Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
9. 5. 2011,
19.56

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 9. 5. 2011, 19.56

9 let, 2 meseca

Do sredine stoletja bi lahko prevladali obnovljivi viri energije

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Obnovljivi viri energije bi do leta 2050 s trenutno razpoložljivimi tehnologijami lahko zadostili do 80 odstotkom svetovnih energetskih potreb.

Posebno poročilo medvladne skupine ZN o podnebnih spremembah (IPCC) o obnovljivih virih energije poudarja potencial energije iz obnovljivih virov, da prevzame glavno vlogo pri blaženju podnebnih sprememb in povečevanju dostopa do energije, pravičnosti in varnosti. A vendar obstajajo občutne prepreke v energetski politiki, ki morajo biti odstranjene, da bi lahko sprostili celotni potencial energije iz obnovljivih virov, poudarja poročilo. Občutno zmanjšanje izpustov ogljikovega dioksida Obenem pa bi lahko vse več energije iz obnovljivih virov vodilo k zmanjšanju izpustov ogljikovega dioksida za od 220 do 560 giga ton ogljikovega dioksida, kaže poročilo IPCC.

Večina scenarijev, ki so jih strokovnjaki pred izdajo poročila pregledali, predvideva znatno povečanje obnovljivih virov v naslednjih desetletjih. Obnovljivi viri se bodo razširili tudi brez prizadevanj za ukrepanje na področju podnebnih sprememb.

Z obnovljivimi viri do večje blaginje S konsistentno klimatsko in energetsko politiko lahko obnovljivi viri energije ključno prispevajo k blaginji človeštva, in sicer lahko prispevajo k zanesljivi dobavi energije in k stabilizaciji podnebnih sprememb. Po mnenju strokovnjakov je konkreten dvig obnovljivih virov energije tehnološko in politično velik izziv. Opozarjajo, da je dostop do energije bistven za družbeni in gospodarski razvoj, kakor tudi za blaginjo in pravičnost. Trajnostni energetski razvoj potrebuje zanesljive storitve z majhnimi okoljskimi vplivi.

Tovrstna energija je vse bolj stroškovno konkurenčna Energija iz obnovljivih virov energije je leta 2008 predstavljala 12,9 odstotka svetovne energetske oskrbe. Tovrstna energija po mnenju strokovnjakov postaja vedno bolj stroškovno konkurenčna konvencionalnim energetskim sistemom. Fotovoltaika bo dosegla točko izenačenja stroškov v naslednjih treh letih v številnih industrializiranih državah, vetrna energija na dobrih lokacijah pa je že stroškovno konkurenčna novim termoelektrarnam na premog.

Osredotočili so se na šest tehnologij obnovljivih virov energije Posebno poročilo o obnovljivih virih energije je analiza razpoložljive literature, ki obravnava obnovljive vire energije in njihove znanstvene, tehnološke, okoljske, ekonomske in družbene vplive na blaženje podnebnih sprememb. Pri njegovem nastajanju je sodelovalo 120 raziskovalcev. Poročilo se osredotoča na šest tehnologij obnovljivih virov energije: bioenergijo, neposredno sončno energijo, geotermalno energijo, hidro energijo, energijo oceana in vetrno energijo.

Ne spreglejte