Torek, 18. 8. 2020, 11.05
4 leta, 3 mesece
#OstaniZdrav
Novo slovensko orožje proti koronavirusu je že številka ena
Nova slovenska aplikacija za obveščanje o okužbah z novim koronavirusom #OstaniZdrav je po manj kot dnevu od izida že skočila na vrh najbolj vročih aplikacij za pametne telefone z Androidom v Sloveniji.
Aplikacija #OstaniZdrav je zaradi povečanega zanimanja slovenskih uporabnikov danes že prva na lokaliziranem seznamu Najboljše aplikacije v spletni trgovini Google Play.
Glede na Googlovo statistiko je aplikacijo od včeraj popoldne, ko je informacijo o njenem izidu na Twitterju delil minister za javno upravo Boštjan Koritnik, do zdaj na svoje pametne telefone preneslo že skoraj pet tisoč slovenskih uporabnikov.
Na kožo pisana tudi največjim začetnikom
Aplikacija #OstaniZdrav od uporabnika ne zahteva naprednega tehničnega znanja. Po namestitvi ga dobesedno vodi za roko in mu natančno razloži, kako deluje, katera dovoljenja potrebuje, katere podatke zbira in kako dolgo jih hrani.
Učinkovito delovanje aplikacije #OstaniZdrav je pogojeno s stalno aktivnostjo antene bluetooth, vendar to baterije pametnega telefona ne obremeni preveč.
Med našim preizkusom je od ponedeljka zvečer k skupni porabi baterije aplikacija prispevala manj kot odstotek.
Ni je najlažje najti
Kdor aplikacije #OstaniZdrav ne bo namestil neposredno prek povezave iz katerega od člankov na spletu (na primer tule) ali pa s prve strani trgovine Google Play, temveč jo bo poskusil najti prek iskalnika trgovine Google Play na pametnem telefonu, bo moral biti precej specifičen.
Iskalna poizvedba "ostani zdrav", s čimer je do zdaj glede na predlagana iskanja poskusilo največ slovenskih uporabnikov, aplikacije namreč ne najde.
Med rezultati iskanja se pokaže šele, če v iskalno polje vpišemo "ostanizdrav", torej brez presledka, a je šele na šestem mestu za nemško, hrvaško in avstrijsko aplikacijo. Če v iskalno polje vpišemo njeno polno ime, torej #OstaniZdrav, pa se aplikacija med rezultati iskanja pojavi šele na sedmem mestu.
Vam aplikacija ne deluje pravilno oziroma se "sesuva"? Morda je čas, da posodobite pametni telefon.
Uporabniki, ki redno preskakujejo posodobitve operacijskega sistema Android oziroma jih prelagajo na kasnejši čas, bodo ob zagonu aplikacije #OstaniZdrav morda naleteli na težavo.
Na našem rezervnem samsungu, ki zaradi neuporabe ni bil posodobljen že nekaj mesecev, se je to zgodilo tudi nam.
Google je za operacijski sistem Android maja namreč izdal posodobitev, ki je pametne telefone z nadgradnjo operacijskega sistema Android pripravila na prihod aplikacij za obveščanje o okužbah s koronavirusom.
Kdor te posodobitve ni namestil, ne bo mogel uporabljati aplikacije #OstaniZdrav, ker ne bo imel ustrezne programske infrastrukture.
Tehnološki podjetji Google in Apple sta skupaj razvili programsko infrastrukturo (API), ki je temelj aplikacij za obveščanje o okužbah z novim koronavirusom in, kar je najpomembneje, omogoča navzkrižno komunikacijo med pametnimi telefoni z Googlovim operacijskim sistemom Android in Applovimi pametnimi telefoni iPhone.
V uredništvu smo sicer prejeli informacijo še o eni napaki, in sicer o domnevni nezdružljivosti aplikacije #OstaniZdrav s pametnimi telefoni, ki sicer ustrezajo vsem kriterijem za delovanje aplikacije. Napaka je uporabnikom preprečila, da bi aplikacijo #OstaniZdrav sploh namestili.
Za več informacij o tem smo se z vprašanjem obrnili na ministrstvo za javno upravo, odgovor bomo objavili, ko ga prejmemo.
17