Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
6. 1. 2011,
15.23

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 6. 1. 2011, 15.23

8 let, 8 mesecev

S sosedi Hrvati tihotapili zaščitene školjke

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Koprski kriminalisti so skupaj s puljskimi kolegi 29. decembra sklenili večmesečno preiskavo zoper hudodelsko združbo 17 slovenskih in hrvaških državljanov, ki so tihotapili zaščitene školjke.

Skupina je osumljena, da je od julija 2010 do zaključka preiskave iz Hrvaške v Slovenijo pretihotapila nekaj ton različnih morskih sadežev, med katerimi so samo v Sloveniji zasegli okoli 600 kilogramov morskih datljev. Ti so po slovenski zakonodaji zaščitena živalska vrsta, zaščiteni pa so tudi z vrsto mednarodnih dokumentov. Prepovedano je njihovo nabiranje, trgovanje in posedovanje, prepovedi pa veljajo v večini evropskih in sredozemskih držav, tudi v Sloveniji, Italiji, na Hrvaškem in v Črni gori.

Mednarodno sodelovanje Preiskava se je na podlagi hrvaških kolegov začela avgusta lani, ko so ugotovili, da na območju Hrvaške Istre deluje organizirana združba nabiralcev zaščitenih morskih datljev, ki jih nato ilegalno tihotapijo v Slovenijo, kjer skrbijo za njihovo nadaljnjo prodajo.

Kriminalisti so pridobili potrebna dovoljenja za sledenje oziroma za prikrite preiskovalne ukrepe zoper identificirane osumljence in kmalu ugotovili, da je v mednarodno tihotapstvo zaščitene vrste školjk vpletenih najmanj 17 oseb. Štirje so državljani Hrvaške z območja Umaga, en je državljan Italije z bivališčem na širšem območju Kopra, 12 pa je slovenskih državljanov z območju Pirana, Izole in Kopra.

Stari so od 32 do 63 let, kolikor je star italijanski državljan. Hrvaške preprodajalce sta vodila 42 in 32 let stara moška iz Umaga, medtem ko sta bila vodji slovenskega dela združbe 47-letni Koprčan in 35-letni Izolčan.

V štirih mesecih pretihotapili več kot 2300 datljev Hrvaški del združbe je skrbel za izlov zaščitenih morskih sadežev ter njihov prevoz z ladjami s hrvaške do slovenske obale, kjer so morske sadeže prevzemali slovenski sostorilci ter skrbeli za njihov prevoz in hrambo, vse do prodaje gostincem na območju Slovenije, natančneje na slovenski obali, v Novi Gorici, Ljubljani, Mariboru in Kranju.

Kriminalna združba je od 1. julija 2010 do 10. novembra 2010 tako iz Hrvaške v Slovenijo pretihotapila 2315,5 kilograma zaščitenih datljev, 144 kilogramov dondol in najmanj 24 kilogramov kapesant. Policisti in kriminalisti PU Koper so skupno zasegli nekaj več kot 600 kilogramov zaščitenih morskih datljev.

Najmanj 143 tisoč evrov za datlje Hrvaški del združbe je prejemal po okoli 34 evrov za kilogram morskih datljev, slovenski del združbe pa od gostincev pri nadaljnji preprodaji po najmanj 62 evrov za kilogram. Glede na te podatke kriminalisti ocenjujejo, da je vrednost celotne količine 2315,5 kilograma pretihotapljenih morskih datljev najmanj 143.000 evrov, kar bi predstavljalo tudi protipravno pridobljeno korist mednarodne kriminalne združbe.

Zoper organizatorje kriminalne združbe so koprski kriminalisti podali kazensko ovadbo za dve kaznivi dejanji hudodelskega združevanja, za kar je zagrožena kazen do osem let zapora, in za sedem kaznivih dejanj nezakonitega ravnanja z zaščitenimi živalmi in rastlinami, za kar je zagrožena kazen do deset let zapora.

Hrvaški del kriminalne združbe je po zaslišanju pri preiskovalnem sodniku v Reki pristal v priporu, zoper slovenske osumljence pa je bila na podlagi odločitve okrožnega državnega tožilstva iz Kopra podana kazenska ovadba brez privedbe osumljenih na zaslišanje k preiskovalnemu sodniku.

Globila jih je tudi ribiška inšpekcija Koprski kriminalisti so pri delu sodelovali tudi s carinskim uradom iz Kopra, veterinarsko inšpekcijo in ribiškim inšpektorjem. Veterinarska uprava je zaradi kršitev določil zakona o veterinarskih merilih skladnosti in uredbe o določitvi prekrškov za kršitve določb uredb skupnosti s področja zakona o veterinarskih merilih skladnosti ukrepala zoper pravno osebo z območja Pirana in ji izrekla 10.015 evrov globe, zoper odgovorno osebo pravne osebe, ki ji je izrekla globo v višini 5424 evrov, ter zoper štiri fizične osebe – prevoznike, ki so jim skupno zaračunali 7176 evrov globe.

Ribiška inšpekcija je zaradi kršitev zakona o ohranjanju narave ukrepala zoper pravno osebo s sedežem na območju Pirana in jo oglobilo za 5372 evrov, odgovorno osebo pravne osebe, ki je morala plačati 628 evrov globe, zoper pet prevoznikov, ki so skupno plačali 2000 evrov globe, in zoper dva gostinca, ki sta skupaj prav tako morala plačati globo v skupnem znesku 2000 evrov.

Lahko bi prišlo do zastrupitev Kot pravijo na koprski policiji, so osumljeni morske školjke in druge morske sadeže tihotapili, skladiščili, prevažali in distribuirali slovenskim gostinskim obratom in drugim odjemalcem na način, ki je za tovrstno blago popolnoma neprimeren predvsem z vidika higieničnosti in zagotavljanja neoporečnosti tihotapljenih morskih sadežev. Ugotovitve Veterinarske uprave RS iz preteklih istovrstnih obravnavanih zadev kažejo, da bi zaradi opisanega načina poslovanja pri tihotapstvu in preprodaji morskih sadežev lahko prišlo do okužb ali zastrupitev končnih uporabnikov – gostov restavracij.

Ne spreglejte