Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Nedelja,
6. 7. 2014,
20.51

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Nedelja, 6. 7. 2014, 20.51

8 let, 9 mesecev

Za Janšo predobravnavni narok prestavljen, zagovarjal se je v zasebni tožbi Francija Perčiča (video)

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Na ljubljanskem okrožnem sodišču sta se končali sojenji zoper zaprtega prvaka SDS Janeza Janše. Iz zapora na Dobu so ga pripeljali nekaj po osmi uri, pričakalo pa ga je več kot sto podpornikov.

Ob 8.30 se je začel predobravnavni narok zoper na dve leti zapora v zadevi Patria obsojenega prvaka SDS Janeza Janšo in njegovega zagovornika Francija Matoza.

Kolizija interesov Janša je na predobravnavnem naroku sodnici dejal, da ni razumel obtožbe in prosil, naj se mu jo še enkrat predstavi. Tožilka jo je tako ponovno prebrala, predobravnavni narok pa se danes ni opravil. Janša je namreč protestiral, da mu je sodišče vzelo zagovornika, sodnica pa mu je pojasnila, da gre za kolizijo interesov. Ker sta namreč z Matozom v tem kazenskem postopku soobtožena, je sodnica sklenila, da Matozu v tem primeru odreče zastopanje Janše, Janši pa dejala, naj si do naslednjega naroka izbere drugega odvetnika.

O tem je sprejela tudi sprejela sklep, o katerem bo odločilo višje sodišče.

Matoz se je odločil, da se bo branil sam. Krivde ni priznal, je pa kot nesporni dejstvi priznal, da je sestavil kazensko ovadbo, zoper nekdanjo višjo tožilko Blanko Zobec Hrastar, ki je na sodišču ni bilo. "V kazenski ovadbi sem navedel, da je tožilka v nasprotju z zakonom v obtožni predlog zoper Janšo neresnično zapisala, da je Marija Črnkovič Badovinac 8. 9. 2005 poslala e-pošto Wolfgangu Riedlu," je povedal Matoz. Kot dokaz je predlagal zaslišanje Marije Črnkovič Badovinac in Ivana Črnkoviča, ki bosta povedala, da to sporočilo Riedlu nikoli ni bilo poslano. In prav to dejstvo naj bi Zobec Hrastarjeva vedela že ob vložitvi ovadbe, trdi Matoz.

Spomnimo, da je v primeru Patria Marija Črnkovič Badovinac že pričala in povedala, da sporočilo ni bilo poslano. Hkrati se je tudi opravičila Janši, ker so zlorabili njegovo ime.

Podporniki pred sodiščem Ko so pravosodni policisti Janšo pripeljali na sodišče, ga je tem pričakalo okoli sto njegovih podpornikov, ki so kasneje okoli stavbe sodišča sklenili krog. Odbor 2014 je bil ustanovljen v podporo Janezu Janši in že ves teden pred vrhovnim sodiščem protestira in prižiga sveče.

Po končani prvi obravnavi so z aplavzom iz sodišča pospremili Janševega zagovornika Matoza, ki je pred vhodom na sodišče povedal, da če je nekdo zagovornik obdolženega Janeza Janše, kmalu postane tudi soobtoženi.

"Opisano dejanje ni kaznivo dejanje" Janša je medtem še vedno na sodišču. V nabito polni dvorani se je namreč začel drugi postopek zoper njega, kjer ga v zasebni tožbi zaradi žaljive obdolžitve toži Franci Perčič. Zaradi oznake udbovec zahteva objavo sodbe in javno opravičilo. Matoz je sodišču predlagal, da Perčič spremeni kvalifikacijo kaznivega dejanja, da bo jasno, kakšno izvršitveno dejanje se Janši očita. Le tako bo mogoče graditi obrambo. "Če je ne popravi, predlagam oprostilno sodbo, saj opisano dejanje ni kaznivo dejanje," je prepričan Matoz. Ker je bilo zaradi glasnih vzklikov množice pred sodiščem oteženo delo, je sodnica na kratko prekinila sojenje in ga prestavila v drugo dvorano. Ker je ta precej manjša, so v njej prisotni le novinarji, Urška Bačovnik Janša, Milan Zver, Alenka Jeraj, Zvonko Černač in Andrej Šircelj.

Janša se je v svojem zagovoru začudil temu, da se Perčič počuti užaljenega zaradi naziva udbovec. Pojasnil je, da je njegov nadrejeni, nekdanji predsednik Danilo Türk, odlikoval operativnega šefa Udbe Tomaža Ertla. "Kako lahko ploska za to državno odlikovanje, hkrati pa je užaljen?" se sprašuje Janša. Še vedno vztraja, da so v postopku v pravdi, kjer Perčič toži stranko SDS, bili predloženi verodostojni podatki tudi o Perčiču, ki se vodi pod šifro 60, ker naj bi pomenilo uslužbenca ali rezervista Udbe oziroma službe državne varnosti.

Poudaril je, da je to dejstvo objavljeno v knjigi Dušana Lajovica iz leta 2003 z naslovom Med svobodo in redčo zvezdo, pa se Perčič zaradi tega ne čuti užaljenega. Prepričan je, da je bilo v pravdnem postopku vse dokazano, pa je bila sodnica tik pred sodbo zamenjana.

Perčič: Globoko mi je žal, da smo se leta 1988 borili za Janšo" Franci Perčič je kot priča in oškodovanec v tem postopku želel prebrati svoj zagovor, a mu sodišče po protestu Matoza to ni dovolilo. Poudaril je, da Janša manipulira in da so se debate okoli oznake udbovec začele v času obiska kraljeve družine. Takrat naj bi SDS začel kampanjo proti njemu.

"Sodišče je izdalo začasno odredbo, ki je SDS dve leti ni spoštoval," je navedel in dodal, da je bilo v civilnem postopku ugotovljeno, da je mikrofilm, kjer naj bi bili navedeni sodelavci Udbe oziroma Službe državne varnosti, neverodostojen.

"Globoko mi je žal, da smo se leta 1988 v Mladini borili zanj. Šlo je za hudo napako," je povedal. Na kar nekaj vprašanj Matoza in Janše ni želel odgovoriti, češ da to ni predmet postopka. Poudaril je, da je izjava, "da obstajajo verodostojni dokazi, da je bil Perčič udbovec," prišla iz ust dvakratnega predsednika vlade in dvakratnega ministra za obrambo in ne iz ust branjevke na trgu. Zato ima še posebno težo: "Jaz nikdar, razen zadnjih pet let pri nekdanjem predsedniku, nisem bil v nobeni državni službi. 35 let sem delal v gospodarstvu."

Matoz je danes v spis kot dokaz o verodostojni mikrofilma vložil pojasnilo Arhiva RS o načinu urejanja Centralne evidence arhiva, predlagal pa je zaslišanje nekdanjega direktorja arhiva Matevža Koširja in arhivarja Andreja Cankarja. Sodnica je nadaljevanje sojenja razpisala za oktober, ko bo višje sodišče odgovorilo na pritožbe Matoza glede pravdnega postopka Perčiča zoper stranko SDS.

Ne spreglejte