Četrtek, 6. 1. 2011, 15.23
8 let, 8 mesecev
S sosedi Hrvati tihotapili zaščitene školjke
Skupina je osumljena, da je od julija 2010 do zaključka preiskave iz Hrvaške v Slovenijo pretihotapila nekaj ton različnih morskih sadežev, med katerimi so samo v Sloveniji zasegli okoli 600 kilogramov morskih datljev. Ti so po slovenski zakonodaji zaščitena živalska vrsta, zaščiteni pa so tudi z vrsto mednarodnih dokumentov. Prepovedano je njihovo nabiranje, trgovanje in posedovanje, prepovedi pa veljajo v večini evropskih in sredozemskih držav, tudi v Sloveniji, Italiji, na Hrvaškem in v Črni gori.
Kriminalisti so pridobili potrebna dovoljenja za sledenje oziroma za prikrite preiskovalne ukrepe zoper identificirane osumljence in kmalu ugotovili, da je v mednarodno tihotapstvo zaščitene vrste školjk vpletenih najmanj 17 oseb. Štirje so državljani Hrvaške z območja Umaga, en je državljan Italije z bivališčem na širšem območju Kopra, 12 pa je slovenskih državljanov z območju Pirana, Izole in Kopra.
Stari so od 32 do 63 let, kolikor je star italijanski državljan. Hrvaške preprodajalce sta vodila 42 in 32 let stara moška iz Umaga, medtem ko sta bila vodji slovenskega dela združbe 47-letni Koprčan in 35-letni Izolčan.
Kriminalna združba je od 1. julija 2010 do 10. novembra 2010 tako iz Hrvaške v Slovenijo pretihotapila 2315,5 kilograma zaščitenih datljev, 144 kilogramov dondol in najmanj 24 kilogramov kapesant. Policisti in kriminalisti PU Koper so skupno zasegli nekaj več kot 600 kilogramov zaščitenih morskih datljev.
Zoper organizatorje kriminalne združbe so koprski kriminalisti podali kazensko ovadbo za dve kaznivi dejanji hudodelskega združevanja, za kar je zagrožena kazen do osem let zapora, in za sedem kaznivih dejanj nezakonitega ravnanja z zaščitenimi živalmi in rastlinami, za kar je zagrožena kazen do deset let zapora.
Hrvaški del kriminalne združbe je po zaslišanju pri preiskovalnem sodniku v Reki pristal v priporu, zoper slovenske osumljence pa je bila na podlagi odločitve okrožnega državnega tožilstva iz Kopra podana kazenska ovadba brez privedbe osumljenih na zaslišanje k preiskovalnemu sodniku.
Ribiška inšpekcija je zaradi kršitev zakona o ohranjanju narave ukrepala zoper pravno osebo s sedežem na območju Pirana in jo oglobilo za 5372 evrov, odgovorno osebo pravne osebe, ki je morala plačati 628 evrov globe, zoper pet prevoznikov, ki so skupno plačali 2000 evrov globe, in zoper dva gostinca, ki sta skupaj prav tako morala plačati globo v skupnem znesku 2000 evrov.