Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Matic Tomšič

Ponedeljek,
13. 1. 2014,
13.41

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 13. 1. 2014, 13.41

8 let, 7 mesecev

Ko med Applom in Samsungom perje frči, njun dobiček v zrak leti

Matic Tomšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Velikana industrije mobilnih naprav Apple in Samsung sta že leta huda tekmeca v izložbah butikov s telefoni, na tehnoloških konvencijah in v sodnih dvoranah, obenem pa jima gre dobro kot še nikoli.

Samsung in Apple sta ta hip najpomembnejši imeni na področju pametnih telefonov in tabličnih računalnikov. Z novimi napravami v veliki meri sama skrbita za napredek celotne industrije, njune rastoče prodajne številke dosegajo nove rekorde. Tudi podpihovanje rivalskega ognja v patentnih sodnih vojnah, ki se vlečejo že tretje leto, na duopol Appla in Samsunga nima pretiranega vpliva. Čeprav se podjetji s pretežno podobnimi izdelki borita za enak cilj, čim večji kos trga, imata njuni metodologiji le malo skupnih točk. Kako jima kljub različnim poslovnim modelom uspeva zadrževati vrh?

"Kul" proti dejstvom Apple bolj kot katerakoli druga ameriška tehnološka multinacionalka simbolizira inovativnost, ki v Silicijevi dolini v Kaliforniji rojeva ideje in spodbuja dizajn novih naprav. Applovi izdelki so "kul" in stilsko dovršeni oblikovalski dosežki, iz katerih veje kreativni duh Steva Jobsa. Umrli vizionar je bil (in je še vedno) Applovo silno orožje, saj se prodaja močno opira na njegov kult osebnosti. Podjetje se zanaša tudi na izjemno prepoznavni logotip, v katerem večina nosilcev ne vidi le ugriznjenega jabolka, temveč statusni simbol.

Pristop Samsunga je pravzaprav tipičen za velikane elektronike z Daljnega vzhoda. Čeprav je oblikovanje zelo pomembno tudi v Južni Koreji, se na predstavitvah novih telefonov, tablic in osebnih računalnikov o dizajnu praviloma ne govori dosti. Več fokusa je namreč na golih podatkih – številu gigahercev, kapaciteti diska, zmogljivostih fotoaparata in poudarku, da so boljši od konkurence (kar v številnih primerih sicer preprosto drži).

Tipično korporacijska je tudi hierarhija Samsungovih zaposlenih, saj je precej bolj vertikalna od Applove. Zadnje besede o obliki naprav namreč nimajo tisti, ki so za to plačani (dizajnerji), temveč vodja divizije ali celo direktor.

Včasih ni dobro preveč "mučkati" Poglavitno razhajanje v načinu dela Samsunga in Appla je v načinu razvoja in lansiranja novih naprav. Kot vemo, si zna Apple vzeti čas, saj na police trgovin praviloma ne pošilja nedokončanih izdelkov. Razvoj prvega iPada je tako trajal kar osem let, a je trg z njim pridobil za tisti čas najboljši tablični računalnik. Prepričanje v popolnost njihovih "otročičkov" dokazuje dejstvo, da Apple velike posodobitve za svoje naprave izdaja precej redko. Nesmiselno bi bilo trditi, da večina iPhonov, iPodov in Macov ni bila tehnološko dovršena, a redno izdajanje spoliranih izdelkov je zahtevalo svoj davek – prevelika pričakovanja so bila kriva za kritike na račun telefona iPhone 5, ki glede na model 4S ni predstavljal skokovitega napredka, in manjši nedodelanosti mobilnega operacijskega sistema iOS 7. Je razlog v konkretnem krajšanju razvojnih ciklov? Ker konkurenca ne počiva, proti njemu niso imuni niti načelni Američani – tablični računalnik Apple iPad je v dobrih treh letih po izidu namreč dobil že (vključujoč Air, Mini in Mini Air) šest naslednikov.

Samsung postopa drugače. Južnokorejci načeloma nimajo težav z izdajanjem nepopolnih izdelkov, saj so prve generacije njihovih naprav (kot je pametni telefon Galaxy S iz leta 2010) praviloma namenjene spremljanju odziva trga in ne ustvarjanju revolucije. Čeprav je metoda tvegana, saj lahko potrošnike odvrne od morebitnih nadaljnjih nakupov naprav iste blagovne znamke, je Samsungu uspelo najti način za uspeh. V ognju ima namreč preprosto preveč želez, obenem pa zaradi kratkih razvojnih ciklov (dva supertelefona, Galaxy S in Galaxy Note, vsako leto) v lansiranje vsake naprave vloži bistveno manj sredstev kot Apple. Tja, kjer je denar Kakšne so vzporednice med Samsungom in Applom? Prvi je lani obvladoval več kot 30 odstotkov trga pametnih telefonov, medtem ko je delež drugega glede na 2012 celo padel na vsega od 12 do 13 odstotkov. Kako je mogoče, da je Samsungova mobilna veja samo v tretjem poslovnem četrtletju lanskega leta prodala več kot 80 milijonov pametnih telefonov, Apple "samo" 30, pa vendar njuna dobička nista bila tako zelo različna?

Razlog je v asortimentu naprav. Apple se že od vstopa na trg mobilnikov oklepa zgornjega dela razpredelnice, saj so iPhoni (tudi najnovejši "poceni" 5C) namenjeni potrošnikom, ki telefone izbirajo izključno med ponudbo v najvišjem cenovnem razredu. Poleg tega, da je iPhone za precej uporabnikov statusni simbol, jih privlači tudi velika ekskluzivnost iOS-a. Operacijski sistem ima ob skoraj 80-odstotnem Androidovem na globalnem trgu pametnih telefonov sicer relativno majhen tržni delež (12 odstotkov), Apple pa ima na področju s telefonov z iOS-om 100-odstotni tržni delež. Dodaten plus je bogata ponudba plačljivih aplikacij na servisu Apple Store.

Samsungov nabor je precej bolj razvejan – že res, da cene prvakov, kot sta Galaxy S4 in Galaxy Note 3, segajo v nebo, a ima v ponudbi tudi precej strojno inferiornih in bistveno cenejših primerkov za rastoče trge. Južnokorejski velikan, ki je novodobni telefonski imperij zgradil na Googlovi platformi Android, za nameček (za zdaj sicer še precej uspešno) tekmuje s številnimi preostalimi proizvajalci pametnih telefonov, kot so LG, Sony in HTC, ki si nekaj njegovih odstotkov na vsak način prizadevajo izriniti z grafa tržnih deležev blagovnih znamk telefonov z Androidom. Leto 2013 prelomno za oba Apple je v lansko leto vstopil s padajočo vrednostjo delnic in se nekaj mesecev boril z najslabšo rastjo prodaje, odkar je na čelo podjetja leta 1998 ponovno stopil Jobs (odstotek rasti je padel celo na enomestno število). Lansiranje sedme različice operacijskega sistema iOS, telefona iPhone 5S in tablice iPad Air je znova vzpostavilo stari status quo, saj je Apple v ZDA dominiral med praznično nakupovalno sezono, so si pa inovatorji iz Cupertina nakopali kar veliko breme – iPhone 5C. Zaradi "iPhona za množice" bodo odjemalci prihodnjo jesen, ki je tradicionalen čas izhajanja Applovih mobilnih izdelkov, zagotovo pričakovali še cenejšo reprizo.

Samsung je s skoraj 40-milijonsko prodajo telefona Galaxy S4 pred koncem fiskalnega leta 2013 znova podiral rekorde, septembra pa so poleg tretje generacije telefona Note predstavili tudi svojo prvo pametno uro, Galaxy Gear, ki pa je naletela na precej mlačen odziv.

Azijska multinacionalka se te dni spopada tudi s pomanjkanjem hrupa okrog njihovega prihajajočega supertelefona, modela Galaxy S5, ki kljub obljubam o skenerju oči in domnevnem 64-bitnem procesorju še ni glavni predmet razprav med navdušenci nad mobilno tehnologijo. Trenutno nezanimanje na prodajo najbrž vseeno ne bo vplivalo.

Ne spreglejte