Četrtek, 29. 12. 2011, 14.29
7 let, 4 mesece
Minecraft
Minecraft je otrok odpuljenega , a genialnega Šveda Markusa Perssona, ki je v igričarskih spletnih vodah poznan pod vzdevkom Notch. Idejo za igro je povlekel iz nekaj let starega Infiniminerja, jo pričel sestavljati v Javi in zgodnjo različico alfa ponudil na svoji spletni strani http://www.minecraft.net/ za vsega pet evrov. Za poznejšo beto so igralci odšteli petnajst kovačev, za verzijo 1.0, ki je luč sveta ugledala 18. novembra, pa jih zahteva dvajset.
Ker vam igra ne da nobenih napotkov, kako začeti z igranjem, boste morali mehaniko odkriti sami. Kvader na desni strani zaslona je roka, zmožna udarjanja po lesu, kamenju in drobnici, ki vam občasno preči pot. Tepite dovolj dolgo in nahrbtnik boste imeli poln skalovja, mivke in govejih kož. Surovine lahko nadalje predelate v napredne gradbene materiale, kot so deske in palice, steklo, opeke, stopnice in orodja ter orožja, kot so kramp, lopata, sekira, meč in lok.
Žal boljšega orodja od kamnitega ni mogoče izdelati, če se igralec ne poda na raziskovanje globin. Minecrafta je pod površjem ogromno – morska gladina namreč predstavlja višino 0, neuničljivo dno pa se skriva skoraj 90 kock niže. Če upoštevamo še dejstvo, da se svet generira z igralčevim pehotnim napredovanjem in je meja pri osmih površinah Zemlje, je količina ozemlja in podzemlja, ki ga lahko igralec razkoplje, resnično osupljiva.
V rudarskih jaških in kraških votlinah se zlahka izgubite, a nič ne de, v temi so namreč uporabne in redke rude ter minerali – premog, železo, zlato, diamanti in rdeče one , iz katerega lahko izdelate električno napeljavo.
Nekatere podzemne tvorbe so resnično osupljive – naleteli boste na gigantske votline, ki so na videz brez stropa in dna, globoka jezera in potoke lave. Slednje se pazite, saj skok vanjo pomeni gotovo smrt, če v inventarju ne nosite čebra vode.
Toda! Najbolj zastrašujoči in nadležni so zagotovo creeperji, zelene kreature na štirih tacah, ki od daleč spominjajo na kos žive meje. Znajo se vam namreč neslišno prikrasti za hrbet in eksplodirati, kar botruje infarktnim trenutkom, ko po zraku letita tako miška kot tipkovnica, je pa creeper poleg zoprnega endermana, ki je precej poguben in zna prestavljati kocke, edini mob, ki vam lahko uniči bivališče. Velikokrat težijo v skupinah, sončna svetloba pa jih ne poškoduje, kar dodatno zaplete odnos med njimi in igralcem.
Iz igranja vlog, če mu sploh lahko tako rečemo, veje vonj po splošni nedodelanosti, saj je boj veliko prelahek, lokacije, ki jih moramo raziskati (antične utrdbe) so si podobne kot jajce jajcu, zaselki z NPC-ji, ki se pojavijo na vsake kvatre, pa so le za okras. Morda bi moral Notch še nekaj časa vztrajati pri beti.
Dodatno dimenzijo igri daje način za več igralcev, katerega plod so številne sijajne konstrukcije, saj je grajenje z več igralci produktivnejše pa tudi zabavnejše. Klani, kot je Age of Mining, se posvečajo ustvarjanju epskih, med sabo povezanih mest, spet drugi v igri poustvarjajo lokacije iz filmov, knjig, drugih iger. Kaj pravite na Srednji svet, v katerem se dogaja Gospodar prstanov, v naravni velikosti? Kot v vsaki drugi igri tudi tu skupinsko zabavo občasno motijo nedružabni imbecili, ki razdirajo kreacije drugih, požigajo lesene strukture in se ne zmenijo za pravila serverja, ki so jih določili administratorji. Bes jih plentaj!
Igrala: PC, Android, iOS, prihodnje leto xbox360 Zvrst: peskovniško udejstvovanje, frp Razvijalec: Mojang Založnik: Mojang
Splošna ocena: 85