Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
5. 7. 2011,
17.28

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 5. 7. 2011, 17.28

8 let, 8 mesecev

Igor Žemlja si je mir kupil za 12.500 evrov

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Preobrat na sojenju Andreju Hartmanu in Mihi Oselju, ki ju tožilstvo bremeni izsiljevanja in lahke telesne poškodbe – oškodovanec dolga ne priznava, a je nakazal denar.

Na kranjskem okrožnem sodišču se je danes začelo sojenje Andreju Hartmanu, ki je na pogojnem izpustu zaradi obsodbe v primeru gorenjska heroinska naveza, in Marku Oselju, prav tako že kaznovanemu zaradi "le", kot je sam poudaril, krive ovadbe. Tožilka Irena Kuzma jima očita, da sta 13. aprila letos poskusila izsiljevati podjetnika Igorja Žemljo, ki ima v lasti picerijo Gala, ukvarjal naj bi se tudi z dirkalnimi konji, Oselj pa naj bi mu povzročil lahke telesne poškodbe. Po gnoju smrdeče nemške marke Zgodba sega v leto 2002, ko je imel Andrej Hartman nekje v zemlji oziroma v gnoju zakopanih 50 tisoč nemških mark. Hartmanov oče Jože je prosil Igorja Žemljo, ki so ju družili konji, ali lahko uničen denar, ki je bil zlepljen, zamenja. Žemlja naj bi ga odnesel v SKB banko, a so mu tam pojasnili, da ni nič vreden, zato je odšel domov in ga namočil v vročo vodo in ga skušal ločiti. Potem je denar odložil v škatlo in ga dal svojemu svaku, da ga je odnesel v centralno banko v Nemčijo, kjer naj bi mu zamenjali 36 tisoč takratnih nemških mark. Štiri tisoč mark od tega denarja naj bi dobil svak, 12 tisoč Jože Hartman, preostalo pa naj bi izginilo oziroma je Andrej Hartman štel za dolg Žemlje. Oselj: Bil sem prisiljen v nekaj zaušnic Medtem ko se Oselj danes ni zagovarjal in ni hotel odgovarjati na vprašanja, je že v preiskavi povedal, da je Žemljo najprej udaril v afektu, potem pa še zaradi tega, ker je bil aroganten, "zato sem bil prisiljen v še nekaj zaušnic z odprto dlanjo," je Hartman zbranim pojasnil, kakšna je bila v vsem skupaj njegova vloga.

Hartman: Nič nisem nikomur naročil "Od Oselja sem si za eno leto sposodil pet tisoč evrov in ko jih je prišel iskat, denarja nisem imel, sem mu pa povedal, da so tudi meni dolžni. Oselj je sam predlagal, da mu dolg povrnem tako, da mu Žemlja plača tisto, kar sem mu dolžen," je pripovedoval Hartman. Čez nekaj dni, ko je bil v Ljubljani, ga je nato poklicala žena in mu povedala, da ga pred hišo čakata dve osebi. "Tam sta bila Igor in Miha, ki mi je povedal, da Žemlja trdi, da mu ni nič dolžan. Žemlja je povedal, da je od mojega očeta dobil 50 tisoč takratnih nemških mark, ki naj bi jih zamenjal, ker so bili bankovci (bili so zaviti in shranjeni v gnoju) uničeni in zlepljeni. Povedal je še, da mi je od tega že dal 12 tisoč nemških mark oziroma šest tisoč evrov, tako mi je dolžan še 25.600 mark. Ker je rekel, da nima tega denarja, sem mu predlagal, da naj da vsaj 15 tisoč mark. S tem se je strinjal in obljubil, da bo denar prinesel," je pojasnjeval.

Žemlja: Oselj je brcnil tudi Andrejevega psa in se hvalil, da je ustvarjen za ubijanje Tožilki je zatrdil, da on Žemlje ni udaril – to je v preiskavi povedal tudi Oselj –, da ni opazil, da je Žemlja poškodovan, je pa opazil, da je prestrašen. Izjavo Žemlje, dolgo kar 20 strani, je sodnica predvajala zvočno. Na posnetku je slišati, da mu je Oselj, ki ga je najprej iskal pri bivši ženi, nekaj dni pozneje pa v piceriji Gala, grozil, da mora z njim do Hartmana, da ga bo sicer tako nokavtiral, da ga bo nezavestnega odpeljal v Bitnje. "Potem sem le pristal, da greva skupaj do Hartmana, vozil sem jaz, pa me je še med vožnjo udarjal. Ker Andreja ni bilo doma, sva ga čakala pred ograjo dvorišča zunaj, kjer je Oselj brcnil tudi Andrejevega psa ter se hvalil, da je ustvarjen za ubijanje," je bilo slišati Žemljo. Pojasnil je še, da ker je bil tako pretepen – imel je počen bobnič, bil je ves v modricah, čutil je bolečine v nogi, poškodovan nos, pretres možganov – je pristal na to, da bo naslednji dan prinesel denar.

A Žemlja se je odločil, da zadevo po nasvetu odvetnika prijavi policiji, ti pa so tako Hartmana kot Oselja aretirali.

Žemlja: Nisem kriv, a sem plačal, da bom imel mir Na današnji obravnavi pa je tako tožilka kot javnost osupnila, ko je Žemlja povedal, da je 6. junija na račun Hartmanovega očeta Jožeta nakazal 12.500 evrov. "Star sem 45 let in želim si le mir, hočem, da se ta zgodba konča, zato ne bom nikogar preganjal in tudi ne zahtevam nobenega denarnega zahtevka," je govoril Žemlja.

Poklical je Andrejevega brata Matjaža in se z njim dobil ter mu predlagal, da naj očeta vpraša, koliko hoče. Za vrnitev tega denarja je prodal počitniško hišo na Jelovici, podpisal pa je tudi izjavo, da se s tem nakazilom končujejo vsa razmerja iz dolga v višini 50 tisoč nemških mark.

Tožilka prepričana, da so Žemlji grozili Tožilka je bila zgrožena, saj je v isti sapi zatrjeval, da ni nič dolžen, da pa je vseeno plačal, ker si želi miru. Tudi zato je tožilka senatu predlagala zaslišanje nekdanjega svaka, ki je denar odnesel v Nemčijo, ker pa je kljub Žemljinemu zanikanju prepričana, da so ga očitno zastraševali, je sodišču predlagala tudi pridobitev izpiskov telefonskih pogovorov, da bi dokazali, ali je bilo nakazilo nakazano samoiniciativno na željo Igorja Žemlje ali je šlo za kaj drugega.

Protestirala je tudi zoper predlog odvetnikov Janeza Koščaka in Marka Klofutarja, da naj se zdaj, ko očitno ni več razlogov za ponovitev oziroma dokončanje kaznivega dejanja, Hartmanu in Oselju odpravi pripor.

Senat obrambi ni ugodil. Verjetno tudi zato ne, ker je Hartman med sojenjem v zadevi gorenjska heroinska naveza pobegnil iz hišnega pripora in se nato – kot je pojasnil danes, ker mu je bilo hudo za družino – vrnil po dveh letih. Sojenje se nadaljuje 2. avgusta.

Ne spreglejte