Jeseniški Acroni je kot prvo industrijsko podjetje oz. drugo podjetje v Sloveniji nasploh pridobil certifikat SIST EN 16001, so sporočili iz skupine SIJ - Slovenska industrija jekla.
Omenjeni certifikat potrjuje kakovost sistema upravljanja z energijo, ki prispeva k zmanjševanju stroškov in emisij toplogrednih plinov.
"Podjetje ustrezno organizirano"
V začetku leta 2011 je v Acroniju potekala zunanja certifikacijska presoja s strani TÜV Sava, ki je potrdila, da je podjetje ustrezno organizirano na energetskem področju in da izpolnjuje zahteve standarda. "Glede na to, da gre za relativno novost v Sloveniji, je bilo potrebno neko obdobje, da so se tudi sami preveritelji usposobili. Prva možnost presoje je bila zato šele ob koncu leta 2010," je za STA pojasnil svetovalec za energetiko v Acroniju Dušan Novkovič.
"V Acroniju smo se dogovorili za izvedbo druge stopnje presoje v januarju 2011, ko smo imeli tudi kontrolne in recertifikacijske presoje sistemov 9001, 14001 in 18001, ki jih imamo že vrsto let. Sama presoja se lahko opravi razmeroma hitro, v roku dveh do treh mesecev, seveda pa mora biti sistem v podjetju že vzpostavljen", dodaja Novkovič.
"Potrebno postaviti energetsko politiko"
Pri vzpostavitvi sistema gre po Novkovičevih besedah predvsem za opis in vzpostavitev postopkov skladno z zahtevami standarda. Glede na namen organizacije in način dela je potrebno postaviti energetsko politiko in cilje, npr. rabe energije glede na analize preteklega obdobja. Proces vzpostavitve sistema je po Novkovičevem mnenju lahko dolgotrajen, če v podjetju že ne obstaja kakšen energetski menedžment in ustrezno energetsko knjigovodstvo.
V Acroniju so energetski management intenzivno gradili vse od leta 2001 dalje, tako da je bila vzpostavitev standarda in certifikacija le logično nadaljevanje, meni tamkajšnji svetovalec za energetiko. Kompleksnost sistema je seveda odvisna od velikosti organizacije, vrste in obsega proizvodnje ter rabe energije. "Bistvo vsega je, da proces upravljanja z energijo in samo rabo obvladujemo", je še pojasnil.
Izboljševanje energijske učinkovitosti
Glavni namen sistema upravljanja z energijo je po Novkovičevih besedah torej vzpostavitev sistema in postopkov, ki so potrebni za izboljševanje energijske učinkovitosti, kar prispeva k zmanjševanju stroškov za energijo in k zmanjševanju emisij toplogrednih plinov. Sistem SIST EN 16001 je skrbno vključen in povezan z ostalimi že pridobljenimi sistemi ISO 9001 in 14001 ter OHSAS 18001, ki jih v Acroniju uspešno vzdržujejo že vrsto let, je še dodal.