Posebna skupina tožilcev za pregon organiziranega kriminala vodi predkazenski postopek zaradi suma več kaznivih dejanj zoper nekatere vodilne na koprski policijski upravi.
"Na podlagi anonimne prijave je bil 4. junija letos uveden predkazenski postopek," je skupina državnih tožilcev za pregon organiziranega kriminala zapisala v odgovoru na vprašanje, ali se skupina ukvarja z domnevnimi kaznivimi dejanji, ki jih anonimna prijava očita nekaterim vodilnim na Policijski upravi Koper. Anonimko naj bi spisali kriminalisti Sektorja kriminalistične policije na Policijski upravi Koper. Ker predkazenski postopek še poteka, na druga naša vprašanja, recimo, kateri tožilec usmerja preiskavo, zaradi interesa preiskave niso hoteli odgovarjati.
Na anonimno prijavo, ki je v javnost prišla sredi novembra, je v svojih poslanskih vprašanjih vladi ponovno opozoril prvak SNS Zmago Jelinčič Plemeniti, ki jih je objavil kar na socialnem omrežju Facebook. "Sam sem zgrožen nad očitanimi dejanji, a dvomim, da se bo iz vsega skupaj kaj izcimilo, glede na to, kakšno državo imamo," je za SiOL pojasnil Jelinčič. Sploh, je dodal, ker je na anonimko Boruta Pahorja opozoril oziroma vprašanja ustno postavil že 15. novembra. Odziva vlade še ni. Vodja Sektorja kriminalistične policije na PU Koper Dean Jurič je sicer vsebino anonimke že zanikal, mi pa še čakamo njegov odgovor.
Če imate svoj Facebook profil, si lahko anonimko preberete tukaj, če pa niste prijavljeni na Facebook, lahko anonimno prijavo najdete tukaj.
Jelinčič sprašuje vlado o nezakonitem orožju
Zato pa je Jelinčič, čeprav ugotavlja, da bi bilo morda bolj smiselno vprašanja postaviti pravosodnemu ministru Alešu Zalarju in notranji ministrici Katarini Kresal, vladi postavil naslednja vprašanja:
1. Ali je res, da so na specializirani oddelek skupine za pregon organiziranega kriminala pri Vrhovnem državnem tožilstvu vodji skupine Dragici Kotnik kriminalisti Sektorja kriminalistične policije PU Koper poslali prijavo s konkretnimi dokazi o utemeljenem sumu storitve kaznivih dejanj vodilnih Sektorja kriminalistične policije PU Koper?
2. Ali je res, da je bila prijava podana meseca junija oziroma julija 2010?
3. Ali je res, da vodja omenjene skupine gospa Dragica Kotnik ni začela s postopki?
4. Če je vodja omenjene skupine gospa Dragica Kotnik morda začela s postopki, zakaj se ni v teh primerih izvedlo hišnih preiskav, s katerimi bi lahko zavarovali dokaze?
5. Ali se namerno ni izvedlo hišnih preiskav, da bi se navedeno specialno orožje morda kdaj lahko uporabilo po principu znanega rekla "Najprej diskreditacija, nato likvidacija!"?
6. Ali v Sloveniji še velja enakost pred zakonom in če, zakaj se ne udejanja v praksi?
Jelinčič sprašuje o mamilih
V drugem poslanskem vprašanju se Jelinčič, ponovno opirajoč se na anonimno prijavo, loteva domnevnih kaznivih dejanj v zvezi s prepovedanimi drogami, očitki pa spet letijo na nekatere kriminaliste na PU Koper.
"Glede na to, da se je v Sloveniji po zahtevi organov iz ZDA izvedlo operacijo Balkanski bojevnik, katere namen je bil uničiti vedno bolj razširjeno trgovino z mamili v Sloveniji, ter glede na vpetost naše države v EU in njene institucije, je najbolje postaviti vprašanje direktno Vladi Republike Slovenije," piše Jelinčič, ki je tudi v tem primeru vladi postavil identična vprašanja kot v prvem primeru.
Policija: Delo opravljamo v skladu z zakonom
"Policija zavrača splošne in anonimne očitke o domnevni koruptivnosti, ki naj bi se pojavila na območju Policijske uprave Koper. Poudarjamo, da kriminalistična policija opravlja svoje delo strokovno in v skladu z zakonom, pri tem pa je podvržena nadzoru različnih državnih institucij, ki pa v zadnjem času v konkretnih primerih niso ugotovile in potrdile nobene nezakonitosti dela kriminalistov," je zapisala tiskovna predstavnica Nuša Tavčar z Generalne policijske uprave.