Torek, 1. 10. 2013, 17.10
9 let
Slovenska ekipa zmagala na svetovnem tekmovanju v prepoznavanju aktivnosti

Tekmovalci IJS-ja so zmago dosegli s kombinacijo natančnega in hitrega prepoznavanja aktivnosti, v oblačila všitih brezžičnih senzorjev in lastne odprtokodne programske opreme. Slovenska ekipa je premagala tri druge finaliste z najboljšim rezultatom do zdaj. S tem so premagali tudi lanskoletni rekord ameriške univerze Carnegie Mellon, so sporočili z IJS-ja.
Priprave na tekmovanje so potekale zadnjega pol leta, temeljile pa so na vrsti mednarodnih projektov, kjer je odsek za inteligentne sisteme sodeloval s svetovnimi strokovnjaki na področju ambientalne inteligence. Kot pojasnjujejo na IJS, je ambientalna inteligenca področje znanosti, katerega cilj je vključiti inteligentne računalniške sisteme v človekovo okolje na čim bolj nevsiljiv način. Aplikacije ambientalne inteligence si prizadevajo uporabniku ponuditi pravo storitev v pravem trenutku, za kar pa morajo razumeti njegovo situacijo.
Bistven del situacije je, kaj uporabnik trenutno počne - prepoznati je treba njegove aktivnosti. Organizatorji tekmovanja se posebej zanima za aplikacije ambientalne inteligence, ki so namenjene starejšim, bolnim in podobnim, ki pri vsakdanjem življenju potrebujejo pomoč.
Z izjemo kupljenih senzorjev je ekipa IJS, ki jo predstavljajo Simon Kozina, Hristijan Gjoreski, Matjaž Gams in Mitja Luštrek, v celoti razvila zmagovalni sistem - od izvirnih algoritmov, ki inteligentno kombinirajo več pristopov, pa do všivanja senzorjev v oblačila.
Tekmovanje v prepoznavanju aktivnosti (Evaluating AAL System through Competitive Benchmarking) je bilo julija v Valenciji v Španiji, razglasitev rezultatov pa je bila prejšnji teden na forumu AAL, ki ga vsako leto organizira program Evropske unije "Ambient Assisted Living". Tekmovanje organizira EU, je pa odprto za ekipe z vsega sveta. Poleg evropskih tekmovalcev se tekmovanj najpogosteje udeležujejo Američani, Japonci in Rusi, še dodajajo na IJS.