Po tistem, ko so se Rok Snežič, Nenad Đukić, Mitja Sušnik in Damijan Metelko s tožilstvom pogodili za milejše kazni, se je z obsodilno sodbo končal postopek za Redžepa Takaja in Davorina Krajnca.
Po tistem, ko so se Rok Snežič, Nenad Đukić, Mitja Sušnik in Damijan Metelko s tožilstvom pogodili za milejše kazni, se je z obsodilno sodbo končal postopek za Redžepa Takaja in Davorina Krajnca.
Pred sodnico Andrejo Sedej Grčar je danes stopila tako rekoč ključna priča v tem postopku Andrej Jeršič, pripeljal se je iz Nemčije. Pričo so v svojih zagovorih omenjali prav vsi obdolženi in tudi priče, Jeršič pa je danes prav na vsa vprašanja odgovoril, da izjave ne držijo, ali pa jih je označil za laž. "Priznal" je le, da Snežiča, s katerim imata težave zaradi neke ženske, in Đukića pozna iz Marine, Metelko je njegov prijatelj, Sušnik pa je bil Metelkov sodelavec, ki ga je videl, ko je prišel k Metelku v službo nekam v Stegne.
Šlo je za podjetje Savon, njegov skriti lastnik naj bi bil Jeršič, ta naj bi po mnenju tožilstva iz ozadja vodil še nekaj družb, ki se omenjajo v obtožnici. On naj bi Krajncu po telefonu naročil, na katero banko naj gre dvignit 210 tisoč evrov nezakonito vrnjenega plačila od vstopnega davka za nakup dveh jaht.
Kot je znano, tožilstvo Takaju očita goljufijo, medtem ko Krajncu po spremenjeni obtožnici očita pranje denarja iz malomarnosti. Šesterica naj bi se dogovorila za utajo davkov pri nakupu oziroma prodaji dveh jaht v zvezi z družbo Mobilno reklamiranje, ki naj bi jo kupila do danes neugotovljena oseba.
Jeglič: Neugotovljena oseba v obtožnici je današnja priča
Tožilec Boštjan Jeglič je bil danes jasen – neugotovljena oseba v obtožnici je prav Jeršič, ki naj bi se skrival za vrsto različnih družb, zato je napovedal, da bo zoper njega ukrepal. Zanimivo je tudi, da je Jeršič, čeprav se je pripeljal iz Münchna in mu kot priči pripadajo potni stroški, to zavrnil.
Tožilec brez dvoma o krivdi obdolženih
Po zaslišanju zadnje priče so stekli končni govori. Tožilec je pojasnil, da ni dvoma o njuni krivdi, da je šlo za goljufijo na račun države, da so nezakonito pridobili vračilo nikoli plačanega DDV oziroma je bilo kup družb, ki ga niso plačale. Veliko korist so si pridobili Snežič, Đukić in Jeršič, "ki so kupili jahte na račun države, kar kaze na zavrženost dejanja", ne pa tudi Takaj in Krajnc, zato denarne kazni zanju ni predlagal.
Takajeva vloga je bila, da je bil slamnati direktor družbe, Krajnca je pooblastil, da je dvignil "umazani denar", šlo je za 210 tisoč evrov, in ga vrgel v neki nabiralnik, kot mu je po telefonu naročil Jeršič.
Tožilec: Takaju preklicali pogojne obsodbe
Ker je Takajev kazenski list poln, je predlagal preklic pogojnih kazni. Ker ni našel nobenih olajševalnih okoliščin, pa je za goljufijo predlagal dve leti in dva meseca zapora, po preklicu pogojnih pa enotno kazen pet let in pet mesecev zapora, plačilo stroškov in odreditev pripora iz razloga begosumnosti.
Za Krajnca, ki "je bil naivni potrčko", kot je povedal eden od obdolženih, je predlagal pet mesecev zaporne kazni in plačilo sodnih stroškov.
Obramba predlaga milejše kazni
Obramba obeh obdolženih je menila ravno nasprotno. Takajev zagovornik je poskušal omiliti vlogo Takaja, češ da ni vedel, da bo računovodkinja od Dursa v imenu družbe Mobilno reklamiranje zahtevala vračila DDV. "Opozoril bi tudi na dejstvo, da ni mogoče pričakovati, da bi Srbi sodelovali z Albancem in delili plen," je še dodal zagovornik.
Zagovornica Krajnca pa je, če bi ga sodišče spoznalo za krivega, predlagala pogojno kazen ali hišni zapor. Oba sta opozorila tudi, da se s kaznivim dejanjem nista okoristila, a je tožilec menil, da njuna vloga kljub temu ni bila nič manjša.
Takaj Jeršiču: Ti sediš na milijonih, meni pa si uničil življenje
Takaj, ki se je izogibal obravnavi na sodišču, zaradi česar je tožilec že predlagal pripor, tega so odredili, ne pa tudi uresničili, je sodnici zapihal na dušo, da je neizobražen, da ima otroka, da je bil ves iz sebe, ko so izvedli hišno preiskavo, ker ni vedel, da počne kaj narobe. "Sam sem šel na NPU in prijavil, da je na listinah nekdo ponaredil moje podpise. Ko sem Jeršiču rekel, da on sedi na milijonih, meni pa je uničil življenje, sem mislil to, da moram hoditi na sodišče," je v svojem zagovoru navajal Takaj in dodal, da ne beži pred odgovornostjo.
Krajnc: Preslepili niso le države, temveč tudi mene
"Obžalujem, saj so tako kot državo preslepili tudi mene in me spravili v kazenski postopek," je dejal Krajnc, ki je pred storjenim kaznivim dejanjem za družbo Mobilno reklamiranje, ki je bila najprej v lasti Snežiča in Đukiča, občasno premaknil kakšno vozilo. Rekel je še, da se ne počuti krivega, saj je delal po navodilih, "če bi vedel, tega ne bi storil". Poudaril je še, da je hotel samo službo. Mimogrede, med sojenjem je zaradi tedenskih obravnav dobil odpoved, zato mu je sodišče krilo stroške prihoda na sodišče, saj je doma iz Maribora.
Sodnica Sedej Grčarjeva je presodila, da sta kriva. Takaju je izrekla dve leti zapora za goljufijo in mu preklicala dve pogojni obsodbi ter mu izrekla enotno kazen tri leta in štiri mesece zapora, ni pa sledila tožilcu pri predlogu za odreditev pripora do pravnomočnosti sodbe zaradi begosumnosti.