Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
4. 11. 2013,
15.23

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 4. 11. 2013, 15.23

8 let, 9 mesecev

Službeni pes zavohal 460 kilogramov marihuane

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Policisti mejnega prehoda Starod so imeli dan pred praznikom precej dela z albanskim voznikom, ki je v vlečnem in priklopnem vozilu prevažal več kot 460 kilogramov prepovedane droge.

V sredo, 30. oktobra, ob 18.30 se je na mednarodni mejni prehod Starod s tovornim vozilom znamke MAN albanskih registrskih številk pripeljal 30-letni albanski državljan. Policisti so opravili temeljito mejno kontrolo omenjenega vlečnega in priklopnega vozila, pri čemer so uporabili tudi službenega psa za odkrivanje prepovedanih drog Policijske postaje vodnikov službenih psov PU Koper. Službeni pes je med pregledom priklopnega vozila nakazal, da je v predelu pod lesenim dnom prepovedana droga. Ker je bilo priklopno vozilo zapečateno s carinsko plombo, so policisti za pomoč pri pregledu zaprosili uslužbence Carine, ki so odstranili carinsko plombo in opravili mejno kontrolo, pri kateri so prav tako uporabili službenega psa za odkrivanje prepovedanih drog. Tudi ta je pri pregledu s kretnjami in praskanjem na sprednjem desnem in zadnjem levem delu priklopnika nakazal, da je pod dnom prepovedana droga.

Paketi premazani s strojnim oljem Ker je obstajal sum, da so v dnu vozila, na katerem so bile naložene palete drv, prepovedani predmeti oziroma prepovedana droga, so se uslužbenci Carine odločili za podroben pregled priklopnega vozila, pri čemer so uporabili vrtalni stroj in z njim zavrtali v leseno dno priklopnika. Pri tem so ugotovili, da je pod dnom, v celotni dolžini priklopnega vozila, prirejen prostor. Na svedru vrtalnega stroja so pri tem obstali sledovi posušenih rastlinskih delcev zelene barve, ki so dajali specifičen vonj, značilen za prepovedano drogo konopljo.

Policisti so skozi zvrtano luknjo dna priklopnega vozila uporabili endoskop, skozi katerega je bilo mogoče videti večje število paketov. Zaradi utemeljenega suma storitve kaznivega dejanja neupravičene proizvodnje in prometa s prepovedanimi drogami so albanskega voznika aretirali, naslednji dan pa pridobili odredbo tožilstva za podrobnejšo preiskavo vozila.

Pod lesenim dnom, ki je bilo privito na kovinske nosilce, je bil posebej prirejen kovinski prostor, razdeljen v štiri prekate po celotni širini in dolžini priklopnega vozila, globine od 15 do 20 centimetrov, za katerega so ugotovili, da ne gre za originalni del prikolice in je bil naknadno vgrajen. V vseh štirih prekatih so bili PVC-paketi velikosti približno 35 x 20 centimetrov, ki so bili v vsakem prekatu med seboj povezani z vlečnim trakom.

PVC-paketi, ki so bili namazani s strojno mastjo oziroma oljem, so bili naloženi po celotni dolžini priklopnega vozila, v vsakem ovoju so bili po dva ali trije paketi. Policisti so našteli skupno 413 PVC-paketov, v katerih je bila rastlinska snov. Bruto teža vseh zavarovanih paketov je bila 463 kilogramov in 448 gramov.

Albancu, ki se je zagovarjal z molkom, grozi do deset leta zapora Albanskega državljana so v policijskem postopku zaslišali, pri čemer pa se je zagovarjal z molkom. 1. novembra 2013 je bil s kazensko ovadbo zaradi utemeljenega suma storitve kaznivega dejanja neupravičene proizvodnje in prometa s prepovedanimi drogami zaslišan pri preiskovalni sodnici, ki je zoper osumljenega odredila pripor. Grozi mu do deset let zapora.

Policisti svoje delo nadaljujejo, pri čemer aktivno sodelujejo z vpletenimi državami. Kriminalistična preiskava je usmerjena predvsem v identifikacijo izvora prepovedane droge, kot tudi v identifikacijo prejemnikov prepovedane droge. Po operativnih podatkih policije se kilogram konoplje na albanskem ilegalnem trgu prodaja tudi po ceni 200 evrov za kilogram, z vsakim prestopom državne meje pa cena narašča. V slovenskem prostoru se kilogram konoplje prodaja po ceni med dva tisoč in tri tisoč evri za kilogram, v Italiji pa lahko cena naraste tudi do štiri tisoč evrov za kilogram.

V Sloveniji do 1,4 milijona, v Italiji skoraj dva milijona evrov Policisti ocenjujejo, da bi si osumljeni v primeru preprodaje zasežene prepovedane droge v Sloveniji pridobil protipravno premoženjsko korist v višini med 900 tisoč evri in 1,4 milijona evri, v primeru preprodaje v Italiji pa tudi do 1,8 milijona evrov.

V prvih devetih mesecih letos je bilo na območju Slovenije obravnavanih 1532 kaznivih dejanj (1578 v enakem obdobju 2012). Prav tako je tudi število zasegov prepovedanih drog v istih statističnih okvirih kot v enakem obdobju lani, saj je bilo pri obravnavi kaznivih dejanj in prekrškov izvedenih 3211 zasegov prepovedanih drog.

Po količini zaseženih prepovedanih drog in številu zasegov prednjači konoplja, saj so to prepovedano drogo zasegli v 2333 primerih. To je edina droga, pravijo policisti, ki se proizvaja tudi v Sloveniji. Letos so obravnavali 58 prostorov, v katerih se je pod umetno ustvarjenimi pogoji gojila konoplja, lani je bilo v enakem obdobju 59 takšnih prostorov.

Ne spreglejte