Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
8. 1. 2014,
10.27

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 8. 1. 2014, 10.27

8 let, 9 mesecev

Hišne preiskave zaključene, dva pridržana (video)

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Preiskovalci NPU so zaključili hišne preiskave, v katerih so iskali dokaze za utemeljitev suma oškodovanja družbe Cestno podjetje Ljubljana (CPL) in njenih hčerinskih družb KPL in TAČ.

Dve osebi ostajata v pridržanju in bosta v četrtek privedeni pred preiskovalnega sodnika, so pojasnili na policiji. Štirje začasno pridržani so bili izpuščeni že danes, dva pa ostajata v pridržanju. Pod drobnogledom kriminalistov se je sicer znašlo več nekdanjih direktorjev omenjenih družb, v medijih pa se je pojavilo več špekulacij o imenih pridržanih.

Med drugim se je omenjalo nekdanjega večinskega lastnika CPL Ranka Mimovića, zadnjega direktorja CPL Stanka Petriča in Alojzija Kramljaka, enega od družbenikov podjetja CPL Naložbe.

Koga so policisti pridržali in ga bodo v četrtek privedli pred preiskovalnega sodnika, ki bi odločal o morebitnem priporu, sicer zaenkrat ni znano.

Preiskavi, ki jo usmerjata Specializirano državno tožilstvo in Okrožno državno tožilstvo v Ljubljani, potekata v smeri utemeljitve sumov storitve več kaznivih dejanj zlorabe položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti, pranja denarja in goljufije. Za vsa obravnavana kazniva dejanja je zagrožena kazen zapora do osmih let.

Po prvih ocenah oškodovanje dveh družb v višini okoli 10 milijonov evrov Prva oškodovana družba je v stečaju in ima 100-odstotni lastniški delež v drugi oškodovani družbi, prav tako pa ima 75-odsotni lastniški del še v eni izmed preiskovanih družb, je v precej zapleteni zgodbi pojasnil direktor Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU) Darko Majhenič, ki preiskujejo dva sklopa kaznivih dejanj. V prvem delu je izvršni direktor prve družbe in predsednik upravnega odbora, neuradno CPL, osumljen štirih kaznivih dejanj zlorabe položaja, ko naj bi v času od 2009 do 2011 pri vodenju družbe sklenil več škodljivih pogodb. "V več primerih je nastopal kot porok drugih treh gospodarskih družb za kredite in lizing pogodbe v višini 10 milijovo evrov, pri čemer je zasledoval izključno lastni interes," je pojasnil direktor.

Kot porok je tako prevzemal finančne obveznosti družb, pri čemer je tem trem družbam omogočil premoženjsko korist v višini 10,5 milijona evrov, matično družbo pa pri tem oškodoval za okoli tri milijone evrov. V enem primeru pa naj bi pri neki družbi naročili storitev, za katero so plačali 330 tisoč evrov, čeprav ta storitev sploh ni bila opravljena.

Drugi del preiskave zajema sedem osumljencev V drugem delu preiskujejo domnevna kazniva dejanjih sedmih osumljencev, ki naj bi kontinuirano zlorabljali svoj položaj med letoma 2012 in 2013. Po besedah prvega moža NPU gre za štiri direktorje, ki so izmenično opravljali to funkcijo; dva sta osumljena pranja denarja, dva pa goljufije. Ti naj bi se z namenom, da si pridobijo premoženjsko korist, povezali z istoimensko družbo iz Italije, oziroma se jim očita izčrpavnaje družbe. Prek te družbe v Italiji je bilo nakazanih tri milijone in tristo tisoč evrov, čeprav nobena od družb ni bila delujoča, ni poslovala, ni imela polsovnih prostorov, nobenega zaposlenega. "Šlo je za poplačilo osumljencev," je prepričan Majhenič.

Prvosumljenega preiskovalci sumijo tudi pranja denarja v višini 750 tisoč evrov, ki je izviral iz kaznivih dejanj. Z italijansko družbo naj bi sklenil pogodbo o odsvojitvi poslovnega deleža v višini 3,3 milijona evrov, čeprav naj bi se po mnenju preiskovalcev zavedal, da kupnina ne bo poravnana.

KPL: Preiskava je potekala v zvezi z lastniškim prevzemom CPL Današnja preiskava je potekala tudi na sedežu družbe KPL. "Današnja preiskava NPU na sedežu podjetja KPL je potekala v zvezi s poslovanjem podjetja in aktivnostmi bivših poslovodstev ter nadzornih organov, v preteklosti povezanih z lastniškim prevzemom CPL, ter ni povezana s tekočim poslovanjem podjetja, njegovo sedanjo upravo ali nadzornim organom," so sporočili iz KPL.

Med pridržanimi osebami naj bi bili po informacijah časnika Finance nekdanji večinski lastnik CPL Ranko Mimović, zadnji direktor podjetja Stanko Petrič in Alojzij Kramljak, eden od družbenikov podjetja CPL Naložbe.

Preiskovalci so bili tudi na sedežu družbe Tovarna asfalta Črnuče (TAČ), ki je prav tako hčerinsko podjetje CPL. Kot so sporočili iz družbe, je bila preiskava povezana s sumom oškodovanja zaradi aktivnosti prejšnjih poslovodstev in ne ogroža finančnega prestrukturiranja družbe, ki je v prisilni poravnavi. Podobno kot v družbi KPL tudi v TAČ pravijo, da preiskava ni povezana s tekočim poslovanjem podjetja ali sedanjim poslovodstvom.

TAČ je od 3. januarja v prisilni poravnavi, med ukrepi finančnega prestrukturiranja pa so predvideli tudi pravni pregled vseh poslov preteklih poslovodstev, ki bi lahko povzročili oškodovanje družbe.

CPL je od prve polovice leta 2012 lastniško obvladovala družba Patera KPL je poleg Tovarne asfalta Črnuče (TAČ) hčerinska družba Cestnega podjetja Ljubljana (CPL), ki je v stečaju od junija lani. CPL je od prve polovice leta 2012 lastniško obvladovala družba Patera Ranka Mimovića.

Patera je sprva pridobila 50,5 odstotka družbe CPL Naložbe, lastnice CPL, od nekdanjih vodij CPL Alojzija Kramljaka in Stanka Petriča, nato pa se je novembra 2012 dogovorila še za 49,5-odstotni delež v lasti izvršnega direktorja CPL Mihaela Bizjaka, nekdanjega direktorja KPL Zvonka Šavorja in nekdanjega direktorja TAČ Bojana Kozarja.

Patera kupnine za 49,5-odstotni delež, neuradno 3,5 milijona evrov, ni nakazala, zato so omenjeni začeli s postopki za unovčitev poroštev - Patera je nakup deleža jamčila prek družbe KPL. KPL je obremenjen s tremi različnimi poroštvi petih oseb, družba pa ima od 16. maja blokirane vse račune. Vsa poroštva so po mnenju stečajnega upravitelja CPL Veljka Jana sporna, le v enem primeru pa je bila vložena tožba na ničnost, je Jan zapisal v predlogu za prodajo 100-odstotnega deleža v družbi KPL na dražbi za 3,12 milijona evrov iz novembra lani. Dražba sicer še ni bila razpisana.

Ne spreglejte