Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Nedelja,
29. 11. 2009,
11.38

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Nedelja, 29. 11. 2009, 11.38

9 let

Zasvojenost z internetom vse širša

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Odvisnost se je nekoč nanašala na pretirano uživanje snovi, danes pa se vse pogosteje pojavljajo tudi nekemične odvisnosti.

Najbolj znana je zasvojenost z igrami na srečo, vedno bolj pa tudi zasvojenost z internetom. Ameriška študija o odvisnosti od elektronskih medijev med mladimi kaže, da skoraj vsak deseti kaže znake odvisnosti od video iger. Tanka meja med koristnostjo in škodljivostjo Medmrežje in mobilni telefon sta sredstvi komunikacije, ki sta pri večini posameznikov nepogrešljiva tako na delovnem kot tudi na osebnem področju. Vendar je meja med koristnostjo elektronskih medijev in njihovo škodljivostjo zelo tanka.

Preživljanje večine časa pred računalnikom samo po sebi ni edini kazalnik težav in se samo s tem ne da oceniti, ali gre že za odvisnost ali ne, poudarja psihiater in terapevt odvisnikov z internetom Bojan Belec.

Znaki enaki za kemične in nekemične odvisnosti O nezdravi uporabi elektronskih medijev lahko po besedah psihiatra v ambulanti za odvisnost od iger na srečo v Novi Gorici Bernarda Spazzapana govorimo takrat, ko nastopijo znaki, po katerih lahko sklepamo, da gre za pretirano ali rizično uporabo. Ti znaki pa so enaki za vse kemične in nekemične odvisnosti.

Štirje klasični simptomi Pretirana uporaba se kaže v tem, da začenja posameznik izgubljati nadzor nad svojim obnašanjem. Pri odvisnosti pa se pojavljajo štirje klasični simptomi, in sicer povečanje tolerance, abstinenčni sindrom, večkratni neuspešni poskusi, da bi prenehal, ter izguba kontrole. Po navedbah Belca odvisnik zazna, da se je "ujel", ko poskuša zmanjšati ali prenehati, pa mu kljub poskusom nikakor ne uspe.

Pojavijo se spremembe v načinu življenja Zasvojenost zaznamuje vse prej našteto, obenem pa se pri posamezniku pojavijo spremembe v načinu življenja zaradi odvisnosti, navaja Spazzapan. Osebo prepoznamo kot zasvojeno, če se kompulzivna uporaba interneta oz. drugih tehnoloških elektronskih sredstev dogaja vedno bolj pogosto in za več časa in če se pri posamezniku pojavlja skrb in nemir v primeru, da ne more vstopiti v mrežo interneta ali komunikacij.

Zasvojenci prikrivajo svoje navade Po navedbah Spazzapana zasvojenci tudi lažejo oz. prikrivajo svoje navade glede svojega obnašanja, uporaba interneta pa ovira vsakdanje življenje in ogroža odnose v družini, v šoli in na delovnem mestu.

Spazzapan trdi, da je pretirana uporaba interneta največkrat le zunanje znamenje neke psihične težave ali pa gre za prehajanje od ene odvisnosti v drugo, zato je treba biti pri diagnozi in terapevtskih posegih previden.

O zdravljenju

Zdravljenje poteka bodisi s psihoterapijo na individualni ali skupinski ravni, v okviru skupin za samopomoč, informativnih delavnic za odvisnike in njihove družine ali svetovanj za družine. Pozornost pri zdravljenju ne temelji na abstinenci, ampak na kontrolirani uporabi.

Pet tipov spletne zasvojenosti Sicer pa obstaja pet tipov spletne zasvojenosti. To je odvisnost od pornografije, zasvojenost od socialnih mrež, zasvojenosti od spletnega igranja na srečo ali nakupovanja preko spleta, odvisnost od iskanja informacij preko spleta ter odvisnost z računalniškimi igrami.

Četrtina zaposlenih v ZDA zasvojenih s spletom Podatki o tem, kako pogosto se pojavlja zasvojenost z elektronskimi mediji, so različni. Kot kaže raziskava, ki jo je izvedlo podjetje Websence, je v ZDA četrtina zaposlenih zasvojenih s spletom. Osem odstotkov jih med delovnim časom ne brska po spletu, med četrtino in polovico delavcev pa svojo zasvojenost kaže kar na delovnem mestu.

Ameriška študija, ki jo je izvedel Douglas A. Gentile med mladimi med osmim in 18. letom starosti, je pokazala, da skoraj vsak deseti kaže znake odvisnosti od video iger. Pri teh 8,5 odstotka mladih igranje video iger negativno vpliva na šolski uspeh, odnose s prijatelji in družino ter zdravje. Podatki Eurobarometra iz leta 2008 kažejo, da je internet uporabilo že 42 odstotkov šestletnikov in 72 odstotkov devetletnikov v Sloveniji.

Otroci in mladi so bolj ogroženi Psihologi pri tem opozarjajo, da so otroci in mladi bolj ogroženi oz. ranljivi, saj še niso zmožni kritične presoje, kaj je zanje dobro in resnično koristno. Živijo virtualno resničnost, ki jih vedno bolj oddaljuje od realnega življenja. Pri mladih je to še posebej problematično, ker na tak način upočasnijo proces dozorevanja, socializacije in izobraževanja.

In kaj lahko storimo za preprečitev odvisnosti? Spazzapan svetuje, da je najboljša preventiva proti škodljivi uporabi elektronskih medijev informiranje populacije, predvsem pa staršev in mladostnikov.

Ne spreglejte