Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sobota,
9. 7. 2011,
12.37

Osveženo pred

8 let, 4 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Sobota, 9. 7. 2011, 12.37

8 let, 4 mesece

BIS: Svetovno gospodarstvo okreva, a ostaja nerešena dediščina krize

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Svetovno gospodarstvo še naprej okreva, a napačno bi bilo, če bi nosilci ključnih odločitev sedaj zaspali na lovorikah.

To v svojem letnem poročilu ugotavlja Banka za mednarodne poravnave (BIS), t.i. centralna banka centralnih bank. Kot opozarjajo v BIS, je ostalo po svetovni finančni in gospodarski lekciji še veliko nerešene dediščine.

Zadolženost ostaja velika težava BIS tako opozarja, da v veliko razvitih gospodarstvih zadolženost finančnih institucij in podjetij ostaja velika težava, poleg tega pa se konsolidacija javnih financ v večini razvitih držav še ni niti pošteno začela. Javne finance so se v času krize močno poslabšale, saj je državna poraba nadomestila izpad zasebne potrošnje.

V BIS poudarjajo, da je oblikovanje ustreznih odgovorov na prezadolženost zasebnega sektorja in države ključno za izgradnjo trdnih temeljev za močno in vzdržno gospodarsko rast v prihodnje ter stabilizacijo finančnega sistema.

Takšni ukrepi morajo po njihovih ocenah spodbuditi zasebno varčevanje in takoj začeti naslavljati problematiko visokih javnofinančnih primanjkljajev v tistih gospodarstvih, ki so bila v samem jedru minule krize.

Trenutni pretresi na finančnih trgih malenkost V BIS opozarjajo, da so trenutni pretresi na finančnih trgih malenkost v primerjavi s krizo, do katere bi utegnilo priti, če bi vlagatelji izgubili zaupanje v eno od gospodarsko najmočnejših držav na svetu.

Lep primer tega je trenutno dogajanje v ZDA, kjer se republikanci in demokrati ne morejo dogovoriti o paketu ukrepov za dolgoročno stabilizacijo javnih financ, ki je pogoj za odločitev o dvigu zgornje meje zadolževanja gospodarsko najmočnejše države na svetu. Če do dogovora ne bi prišlo, kar je sicer malo verjetno, bi ZDA najverjetneje morale razglasiti nezmožnost odplačevanja dela obveznosti, kar bi bil velik udarec.

BIS opozarja, da so se pred izbruhom finančne in gospodarske krize v več razvitih gospodarstvih nakopičila neravnovesja, ki so se izkazala kot nevzdržna. V BIS opozarjajo, da bi do podobnega razvoja dogodkov lahko sedaj prišlo tudi v hitro razvijajočih se gospodarstvih, če te ne bodo obvladale cenovnih balonov in neobvladljive rasti potrošnje ter zadolževanja.

Globalna plačilnobilančna neravnovesja še prisotna V centralni banki centralnih bank opozarjajo, da so globalna plačilnobilančna neravnovesja, ko nekatere države kopičijo primanjkljaje na tekočem računu plačilne bilance in se zato zadolžujejo, druge pa ob močnem varčevanju ustvarjajo presežke, še vedno prisotna.

Še vedno obstaja nevarnost t.i. valutnih vojn V tej luči po navedbah BIS še vedno obstaja nevarnost t.i. valutnih vojn oziroma spodbujanja izvoza skozi manipulacije z valutami, še bolj pa v banki opozarjajo na velikanske tokove vročega kapitala med državami, še posebej med razvitimi in razvijajočimi se gospodarstvi. S tem se povečuje tudi nevarnost širitve morebitnih finančnih težav v enem delu sveta na druge dele.

Ker enostranski ukrepi za odpravo teh neravnovesij terjajo velike stroške za posamezne države ali skupine držav, je treba po mnenju BIS stremeti k globalno usklajenim rešitvam, za kar si prizadevajo v okviru skupine G20.

Nevarno nadaljevanje politike nizkih obrestnih mer V BIS opozarjajo tudi na to, da bi nadaljevanje politike nizkih obrestnih mer in ukrepov za povečanje količine denarja v obtoku lahko zamaknilo nujne prilagoditve v bančnem sektorju in gospodarstvu ter tako posejalo seme novih kriz.

Odločitve bi morali prejemati usklajeno Ker zaradi globalne povezanosti prihaja do prelivanja inflacijskih pritiskov iz razvijajočega se sveta v razvite države, bi morale centralne banke tudi odločitve o zaostrovanju denarne politike sprejemati usklajeno.

Poziv k nadaljevanju reform BIS kljub precejšnjemu doseženemu napredku poziva tudi k nadaljevanju reform svetovnega finančnega sistema, še posebej glede upravljanja s sistemsko pomembnimi finančnimi institucijami in nadzora nad pojavom sistemskih tveganj za finančni sistem.

Ne spreglejte