Srdjan Cvjetović

Četrtek,
26. 9. 2013,
20.29

Osveženo pred

6 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Jernej Pikalo študij

Četrtek, 26. 9. 2013, 20.29

6 let, 1 mesec

Omejili bomo fiktivne vpise

Srdjan Cvjetović

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Do davkoplačevalcev je nepošteno, da podpirajo tiste, ki vedo, da ne bodo doštudirali in so se vpisali samo zaradi statusa, je odločen pristojni minister Jernej Pikalo.

"Strošek izobraževanja do doktorata znaša 100 tisoč evrov po posamezniku – brez socialnih transferjev," je ob koncu poslovne konference HP Horizont 2013 opozoril minister za izobraževanje, znanost in šport Jernej Pikalo. Informacijsko in komunikacijsko tehnologijo vidi kot pomembno povezovalno nit na poslovni kot na medosebni ravni, a ker se bolj spozna na izobraževanje, se je v svojem sklepnem predavanju usmeril predvsem na to, po njegovem mnenju izjemno pomembno področje.

Slovensko izobraževanje je dobro Stanje slovenskega izobraževalnega sistema ocenjuje kot dobro in stabilno. Po deležu osipa v osnovnem šolstvu, ki pri nas znaša okoli štiri odstotke, smo med najboljšimi v Evropi. Finska je sicer med redkimi, ki je še boljša, medtem ko v Veliki Britaniji znaša ta delež okoli 20 odstotkov, v Franciji pa okoli 15 odstotkov. Prav tako cele generacije obiskujejo srednje šole, "zato ni potrebno, da jo naredimo obvezno, tako ali tako jo vsi obiskujejo".

Visok je tudi delež tistih, ki študirajo, okoli 60-odstoten, "a ne vsi iz pravih razlogov", opozarja minister, ki je odločen stopiti na prste vsem, ki se na fakultete vpisujejo zgolj zaradi statusa. Ob tem je opozoril tudi na finančno podhranjenost raziskav in visokega šolstva: "Dijak nas stane 3.500 evrov, študent ekonomske fakultete pa 2.500."

Ključno je razviti potenciale Minister Pikalo je prepričan, da je poglavitna naloga izobraževalnega sistema, da usmerja razvoj vsej potencialov posameznika. Kajti le tako se bomo lahko spopadli z resnimi izzivi današnjega časa.

Ti so po njegovem mnenju mobilnost, zdravje in z njim povezane demografske spremembe, zadostnost in varnost kakovostne prehrane, učinkovitost energije.