Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
9. 7. 2008,
8.23

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 9. 7. 2008, 8.23

9 let

Spam eksperiment šokiral sodelujoče

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Nezaščiteno brskanje po spletu bo povprečnemu uporabniku interneta glede na eksperiment podjetja McAfee dnevno prineslo dodatnih 70 spam elektronskih sporočil.

K sodelovanju so pri McAfeeju povabili 50 ljudi iz desetih držav, iz vsake države po pet uporabnikov interneta, med katerimi jih je bilo pet iz Velike Britanije (VB). Vsi so po spletu surfali brez spam filtrov. Eksperiment je pokazal, da je pri državljanih VB največja verjetnost, da bodo prejeli zloglasna nigerijska elektronska sporočila in spam »za odrasle«. Eden izmed sodelujočih iz VB je po poročanju BBC v enomesečnem eksperimentu prejel 5.414 spam e-mailov. Na vrhu lestvice uporabniki iz ZDA Na vrhu lestvice prejemnikov spam e-mailov pa so še vedno uporabniki iz ZDA. Sodelujoči iz ZDA so skupaj prejeli 23.233 spam e-mailov, Brazilija na drugem mestu pa jih je dobila 15.856. Na tretje mesto so se uvrstili sodelujoči iz Italije, ki so jih prejeli 15.610. Na zadnje deseto mesto se je uvrstila Nemčija z 2.331 sporočili. Izsledki raziskave kažejo, da se večanje količine spam sporočil v obtoku ne misli ustaviti, kar pa ne moremo reči za tiste, ki spam prejemajo. »Mnogi od sodelujočih so opazili, da so bili računalniki vedno počasnejši. To pomeni, da so med brskanjem po spletu spletne strani na računalnik namestile škodljivo kodo,« je dejal Guy Roberts, direktor McAfee laboratorijev v Evropi.

Ribarjenje v osmih odstotkih primerov

Približno osem odstotkov vsega spama je bilo označenih za ribarska e-sporočila (phishing e-mails), ki se pretvarjajo za zaupanja vredna podjetja ali osebe in tako poskušajo dobiti občutljive podatke, kot so uporabniška imena, gesla in podrobnosti o bančnem računu.

Vedno bolj natančno ciljane spam kampanje Pri McAfee so tudi opazili odmik od masovnega pošiljanja spama k bolj natančno ciljanim kampanjam. Najbolj priljubljena tema spam sporočil so posojila in kreditne kartice. Pri uporabnikih iz VB je največja verjetnost, da bodo dobili nigerijsko spam e-sporočilo, kjer domnevni prebivalec Nigerije kontaktira nič hudega slutečo osebo in ji predlaga določen posel, za katerega potrebuje nek zagonski kapital. Žrtev naj bi dobila kasneje veliko provizijo, vendar mora najprej poslati omenjena sredstva, ki ponavadi zginejo neznano kam.

Vsi sodelujoči v eksperimentu so bili šokirani nad samo količino spam sporočil, ki so jih dobili. Po mnenju izvršnega direktorja pri McAfee Davea De Walta je spam nesporno povezan s spletnim kriminalom. »Kakor koli, gre za ogromen problem in nikoli ne bo izginil. Ne gre za vprašanje kako ga rešiti, ampak kako z njim upravljati,« je dejal De Walt.

Ne spreglejte