Sreda, 26. 11. 2014, 15.46
8 let, 8 mesecev
Kakšne so vaše pravice, ko se znajdete v policijskem postopku?
Na ministrstvu za notranje zadeve, ki je pripravilo brošuro Kaj moramo vedeti o policijskih postopkih?, se zavedajo, da sodelovanje in poznavanje dolžnosti in pravic vodita do manj konfliktnih situacij in boljšega razumevanja poslanstva policije. Naj uvodoma pojasnimo, da zakon o policijskih pooblastilih nalaga, da se moramo pokoriti policistovi zahtevi.
Kakšne pravice ima oseba v policijskem postopku? Policisti morajo med postopkom spoštovati človekovo osebnost in dostojanstvo, človekove pravice in temeljne svoboščine.
Ali se moramo odzvati na policistovo vabilo? Ali se lahko opravičimo? Policisti lahko tistega, ki se ne odzove policijskemu vabilu ali ne opraviči izostanka, na policijo pripeljejo tudi prisilno. A to lahko storijo le, če so vas hoteli fotografirati, vam vzeti prstne odtise oziroma bris ustne sluznice.
Ali smemo od policista zahtevati, da nam namesto globe izreče zgolj opozorilo? To je prepuščeno presoji policista, ki vodi postopek o prekršku, saj opozorilo ni pravica storilca prekrška.
Ali moramo ubogati ukaz policista? Policist sme zahtevati, da se upošteva njegov ukaz. Ta mora biti jasen, kratek in nedvoumno izražen. Ko policist nekaj ukaže, mora navesti tudi ukrepe, ki bodo sledili, če oseba ukaza ne bo upoštevala. V takem primeru sme policist uporabiti tudi prisilna sredstva.
Kdaj sme policist osebi odvzeti prstne odtise, odtise dlani in bris ustne sluznice? To lahko stori takrat, ko med identifikacijskim postopkom ugotovi, da obstaja sum, da je oseba storila kaznivo dejanje, ki se preganja po uradni dolžnosti.
Ali moramo policistu prepustiti oziroma mu predati svoje vozilo, če to zahteva? Policisti smejo uporabiti najbližje dosegljivo prevozno sredstvo, ko morajo prijeti storilca kaznivega dejanja, ko morajo v najbližji zdravstveni zavod pripeljati osebo, ki nujno potrebuje zdravniško pomoč, ali ko morajo opraviti drugo nujno policijsko nalogo. Lastnik uporabljenega vozila ima pravico do povračila stroškov in morebitne premoženjske škode, ki bi mu bila povzročena z uporabo.
Kdaj vas lahko policisti osebno pregledajo? Policisti lahko pretipajo vaša oblačila in pregledajo vsebino najdenih predmetov, če zaznajo, da bi lahko imeli pri sebi na primer prepovedane droge, orožje, nevarne predmete. Če z otipom ni mogoče zaznati nevarnih ali nezakonitih predmetov, lahko od vas zahtevajo, da postopoma slečete posamezna vrhnja oblačila. A le do spodnjega perila, vse skupaj pa se mora odvijati v policijskih prostorih.
Ali moramo na zahtevo policista izročiti prepovedane predmete? Policisti najprej ukažejo, da jim izročite predmete. Če tega nočete storiti, policist opravi pregled. Pregled mora opraviti oseba istega spola, razen če s pregledom ni mogoče odlašati. Če ste v ali ob vozilu in če so zaznali, da so predmeti skriti v vozilu, smejo pregledati tudi vozilo.
Vstop v tuje stanovanje in druge prostore Kot je znano, nedotakljivost stanovanja zagotavlja ustava, kljub temu lahko policist vanj vstopi tudi brez sodne odredbe. To sme storiti, če ga vanj povabite, če kdo kliče na pomoč, če s tem prepreči samomor.
Vstopa v stanovanje ne smemo enačiti s hišno preiskavo, za katero je potrebna sodna odredba. Pri vstopu v stanovanje lahko prostor pregleda le vizualno, torej se predmetov ne sme dotikati ali jih premikati.
Kdaj lahko policist ugotavlja vašo identiteto? Policisti lahko zahtevajo vaše osebne dokumente, če vas je treba privesti ali pridržati, če vstopate v območje, kjer je gibanje omejeno ali prepovedano, če se obnašate tako, da vzbujate sum, da boste storili kaj nezakonitega, če ste podobni iskani osebi. Osebni dokument lahko zahtevajo tudi, če od policije to zahteva državni organ, na primer Durs.
Kdaj sme policist pridržati osebo, ki vozi pod vplivom alkohola ali drugih psihoaktivnih snovi? Namen pridržanja je takojšnja izločitev nevarnega voznika iz prometa. Pridržijo lahko osebo, ki ima v organizmu več kot 1,1 grama alkohola na kilogram krvi, če oseba takšen pregled odkloni, če oporeka indikatorjem alkohola in policist zanj odredi strokovni pregled.
Pridržanje lahko traja največ 12 ur. Policist se lahko odloči tudi drugače, če je recimo kraj postopka neposredno pred domom prekrškarja ali če ga domov odpelje nekdo drug. Policist med postopkom ocenjuje tudi videz, na primer motne in kalne oči, zatikajoč ali jecljajoč govor, majavo hojo, nekontrolirane gibe.
Kakšen je postopek ob ukrepu prepovedi približevanja? Zakon policiji omogoča, da iz domačega okolja odstrani nasilneža. Oseba, ki ji je bil tak ukrep izrečen, mora nemudoma zapustiti območje prepovedi in policistu izročiti ključe stanovanja, v katerem živi skupaj z oškodovancem. Če ne gre zlepa, ga mora odstraniti policist. Kraj prepovedi tega ukrepa ni samo dom, temveč tudi vsi tisti prostori, kjer se oškodovanec zadržuje, dela …
Kdaj lahko policisti uporabijo prisilna sredstva? Lisice, pasove za vklepanje rok in nog smejo policisti uporabiti, če pričakujejo, da se boste upirali, samopoškodovali, koga napadli ali pobegnili. Telesno silo lahko uporabijo, če ugotovijo, da s strokovnimi prijemi ne bodo dosegli namena. S palico ali gumijevko policisti ne smejo udarjati po vitalnih delih telesa, kot so glava, vrat ali genitalije, razen če je to nujno, ker oseba neposredno ogroža življenje policistov ali drugih oseb.