Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
5. 7. 2010,
14.28

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 5. 7. 2010, 14.28

8 let, 8 mesecev

Pet utopitev v Sloveniji in sosednji Hrvaški samo ta konec tedna

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Divja kopališča, jezera in reke poleti pritegnejo številne kopalce, a tam ni organiziranih reševalnih služb. Kopanje je lahko nevarno, saj je voda običajno motna. Previdnost ni odveč tudi na morju.

Ta konec tedna je bil usoden za 56-letnega bosanskega državljana Sretka Tešića iz Florjana pri Šoštanju, ki se je želel ohladiti v Šoštanjskem jezeru. V Pakoštanih je utonila 79-letna Slovenka, v Makarski 80-letnik, v Plavi Laguni 68-letni Avstrijec V. P., pri Poreču pa 66-letni N. Č. Lani je v Sloveniji v času od 1. januarja do 31. maja utonilo šest oseb, letos v enakem obdobju trije. Kljub opozorilni tabli v vodo Tešić se je, kljub opozorilni tabli "Kopanje na lastno odgovornost" po nekaj metrih, ko je stopil v jezero, začel utapljati, 28-letni prijatelj pa ga zaradi slabe vidljivosti v vodi ni našel. Kljub hitremu posredovanju gasilcev so ga na dnu jezera našli šele potapljači.

Junaštvo je lahko pogubno Osebna varnost je odvisna izključno od nas samih. In če se znajdemo v situaciji, ko se nekdo utaplja, je bolje, svetujejo policisti, utapljajočemu vreči vrv ali vejo, kot skočiti v vodo. Junaštvo je namreč lahko pogubno tako za tistega, ki se utaplja, kot za reševalca, saj reševanje zahteva velik telesni napor.

"Če ne gre drugače, se utapljajočemu približajte s hrbtne strani in ga denimo zgrabite za lase. Treba je namreč biti pozoren, da utapljajoči ne utopi nas, saj je takrat že v agoniji. Zato je pomembno tudi, da utapljajočega poskušate umiriti," pravi vodja potapljaške enote pri Gasilski brigadi Ljubljana Luka Pance. Če se utapljajoči oklene reševalca, za slednjega ni drugega izhoda, kot da se potopi in se tako reši smrtonosnega objema.

V vodo ne skačite vroči in potni 1. Ne skačite v vodo, če ste vroči in potni, saj se mora telo postopoma navaditi na temperaturo vode. 2. Otrok ne puščajte brez varstva, ne na obali ne ob vodi, četudi je plitva. Otroci ne poznajo nevarnosti. 3. Vodne blazine in drugi pripomočki za plavanje ne zagotavljajo popolne varnosti v globoki vodi. 4. Ne skačite v motno vodo ali v plitvino. 5. Upoštevajte vremenske razmere, vzvalovljeno morje in morski tokovi praviloma odnašajo kopalce stran od obale. 6. Brzice skrivajo presenečenja in pasti, zato ravnajte premišljeno in ne izzivajte narave. 7. Pred plavanjem ne popivajte. 8. Previdni bodite tudi pri hoji, zlasti ob strmih bregovih rek, kjer vam lahko spodrsne.

Ne spreglejte