Branko Ambrožič, vodja šole letenja z balonom in pilot v Balonarskem centru Ptuj, se boji, da je odgovornost logistike prepuščena posameznikom.
Ali obstaja pravilo, ki pilotom balonov narekuje, da morajo imeti seznam potnikov, kot je to običajno v letalskem prometu, smo vprašali vodjo šole letenja in pilota v Balonarskem centru Ptuj Branka Ambrožiča. Policija namreč še vedno ni identificirala vseh žrtev včerajšnje nesreče z balonom na Igu, čeprav, kot nam je zagotovil Grega Terček iz Balonarskega centra Barje, imajo seznam potnikov, ki so se vkrcali na balon.
Ureditev predpisov do 2015
"To je problem, saj na splošno nimamo predpisov, kako izvajati to komercialno dejavnost. Res pa je, da so predpisi v pripravi, kajti evropska agencija za varnost v zračnem prostoru nalaga, da moramo to področje urediti v prehodnem obdobju do leta 2015. Podrobnosti okoli dogovarjanj sicer ne poznam, a bojim se, da je odgovornost logistike trenutno prepuščena posamezniku, tudi glede seznama potnikov," je za Planet Siol.net povedal Ambrožič.
V zraku nismo sami
Po njegovem mnenju se nesreče dogajajo povsod, kjer smo tudi ljudje: "Človek je tisti faktor, ki lahko povzroči nesrečo, tudi z napačno odločitvijo, čeprav delaš v dobri veri, da bo vse v redu." Sam v vlogi pilota prijavlja tudi polete v nekontroliranem zračnem prostoru, "saj se je treba zavedati, da v zraku nismo sami. To se je že večkrat izkazalo za koristno, saj ko si v balonu in slišiš ropot, zaradi oblaka ali megle pa ne vidiš nič, ni ravno prijetno." Za stik uporabljajo radijsko postajo, saj imajo z radarskim odzivnikom preveč opravka. Kot je pojasnil, je težava v tem, da moraš imeti v košari za potrebe radarskega odzivnika tudi akumulator.
Pa vendar, ljubitelji poletov z balonom pravijo, da je polet z balonom eno zadnjih romantičnih doživetij današnjega časa, zato nas takšne nesreče od tega ne smejo odvrniti.