Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
21. 1. 2008,
10.38

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 21. 1. 2008, 10.38

8 let, 7 mesecev

Jože Bernik bo dobil odškodnino od Mladine

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Ljubljansko okrožno sodišče je razsodilo, da mora tednik Mladina Jožetu Berniku zaradi zapisa, da je bil sodelavec gestapa, plačati 2000 evrov odškodnine.

Kot je še povedal Bernikov odvetnik, "so v temelju zmagali v celoti". Pred to razsodbo sta namreč že višje in tudi vrhovno sodišče odločili, da je Mladina odškodninsko odgovorna zaradi zapisa. Okrožna sodnica Vera Gams Premrl pa je temu pritrdila, vendar je zavrnila Bernikov zahtevek za 20.964 evrov. Mladina bo morala tako zaradi razžalitve časti in dobrega imena plačati 2000 evrov. Hribernik je dejal, da je odškodnina neprimerna za škodo, ki je bila povzročena Berniku, zato se bodo pritožili. Zadeva se vleče že deset let Hribernik je tudi napovedal, da naj bi se zadeva nadaljevala v roku nekaj mesecev, ko prideta pritožba in sodba na višje sodišče. Ob tem pričakuje, da bo do razpleta prišlo razmeroma hitro, saj se zadeva vleče že deset let. Mladina namigovala na nacistično preteklost Bernika Vsebina več člankov v Mladini je jeseni 1997 namigovala, da je bil Bernik sodelavec gestapa, med gestapovci izšolan propagandist, ter da ima nacistično preteklost. Na sodišču pa je Bernik pojasnjeval, da se ne sramuje dejstva, da je bil rekrutiran kot domobranec, vendar kot civilni uradnik v oddelku kranjskega domobranskega centra ni sodeloval v bojih. Prav tako ni imel orožja, uniforme ali čina. Januarja 1945 pa je kot pozdravni govornik sodeloval na tečaju za propagandiste, ki ga je organiziral gestapo, vendar zato še ni sodeloval z gestapom.

Na razsodbo se odzval tudi odgovorni urednik Mladine Grega Repovž

Kot je poudaril, je Mladina leta 1997 objavila serijo člankov, v katerih je opisovala Bernikovo mladost. Takrat je bil Bernik predsedniški kandidat in zato tudi javna oseba. Mladina je tako povzela pisanje zgodovinarja Iva Jana o tem, da je Bernik sodeloval na propagandnem tečaju, ki ga je januarja 1945 organiziral gestapo na Brdu pri Kranju. Dodal je, da je objavila tudi nove arhivske dokumente, ki so dokazovali trditve.

Repovž je pojasnil, da je v predvolilnem času Mladina objavila tudi dolg intervju z Bernikom, kjer je lahko Bernik pojasnil tudi svojo resnico. Po izgubi volitev pa je Bernik vložil tožbo.

Odgovorni urednik tednika je tudi opozoril, da je Mladina na sodišču dvakrat zmagala. Zmagal pa je tudi Bernik, saj so mu vrhovni sodniki namreč dali prav. Sicer pa so se strinjali z Mladininimi trditvami o tem, da se je Bernik udeležil tečaja, ter da je tečaj organiziral nemški gestapo. Vendar bi morala Mladina po njihovem mnenju pojem povezanosti in razmerja med udeležencem tečaja in organizatorjem uporabiti brez pretiravanja, je pojasnil Repovž.

"Udeležba na tečaju ne pomeni tudi sodelovanja" Sodišče se torej ne strinja z oceno, da udeležba na tečaju pomeni tudi sodelovanja, meni Repovž. "A gestapo ni organiziral javnih tečajev, kamor je lahko prišel vsak. Poleg tega je bila takrat vojna, Slovenija pa s strani Nemcev okupirana država. Bernik na tečaju ni bil recimo v vlogi partizanskega vohuna, tam je imel govor, in gestapo je dobro vedel, zakaj in za koga organizira propagandne tečaje. In tudi koga je povabil kot govorca in zakaj njega," je zatrdil Repovž.

Ne spreglejte