Sreda, 8. 7. 2015, 11.41
8 let, 8 mesecev
Po vratu porezani taksist v bolnišnici le dva dni, osumljeni zdravnik Radan že več kot mesec in pol
Po tem, ko je preiskovalni sodnik za Ivana Radana, zdravnika, osumljenega osmih umorov v UKC, odredil pripor, je ta neposredno po privedbi na Povšetovo v Ljubljani 19. maja poskušal narediti samomor. Po besedah direktorja uprave zaporov Jožeta Podržaja si je povzročil 1,5 centimetra dolgo rano po prsih.
Ker je Radan še vedno na zdravljenju v UKC, smo pristojne v kliničnem centru vprašali, kakšna je običajna hospitalizacijska doba pacienta, ki potrebuje pomoč zaradi vbodnih ran. Čas zdravljenja njihovega zdravniškega kolega Ivana Radana naj bi presegalo običajne hospitalizacijske dobe.
Zanimalo nas je namreč, na podlagi česa je osumljeni zdravnik Ivan Radan zaradi rane z nožem, dolge 1,5 centimetra, hospitaliziran že od 19. maja. Po naših informacijah so ga šele pred kratkim z intenzivne terapije premestili na oddelek za žilne bolezni.
Ko smo jih prosili za pojasnila, kje v vprašanju "Kolikšna je povprečna doba hospitalizacije pacienta, ki poišče pomoč zaradi vbodne rane z nožem?" so osebni podatki, pa smo dobili odgovor, da je vprašanje manipulativne narave.
Kot primer naj navedemo, da je ljubljanski taksist Tomaž Starin, ki ga je neuravnotežen potnik z olfanožem porezal po vsej dolžini vratu, kot nam je pojasnil, v bolnišnici ostal od petka do ponedeljka, torej le konec tedna. Primerjava med poškodbami sicer ni mogoča.
Daljša hospitalizacija je potrebna, če je rana tako globoka, da je na primer poškodovan kakšen pomemben organ, kot so jetra ali pljuča, dodaja.
Tako naj bi zdravnica, ki ga je zdravila na intenzivni terapiji (podatke hranimo v uredništvu), iz sobe spodila paznike, ki morajo po službeni dolžnosti varovati sicer priprtega Radana.
Pazniki so bili ogorčeni nad tem, da jim način dela odreja zdravnica, ne delodajalec. Še posebno, ker gre za pripornika, ki se je za zapahi poškodoval. Običajno je namreč, da takšnega pacienta varujeta dva paznika, pomembno pa je, da ima vsaj eden od njiju očesni stik s pripornikom, pravi naš vir. Radana sta nekaj dni po sprejemu v UKC varovala dva paznika, kmalu pa je ostal le eden, pa še ta pred vrati. Presoja o številu potrebnih pravosodnih policistov je sicer odvisna od varnostne ocene, ali je denimo pripornik begosumen.
Na upravi zaporov so se odgovoru na vprašanji o dopisu in posegu zdravstvenega osebja v delo varovanja zaprtih oziroma priprtih oseb izognili.
"Če je potrebno zdravljenje pripornika v zdravstveni organizaciji, odredi tako zdravljenje na predlog zavodskega zdravnika pristojno sodišče. Sodišče hkrati odredi tudi tiste ukrepe, ki so potrebni, da se prepreči beg ali dogovarjanje, ki bi lahko škodovalo uspešni izvedbi postopka. V nujnih primerih lahko odredi zdravljenje pripornika v zdravstveni organizaciji direktor zavoda, o čemer takoj obvesti pristojno sodišče. Direktor zavoda poskrbi za izvedbo odrejenih ukrepov in obvešča sodišče o izvajanju teh ukrepov. V konkretnem primeru lahko potrdimo, da zavod izvaja vse odrejene ukrepe," so zapisali na upravi zaporov.