Apple se je spet znašel pred sodiščem. Tokrat mu ameriška vlada očita oblikovanje zarote z založniki in dvigovanje cen elektronskih knjig. Uporabnike naj bi oškodoval za več sto milijonov dolarjev.
Potem ko se je moralo vodstvo tehnološkega velikana pretekli mesec pred ameriškim senatom zagovarjati zaradi izogibanja plačilu davkov, preiskava zaradi istih obtožb pa poteka tudi v Veliki Britaniji, se je Apple spet znašel pred sodiščem. Včeraj se je namreč v New Yorku začelo sojenje, na katerem ameriška vlada podjetju očita zarotniško dogovarjanje z založniki elektronskih knjig.
Vojna proti prevladi Amazona
Apple naj bi se s petimi največjimi založniškimi hišami v ZDA dogovarjal za zviševanje cen, da bi zmanjšal tržni vpliv največjega tekmeca Amazona. Leta 2009 je namreč Amazon, ki je dve leti pred tem predstavil bralnik Kindle, močno znižal ceno elektronskih novosti in uspešnic, kar je povzročilo preplah med založniki. Podjetje, ki je takrat prodalo več kot 90 odstotkov vseh elektronskih knjig, je namreč kupovalo knjige po veleprodajnih cenah in potem v maloprodaji uvedlo velike popuste. Novosti in največje uspešnice je tako prodajalo po 9,99 dolarja (7,65 evra), včasih celo z izgubo.
Založniki so se sicer borili proti tej praksi, a jim ni uspelo. Potem pa je na trg vstopil Apple, ki je "založnikom rekel, da lahko samo oni dvignejo cene e-knjig", je med uvodno besedo razkril tožilec Lawrence Buterman. Zaradi nove konkurence Amazon ni imel več glavne besede, saj so cene knjig določali založniki, Apple pa je dobil 30 odstotkov provizije. To je piscu svoje biografije pred smrtjo povedal tudi nekdanji prvi mož Appla Steve Jobs, je zatrdil Buterman. "Cene elektronskih knjig so se zato zvišale, kar je potrošnike stalo več sto milijonov dolarjev," je prvi dan sojenja še poudaril Buterman.
Založniki niso tvegali sojenja
Tritedensko sojenje se je začelo več kot leto za tem, ko je tožilstvo vložilo obtožnico proti Applu in založniškim hišam Pearson Plc's Penguin Group, News Corp's HarperCollins Publishers Inc., CBS Corp's Simon & Schuster Inc., Hachette Book Group Inc. in MacMillan.
Vseh pet založnikov je sicer privolilo, da bodo preklicali prepoved veleprodajnih popustov in uporabnikom plačali skupno 164 milijonov dolarjev (125,5 milijona evrov), zato se je Apple pred sodiščem znašel sam. Odvetnik tehnološkega velikana Orin Snyder je v uvodni besedi primer opisal kot bizaren. Apple je deloval v svojem poslovnem interesu, ko se je pred predstavitvijo iPada januarja 2010 dogovarjal z založniki, je zatrdil. "Vlada pa želi zdaj ustvariti zaroto."
Ameriška vlada sicer od Appla ne zahteva odškodnine, ampak odredbo sodišča, ki bo podjetju iz Silicijeve doline v prihodnje onemogočilo podobno vedenje. A Applu, če ga bodo spoznali za krivega, grozi ločeno civilno sojenje, na katerem bi lahko 33 tožilcev ameriških zveznih držav v imenu potrošnikov zahtevalo odškodnino.