Sobota, 4. 5. 2013, 15.31
7 let, 7 mesecev
IBM "posnel" mikroskopski film (VIDEO)

Čeprav znanost radi vidimo kot nekaj fascinantnega in kul, se v resnici za zaprtimi vrati skrivajo za marsikoga malce dolgočasne matematične enačbe in dolgotrajne težko razumljive raziskave. Pri IBM-u so se zatorej odločili, da jo poskušajo na zabaven način približati sleherniku in tako s svojo edinstveno tehnološko opremo posneli kratki animirani film. Vendar to ni klasična risanka, kakršne srečamo na naših malih zaslonih, temveč v njej namesto pikslov nastopajo molekule.
Film, naslovljen Deček in njegov atom, je prisrčna kratka zgodba o otroku, ki se spoprijatelji z osamljenim atomskim delcem in se z njim odpravi na igrivo domišljijsko dogodivščino, v kateri skupaj poplesavata, skačeta na trampolinu, mečeta žogo in se vsesplošno zabavata. Namen animirane pripovedi je znanost približati čim širšemu krogu ljudi in jih nad njo navdušiti. Predvsem seveda mlade, ki svoje interese še odkrivajo.
Velikanski mikroskop, ki so ga upravljali prek običajnega računalnika, je atome, umeščene na bakreno površino, naokoli razpošiljal s posebnimi izjemno ostrimi iglami in električnim tokom, ob vsakem premiku pa se je sprožil tudi edinstven praskajoč zvok, ki je raziskovalcem podal informacijo o opravljeni razdalji najmanjših delcev snovi. Ker atomov ni mogoče snemati med gibanjem, je bil omenjeni zvočni signal pri oblikovanju slikovnega gradiva ključnega pomena.
Čeprav je torej molekularna animacija IBM-u prinesla mesto v Guinnessovi knjigi rekordov za najmanjši t. i. stop-motion (tehnika animacije, ki prikazuje nežive predmete v gibanju) film na svetu, se izkaže, da je ta zgolj fasada za precej večje odkritje in napredek, ki se kot medijsko manj zanimiva klienta tiho skrivata v zadnji klopi.