Opojne substance, samomor, starost in tehnično zapletena vozišča so najpogostejši vzrok za vožnjo v nasprotno smer, je prepričan Bojan Žlender iz agencije za varnost v prometu.
Vožnja v nasprotno smer je prepovedana in se kaznuje z globo 1200 evrov in 18 kazenskimi točkami, kar torej pomeni odvzem vozniškega dovoljenja. Najpogostejše razloge za vožnjo v napačno smer – ta praviloma pripelje do hudih prometnih nesreč in zahteva smrtne žrtve, kot se je zgodilo danes na dolenjski avtocesti ali pred skoraj štirimi leti v Arji vasi, ko je vinjeni Branislav Maček povzročil prometno nesrečo, v kateri so življenje izgubili trije mladi ljudje – Bojan Žlender iz agencije za varnost v prometu vidi v štirih ključnih dejavnikih.
Omamljeni voznik
Največkrat gre za voznika, ki je pod vplivom alkohola, mamil ali zdravil oziroma opojnih substanc nasploh. "Vozniki imajo pod vplivom substanc zoženo vidno polje, tako imenovan tunelski vid, zato mimogrede spregledajo kakšen znak," pravi Žlender. Kot drugi razlog navaja samomor, ko se človek torej zavestno poda v takšno dejanje, tretji dejavnik pa je po njegovem mnenju starost človeka.
"Pri starih voznikih je težavno to, da se preprosto ne znajdejo, imajo tudi težave z oženjem vidnega polja, pa tudi s kratkoročnim spominom. Dogaja se namreč, da znak opazijo, a to v naslednji sekundi pozabijo," našteva Žlender, ki je prepričan, da je Slovenija tehnično izpeljala vse in temeljito uredila problem vožnje v nasprotno smer.
Ježi vinjenim voznikom ne pomagajo
"Naslednji korak so le ježi, ki bi voznika, ki zapelje v nasprotno smer, ustavili tako, da bi mu predrli vse štiri pnevmatike," meni Žlender in dodaja, da je pri vinjenih voznikih problem tudi pri ježih. "Popolnoma vinjenim voznikom ne pomaga niti to, saj se peljejo naprej, pa sploh ne opazijo, da se vozijo po platiščih," sogovornik omeni izkušnje iz sosednje Avstrije.
Kot četrti razlog navaja tudi tehnični vzrok v smislu, da je kakšna ureditev ceste tako zapletena, da jo vozniki težko obvladajo.
Problem starejših voznikov
Da je vožnja v nasprotno smer dejansko večji problem starejših kot mlajših voznikov, je prepričan tudi Brane Kuzmič, dolgoletni inštruktor varne vožnje. "Oni vozijo po sistemu, ki so si ga pridobili pred 25 ali 30 leti, ko je bilo na cesti manj vozil. Najpomembneje pa je, da se je najbolj od vsega spremenil prav avtomobil. Tehnologija vozil je tako drugačna, da narekuje drugačno vožnjo. To, kar so torej stari vozniki delali prej pravilno, je danes narobe. In tega jim nihče ne pove," navaja Kuzmič.
Oba sogovornika se strinjata, da bi se bilo treba dodatno izobraževati. "V Prekmurju, ki je bilo pred avtocesto precej kritično področje, smo pred leti organizirali šest ali osem velikih prireditev, kamor smo vabili starejše od 50 let, da bi se lahko brezplačno posvetovali s strokovnjakom in tudi praktično poskusili vožnjo po avtocesti. Z lučjo smo morali iskati ljudi, ki smo jih skoraj na silo zvlekli v avtomobile," se spominja Žlender, ki vidi ozadje tega upiranja v strahu, da bi izgubili vozniško dovoljenje.
Starejšim voznikom bi bilo treba ponuditi kakšne štiri ure brezplačnega tečaja, a kaj, pravi Kuzmič, ko na tečaj pridejo tisti starejši, ki že tako ali tako vozijo zelo previdno. Morda je napačno tudi dejstvo, da vozniški izpit velja za vse življenje.