpostavil predolge in zapletene administrativne postopke, kjer se po njegovih besedah nekaj nujno mora premakniti.
Glede davčne obremenitve je po njegovih besedah lahko govoriti o zniževanju davkov, vendar pa je treba nujno prilagoditi tudi javno porabo, to pa ni izziv zgolj za Slovenijo. Pri tem je kot primer navedel podjetja, ki so svoje stroške morala prilagoditi novim razmeram.
Tudi glavni izvršni direktor družbe BSH Hišni aparati iz Nazarij Rudolf Klötscher je pohvalil lansko poslovanje družbe, saj jim je prihodke uspelo povečati za 13 odstotkov na 270 milijonov evrov. Takšno dobro poslovanje ne bi bilo mogoče brez ustreznih pogojev za poslovanje, zato ostaja podružnica nemške multinacionalke Bosch and Siemens Home Appliances Group dolgoročno zavezana Sloveniji.
Slovenija potrebuje bolj prijazno davčno politiko
Vseeno pa je opozoril na nekatere dejavnike, na katere bi morali biti v Sloveniji pozorni. Izpostavil je potrebo po regulaciji problema brezposelnosti, brzdanju stroškov dela in bolj prijazni davčni politiki.
Na slovenskem tržišču dobro posluje tudi Bauhaus
Direktor slovenske podružnice trgovske družbe Bauhaus Samo Kupljen pa se je v svoji kritiki osredotočil na vprašanje pomanjkljive prožnosti na trgu dela, previsoko obremenitev plač in predloge administrativne postopke. Vseeno tudi v Bauhausu dobro poslujejo in ostajajo zvesti slovenskemu tržišču, kjer vse od prihoda beležijo konstantno rast prihodkov.
Na Slovensko-nemški gospodarski zbornici sicer po navedbah Katje Stadler, vodje področja za pravo in davke na zbornici, dnevno prejmejo od 20 do 25 vprašanj iz Nemčije glede možnosti vlaganja v Sloveniji, od česar jih je med 30 in 50 na leto resnično konkretnih.
Pri tem ugotavljajo, da se investitorji na podlagi povpraševanj le redko odločijo za investicije, Slovenija pa vsaj trenutno ni med bolj priljubljenimi lokacijami za nove naložbe. Kot glavni razlog za odstop od namer navajajo pomanjkanje začetnih sredstev in subvencij, visoke davke, visoke stroške dela in drage nepremičnine.